30 stycznia – IV niedziela zwykła

30 stycznia – 69. Światowy Dzień Trędowatych

30 stycznia – wspomnienie liturgiczne bł. Bronisława Markiewicza – 110 rocznica śmierci

2021 – Rok św. Józefa Sebastiana Pelczara w Archidiecezji Przemyskiej

2022-2023 – Synod w Kościele Powszechnym

2021/2022 – Rok Kościelny „Posłani w pokoju Chrystusa

2022 – Rok bł. Bronisława Markiewicza w Archidiecezji Przemyskiej

2022 – ku beatyfikacji Sługi Bożej Pauliny Jaricot

30 stycznia – IV niedziela zwykła

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza 4, 21-30

Kiedy Jezus przyszedł do Nazaretu, przemówił do ludu w synagodze:

«Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście». A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym łaski słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: «Czy nie jest to syn Józefa?»

Wtedy rzekł do nich: «Z pewnością powiecie Mi to przysłowie: Lekarzu, ulecz samego siebie; dokonajże i tu, w swojej ojczyźnie, tego, co wydarzyło się, jak słyszeliśmy, w Kafarnaum».

I dodał: «Zaprawdę, powiadam wam: Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Naprawdę, mówię wam: Wiele wdów było w Izraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawało zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, tak że wielki głód panował w całym kraju; a Eliasz do żadnej z nich nie został posłany, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydońskiej. I wielu trędowatych było w Izraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman».

Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwawszy się z miejsc, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na urwisko góry, na której zbudowane było ich miasto, aby Go strącić. On jednak, przeszedłszy pośród nich, oddalił się.

więcej: Niezbędnik Katolika: https://niezbednik.niedziela.pl/

ROZWAŻANIE DO EWANGELII:

Pan Jezus nie był mile widziany w swoim rodzinnym mieście. Nie polegało to jednak na tym, że skoro tylko się pojawił, to zaraz wyrzucili Go z miasta. Przeciwnie! Przyjęli Go, pozwolili czytać i przemawiać w synagodze. Nawet „przyświadczali Mu i dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego”. Odrzucenie Jezusa polegało na czymś innym.

Mieszkańcy Nazaretu nie potrafili spojrzeć na Niego inaczej, niż przez pryzmat swoich o Nim wyobrażeń – dla nich był ciągle tylko synem Józefa. W związku z tym nie brali sobie do serca Jego słów, nawet jeśli bardzo im się podobały.

Mieczysław Łusiak SJ

Źródło: DEON.PL

MODLITWY W INTENCJI OJCZYZNY

Litania Narodu Polskiego

Modlitwa za Ojczyznę św. Piotra Skargi

Modlitwa za Ojczyznę za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

Modlitwa o pokój

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 30 stycznia – IV niedziela zwykła, 69. Światowy Dzień Trędowatych, 110 rocznica śmierci bł. Bronisława Markiewicza – patrona roku 2022 w Archidiecezji Przemyskiej – Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Różaniec godz. 10:30. Módlmy się w intencji pokoju w Europie i na świecie.

2. W poniedziałek 31 stycznia – wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera – Msza Święta o godz. 17:00.

3. We wtorek 1 lutego – Msza Święta o godz. 17:00.

4. W środę 2 lutego – Święto ofiarowania Pańskiego, Dzień Życia Konsekrowanego – Msze Święte o godz. 9:00 i 17:00, poświęcenie gromnic. Składka na zakony klauzurowe.

5. W czwartek 3 lutego – wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika oraz św. Oskara, biskupa – Msza Święta o godz. 17:00. W I czwartek miesiąca módlmy się szczególnie w intencji Księdza Proboszcza o obfitość Łask Bożych, siły i zdrowie w codziennej posłudze duszpasterskiej.

6. W piątek 4 lutego – I piątek miesiąca, wspomnienie św. Katarzyny Ricci, zakonnicy, mistyczki, naznaczonej stygmatami – Spowiedź Święta od 16:30, Msza Święta z Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 17:00.

6a. Przez wstawiennictwo św. Katarzyny Ricci przygotowujmy się do Adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w Dekanacie Solina – w naszej Parafii 14 lutego od 9:00 do 17:00.

Oddaj się Jemu całkowicie a On da ci Siebie

Niech Jego Majestat udzieli ci pomnożenia w Jego świętej miłości, i niech udzieli ci zrozumienia, że wszystko co cierpisz jest Mu znane, i że On odpłaci Tobie za wszystko jeśli będziesz znosił to z cierpliwością, jak mam nadzieję chcesz czynić; albo raczej, jak wierzę że czynisz.
Oddaj się Jemu całkowicie a On da ci Siebie; powiedz: Uczyń ze mną cokolwiek Ci się podoba, daj mi albo chorobę, albo zdrowie, obym tylko Ci się podobał; Nie chcę niczego poza pełnieniem Twojej świętej woli.

(św. Katarzyna Ricci – List do Lorenzo Strozzi, 23.08.1543 r.)

7. W sobotę 5 lutego – wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy – Msza Święta z Różańcem Fatimskim o godz. 17:00. Poświęcenie chleba i soli.

8. W niedzielę 6 lutego – V niedziela zwykła – Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Różaniec godz. 10:30. Po obu Mszach Świętych zmiana tajemnic różańcowych. 55. rocznica śmierci śp. Bp. Wojciecha Tomaki.

Pamiętajcie o naszej maleńkiej bieszczadzkiej Parafii, byśmy mogli realizować następne prace konserwatorskie od wiosny 2022 roku.

Parafia Rzymskokatolicka Wniebowstąpienia Pana Jezusa
Górzanka 50; 38-610 Polańczyk
Bank Nowy S.A.
17 8642 1012 2003 1201 9577 0001

Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy i wszystkich otaczamy modlitwą, życząc obfitości Łask Bożych, zdrowia i pogody ducha.