2 stycznia – II niedziela po Narodzeniu Pańskim

2022 – ku beatyfikacji Sługi Bożej Pauliny Jaricot

2 stycznia – II Niedziela po Narodzeniu Pańskim

Słowa Ewangelii według Świętego Jana 1 1-18

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało.

W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.

Pojawił się człowiek posłany przez Boga – Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości.

Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi.

Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.

A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy.

Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: «Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie».

Z Jego pełności wszyscy otrzymaliśmy – łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało dane za pośrednictwem Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa.

Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył.

Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: „Ten był, o którym powiedziałem: «Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie». Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali – łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył.

Bóg stwarzając świat „oddzielił światłość od ciemności”. Gdy na skutek grzechu konieczne okazało się nowe stworzenie, Bóg posłał na świat Światłość, której ciemność nie ogarnęła. Aby dać nam nowe życie, Bóg dał nam punkt odniesienia dla oddzielenia światła od ciemności, czyli dobra od zła. Tym punktem odniesienia jest Chrystus.

Kto nie oddziela umiejętnie światła od ciemności, czyli dobra od zła, ten traci życie, bo działa wbrew Bogu-Stwórcy, który zaczął stworzenie od oddzielenia tych dwu rzeczy. Jeśli chcemy żyć pełnią życia, powinniśmy mieć jasność co do dobra i zła. Nie możemy w nieskończoność eksperymentować ze złem i uczyć się na własnych błędach. Warto zaufać Stwórcy, który stał się człowiekiem i zamieszkał wśród nas, by stworzyć nas do nowego, pełnego życia.

1. W niedzielę 2 stycznia – II niedziela po Narodzeniu Pańskim – Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Różaniec godz. 10:30, po obu Mszach Świętych zmiana tajemnic różańcowych.

2. W poniedziałek 3 stycznia – Msza Święta o godz. 17:00.

3. We wtorek 4 stycznia – Msza Święta o godz. 17:00.

4. W środę 5 stycznia – Msza Święta o godz. 17:00.

5. W czwartek 6 stycznia – uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli pod hasłem „EUCHARYSTIA OBJAWIENIEM MIŁOŚCI” – jest to Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom, na obu Mszach Świętych poświęcenie kredy i kadzidła, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Różaniec godz. 10:30.

więcej: http://www.misje.pl/blog/komunikat-na-dzien-modlitwy-i-pomocy-misjom-6-stycznia-2021r/70351

5a. W czwartek 6 stycznia I czwartek miesiąca, przez wstawiennictwo bł. Jana Wojciecha Balickiego módlmy się o Błogosławieństwo Boże, Moc Ducha Świętego, Opiekę Maryi, siły i zdrowie w całym nowym roku dla Księdza Proboszcza, Duchowieństwa Archidiecezji Przemyskiej oraz Seminarzystów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

6. W piątek 7 stycznia – św. Rajmunda z Penyafort, prezbitera, I piątek miesiąca, spowiedź od godz. 16:30, Msza Święta z Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 17:00.

7. W sobotę 8 stycznia – Msza Święta w intencji Parafian o godz. 8:00 i błogosławieństwo gospodarstw Najświętszym Sakramentem.

8. W niedzielę 9 stycznia – III niedziela po Narodzeniu Pańskim – Niedziela Chrztu Pańskiego – Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Różaniec godz. 10:30,

9. Czytając słowa z noworocznego Pierwszego Czytania z Księgi Liczb 6,22-27, przyjmijmy do głębi naszych serc błogosławieństwo od Boga Ojca płynące i na mocy powszechnego kapłaństwa błogosławmy też sobie nawzajem – życzmy sobie dobrze, życzmy sobie Opieki Bożej, życzmy sobie szczęścia:

„Pan mówił do Mojżesza tymi słowami: «Powiedz Aaronowi i jego synom: Tak oto macie błogosławić Izraelitom. Powiecie im: „Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem”. Tak będą wzywać imienia mojego nad Izraelitami, a Ja im będę błogosławił».”

Przyzywając wstawiennictwa Matki Najświętszej – Bożej Rodzicielki, Świętego Józefa, naszych Świętych i Błogosławionych Patronów zawierzajmy siebie i cały nowy rok Trójcy Przenajświętszej. Niech jak najczęstsze uczestnictwo we Mszy Świętej, korzystanie z sakramentu Pokuty i Pojednania (Spowiedzi Świętej) oraz jak najczęściej przyjmowana Komunia Święta umacniają nas w drodze do nieba i abyśmy w tej drodze realizowali hasło roku kościelnego ” Posłani w Pokoju Chrystusa”.

Pamiętajcie o naszej maleńkiej bieszczadzkiej Parafii, byśmy mogli realizować następne prace konserwatorskie od wiosny 2022 roku.

Parafia Rzymskokatolicka Wniebowstąpienia Pana Jezusa
Bank Nowy S.A.