6 marca – I niedziela Wielkiego Postu

2021 – Rok św. Józefa Sebastiana Pelczara w Archidiecezji Przemyskiej

2022-2023 – Synod w Kościele Powszechnym

2021/2022 – Rok Kościelny „Posłani w pokoju Chrystusa

2022 – Rok bł. Bronisława Markiewicza w Archidiecezji Przemyskiej

2022 – ku beatyfikacji Sługi Bożej Pauliny Jaricot

6 marca – I niedziela Wielkiego Postu

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza 4, 1-13

Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu, a wiedziony był przez Ducha na pustyni czterdzieści dni, i był kuszony przez diabła. Nic przez owe dni nie jadł, a po ich upływie poczuł głód. Rzekł Mu wtedy diabeł: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby stał się chlebem».

Odpowiedział mu Jezus: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek”».

Wówczas powiódł Go diabeł w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł do Niego: «Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je dać, komu zechcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje».

Lecz Jezus mu odrzekł: «Napisane jest: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”».

Zawiódł Go też do Jerozolimy, postawił na szczycie narożnika świątyni i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół. Jest bowiem napisane: „Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, żeby cię strzegli, i na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”».

Lecz Jezus mu odparł: «Powiedziano: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”».

Gdy diabeł dopełnił całego kuszenia, odstąpił od Niego do czasu.

więcej: Niezbędnik Katolika: https://niezbednik.niedziela.pl/

ROZWAŻANIE DO EWANGELII:

Być może nie raz spotykaliśmy się z zarzutem: „Skoro jesteś wierzący w Boga, to dlaczego twoje życie jest naznaczone trudem i cierpieniem, tak samo jak życie niewierzących?”. Skoro jestem synem Boga, to dlaczego moje życie nie jest łatwe i przyjemne. I dlaczego to nie ja rządzę na tym świecie. Ba! Nawet Bóg nie rządzi, bo ludzie robią co chcą!

Oto współczesne kuszenie. Odpowiedzi Jezusa na to kuszenie pozostają aktualne i warto abyśmy uczynili je swoimi regułami postępowania: „Nie samym chlebem żyje człowiek”; „Nie będę wystawiał na próbę Pana, Boga swego”; „Panu, Bogu swemu, będę oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będę”. Kto stosuje w życiu te trzy zasady, będzie miał na pewno udane życie. Udane, bo wieczne w Niebie.

Mieczysław Łusiak SJ

Źródło: DEON.PL

MODLITWY W INTENCJI OJCZYZNY

Modlitwa o pokój

Litania Narodu Polskiego

Modlitwa za Ojczyznę św. Piotra Skargi

Modlitwa za Ojczyznę za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

Litania do św. Andrzeja Boboli

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 6 marca – I niedziela Wielkiego Postu – Msze Święte o godz. 8:00, Różaniec 10:30, Gorzkie Żale i Msza Święta 11:00. Po obu Mszach Świętych zmiana tajemnic różańcowych.

Módlmy się w intencji pokoju na Ukrainie, o Błogosławieństwo Boże dla Polski i Polaków, o trzeźwość i podejmowanie walki duchowej w Wielkim Poście.

Niech modlitwa i ofiara przezwyciężają lenistwo przed telewizorem.

1a. List Pasterski Arcybiskupa Adama Szala na I niedzielę Wielkiego Postu

1b. Kończy się 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (27 II – 5 III 2022) pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę”.

1c. W dniach 3-11 marca trwa nowenna za kapłanów i w intencji powołań kapłańskich z okazji 400. rocznicy święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli.

2. W poniedziałek 7 marca – wspomnienie św. Perpetuy i Felicyty, męczennic – Msza Święta o godz. 17:00.

3. We wtorek 8 marca – wspomnienie św. Jana Bożego, zakonnika oraz św. Beaty, dziewicy i męczennicy – Msza Święta o godz. 17:00, nabożeństwo do św. Michała Archanioła.

4. W środę 9 marca – wspomnienie św. Franciszki Rzymianki, zakonnicy oraz św. Dominika Savio – Msza Święta o godz. 17:00.

5. W czwartek 10 marca – wspomnienie świętych 40 męczenników z Sekuty – Msza Święta o godz. 17:00.

5a. W dniach 10-18 marca trwa nowenna do świętego Józefa przed Uroczystością św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

6. W piątek 11 marca – wspomnienie św. Sofoniasza, biskupa, – Droga Krzyżowa 16:30, Msza Święta o godz. 17:00.

7. W sobotę 12 marca – wspomnienie św. Alojzego Orione, kapłana – Mszy Świętej nie będzie.

8. W niedzielę 13 marca – II niedziela Wielkiego Postu – Msze Święte o godz. 8:00, Różaniec 10:30, Gorzkie Żale i Msza Święta 11:00. Módlmy się w intencji prawdy, porozumienia i pokoju na Ukrainie, o Błogosławieństwo Boże dla Polski i Polaków, o trzeźwość i podejmowanie walki duchowej w Wielkim Poście. Niech modlitwa, post i jałmużna będą naszą odpowiedzią na przeciwstawienie się okrucieństwu na Ukrainie. Módlmy się za ojców i młodych walczących na froncie oraz matki i dzieci przebywające w Polsce.

Pamiętajcie o naszej maleńkiej bieszczadzkiej Parafii, byśmy mogli realizować następne prace konserwatorskie od wiosny 2022 roku.

Parafia Rzymskokatolicka Wniebowstąpienia Pana Jezusa
Górzanka 50; 38-610 Polańczyk
Bank Nowy S.A.
17 8642 1012 2003 1201 9577 0001

Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy i wszystkich otaczamy modlitwą, życząc obfitości Łask Bożych, zdrowia i pogody ducha.