27 lutego – VIII niedziela zwykła

2021 – Rok św. Józefa Sebastiana Pelczara w Archidiecezji Przemyskiej

2022-2023 – Synod w Kościele Powszechnym

2021/2022 – Rok Kościelny „Posłani w pokoju Chrystusa

2022 – Rok bł. Bronisława Markiewicza w Archidiecezji Przemyskiej

2022 – ku beatyfikacji Sługi Bożej Pauliny Jaricot

27 lutego – VIII niedziela zwykła

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza 6, 39-45

Jezus opowiedział uczniom przypowieść:

«Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj?

Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel.

Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Jak możesz mówić swemu bratu: „Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku”, podczas gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka brata swego.

Nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani też drzewa złego, które by dobry owoc wydawało. Po własnym owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia, ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta».

więcej: Niezbędnik Katolika: https://niezbednik.niedziela.pl/

ROZWAŻANIE DO EWANGELII:

Bardzo łatwo przychodzi nam podejmować rolę nauczyciela dobrego postępowania. Łatwo przybieramy rolę eksperta od tego, „jak powinno być”, stając się domorosłymi fachowcami, którzy tak naprawdę niewiele mają do zaoferowania. Tego „jak powinno być” uczymy się całe życie.
Całe życie jest szkołą Miłości, która „powinna być” wszędzie i zawsze. A nauczyciel i mistrz w tej szkole jest tylko jeden – Jezus Chrystus. Wszyscy inni są tylko mniej lub bardziej zaawansowanymi w nauce uczniami. Może zamiast mówić i myśleć tyle o tym, „jak powinno być” włóżmy więcej energii w jakość naszej relacji z Jezusem. I innym pomagajmy spotkać Jezusa, zamiast ich pouczać.

Mieczysław Łusiak SJ

Źródło: DEON.PL

MODLITWY W INTENCJI OJCZYZNY

Modlitwa o pokój

Litania Narodu Polskiego

Modlitwa za Ojczyznę św. Piotra Skargi

Modlitwa za Ojczyznę za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

Litania do św. Andrzeja Boboli

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 27 lutego – VIII niedziela zwykła – Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Różaniec godz. 10:30.

1a. Rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (27 II – 5 III 2022) pod hasłem:

„Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę”.

2. W poniedziałek 28 lutego – wspomnienie św. Hilarego I, papieża – Msza Święta o godz. 8:00.

3. We wtorek 1 marca – wspomnienie św. Feliksa III, papieża – Msza Święta o godz. 17:00, nabożeństwo do św. Michała Archanioła.

3a. We wtorek 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych – żołnierzy podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego – 1 marca 1951 roku w więzieniu na Rakowieckiej z wyroku komunistycznego sądu wykonano karę śmierci na członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

4. W środę 2 marca – ŚRODA POPIELCOWA, obowiązuje post ścisły – Msze Święte o godz. 9:00 i 17:00, w ciągu dnia Adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w ciągu dnia. Módlmy się w intencji Polski i pokoju na świecie. O Dary Ducha Świętego i prawdę w rozmowach pokojowych.

4a. Post ścisły nie jest zwykłym postem. W Polsce obowiązuje on w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Post ścisły polega na ograniczeniu się w ciągu dnia wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych. Przestrzegać powinni go wszyscy katolicy od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia.

5. W czwartek 3 marca – wspomnienie św. Kunegundy, zakonnicy, I czwartek miesiąca, przez wstawiennictwo bł. Jana Wojciecha Balickiego módlmy się w intencji Księdza Proboszcza, Biskupów i Kapłanów Archidiecezji Przemyskiej, módlmy się w intencji alumnów, kleryków i diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu – Msza Święta o godz. 17:00.

5a. W dniach 3-11 marca trwa nowenna za kapłanów i w intencji powołań kapłańskich z okazji 400. rocznicy święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli.

6. W piątek 4 marca – Święto św. Kazimierza, królewicza, I piątek miesiąca – Spowiedź 16:00, Droga Krzyżowa 16:30, Msza Święta o godz. 17:00.

7. W sobotę 5 marca – wspomnienie św. Wergiliusza, biskupa, I sobota miesiąca – Msza Święta i Różaniec Fatimski o godz. 17:00.

8. W niedzielę 6 marca – I niedziela Wielkiego Postu – Msze Święte o godz. 8:00, Różaniec 10:30, Gorzkie Żale i Msza Święta 11:00. Po obu Mszach Świętych zmiana tajemnic różańcowych.

Módlmy się w intencji pokoju na Ukrainie, o Błogosławieństwo Boże dla Polski i Polaków, o trzeźwość i podejmowanie walki duchowej w Wielkim Poście.

Niech modlitwa i ofiara przezwyciężają lenistwo przed telewizorem.

1a. List Pasterski Arcybiskupa Adama Szala na I niedzielę Wielkiego Postu

1b. Kończy się 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (27 II – 5 III 2022) pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę”.

Pamiętajcie o naszej maleńkiej bieszczadzkiej Parafii, byśmy mogli realizować następne prace konserwatorskie od wiosny 2022 roku.

Parafia Rzymskokatolicka Wniebowstąpienia Pana Jezusa
Górzanka 50; 38-610 Polańczyk
Bank Nowy S.A.
17 8642 1012 2003 1201 9577 0001

Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy i wszystkich otaczamy modlitwą, życząc obfitości Łask Bożych, zdrowia i pogody ducha.