33. niedziela zwykła

15 listopada- 33. niedziela zwykła,

IV Światowy Dzień Ubogich, „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32)

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza 25, 14-30

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:

«Podobnie jest z królestwem niebieskim jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obieg i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i, rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana.

Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi.

Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: „Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”

Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: „Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”

Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: „Panie, wiedziałem, że jesteś człowiekiem twardym: żniesz tam, gdzie nie posiałeś, i zbierasz tam, gdzie nie rozsypałeś. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!” Odrzekł mu pan jego: „Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że żnę tam, gdzie nie posiałem, i zbieram tam, gdzie nie rozsypałem. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”».

więcej: Niezbędnik Katolika: https://niezbednik.niedziela.pl/

ROZWAŻANIE:

„Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi.” Mt 25, 25

Zacytowane zdanie z przypowieści Jezusa pokazuje, że lęk nie usprawiedliwia naszych zaniedbań. Sługa, który pozwolił by lęk go owładnął dostał surową karę. Lęki nie rodzą się z naszej winy, a jednak dzisiejsze Słowo sugeruje, że poddawanie się im może być moralnie złe. Jezus wiele razy powtarzał: „Nie bójcie się”. Czego boisz się najbardziej?

ks. Adam Słomiński SChr

ŹRÓDŁO: https://www.biblijni.pl/czytania/11650_bojac_sie_wiec_poszedlem_i_ukrylem_twoj_talent_w_ziemi_mt_25_25.html

IV ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH

ORĘDZIE OJCE ŚWIĘTEGO FRANCISZKA
http://www.vatican.va/content/francesco/pl/messages/poveri/documents/papa-francesco_20200613_messaggio-iv-giornatamondiale-poveri-2020.html

NOWENNA PRZED UROCZYSTOŚCIĄ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

Zachęcam kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych do włączenia się w Nowennę przed Uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Zawierzajmy się Chrystusowi Panu przez modlitwę, trwając na niej w naszych świątyniach, podczas osobistej modlitwy, czy razem z domownikami w rodzinnym wieczerniku. Niech nasze ufne wołanie do Boga wyjedna łaskę zgody, pokoju w naszej Ojczyźnie oraz zwycięstwa dobra nad złem. Modlitewne zaangażowanie, stan łaski uświęcającej, a więc serce czyste, pojednane z Bogiem i z bliźnimi, z pewnością zaowocują szerzeniem Królestwa Jezusa na ziemi.

Można skorzystać z tekstów Nowenny znajdujących się poniżej.

Bądźmy razem w tych ważnych chwilach, zjednoczeni na modlitwie.

bp Stanisław Jamrozek
Delegat KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych

Nowenna ku czci Chrystusa Króla

NOWENNA przed Jubileuszowym Aktem Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

ŹRÓDŁO: https://przemyska.pl/2020/11/12/nowenna-przed-uroczystoscia-jezusa-chrystusa-krola-wszechswiata/

CHRZEŚCIJANSKIE SPOSOBY POMOCY ZMARŁYM

– Ofiarowanie Mszy Świętej, najlepiej z przyjęciem Komunii Świętej.
– Ofiarowanie odpustów.
– Różne rodzaje modlitwy: Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Litanie, itp.
– Ofiarowanie cierpień i dobrych uczynków.
– Naśladowanie dobrych cech zmarłych.
– Roztropna troska o estetykę grobu.
Nadmiar zniczy i kwiatów niczego zmarłym nie daje. Pomagajmy zmarłym na sposób teologiczny, ekologiczny, ekonomiczny i estetyczny. Nie dopuśćmy, by groby naszych bliskich po kilku dniach stawały się śmietnikiem. Unikajmy sztucznych kwiatów, bo są nie ekologiczne.

18 LISTOPADA – 78. rocznica męczeńskiej śmierci SŁUGI BOŻEGO KS. JANA SIUZDAKA – PROBOSZCZA w Wołkowyi w latach 1931-1940

ALERT – CZAS POMOCY DLA PARAFII

W tym roku (2020) wycieczek i turystów indywidualnych jest znacznie mniej, dlatego OŚMIELAMY SIĘ PROSIĆ O WSPARCIE PRAC KONSERWATORSKICH ZWIĄZANYCH Z ODNOWIENIEM POLICHROMII ZA OŁTARZEM wpłatami na konto Parafii:

Parafia Rzymsko-Katolicka Wniebowstąpienia Pana Jezusa

Górzanka 50; 38-610 Polańczyk

Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk

17 8642 1012 2003 1201 9577 0001

Wpłaty zatytułowane „OFIARA NA CELE KULTU RELIGIJNEGO” można odliczać w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 15 listopada – 33. niedziela zwykła, IV Światowy Dzień Ubogich, pod hasłem „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7,32). Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Różaniec godz. 10:30. Orędzie Ojca Świętego Franciszka. O godz. 12:00 uroczysta Msza Święta odpustowa ku czci bł. Karoliny Kózkówny w Bukowcu.

1a. Listopad – miesiąc modlitwy za zmarłych, refleksji – co po nas zostanie. Módlmy się za naszych bliskich zmarłych, dalszą rodzinę, znajomych, dzieci nie narodzone, dusze w czyśćcu cierpiące – ofiarowane odpusty, Komunia Święta, modlitwa są ratunkiem dla dusz, które jeszcze nie osiągnęły Życia Wiecznego.

1b. Uroczystość Wszystkich Świętych – obchodzona wraz z Oktawą Uroczystości – co oznacza, że uroczystość obchodzona jest przez 8 dni. Od 1 do 8 listopada włącznie można zyskiwać odpusty zupełne za zmarłych – jeden każdego dnia, i ofiarować go za jednego zmarłego. Ze względu na pandemię COVID-19 wydany został Dekret Penitencjarii Apostolskiej na listopadowe święta, według którego należy postępować.

Dekret – odpusty zupełne 2020

1c. Odpust jest darowaniem kar za grzechy odpuszczone wcześniej w Sakramencie Pokuty i Pojednania. Odpust można zyskiwać pod warunkiem przyjęcia Komunii Świętej, modlitwy w intencjach, w których modli się Ojciec Święty (Intencja powszechna: o komunikację i pojednanie: Aby na Bliskim Wschodzie, gdzie wspólnie żyją różnorodne wspólnoty religijne, zapanował duch dialogu i pojednania.), nawiedzenie cmentarza (nawet nieczynnego) i modlitwy za zmarłych. Warunkiem koniecznym jest też brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. SPOWIEDŹ ŚWIĘTA – CODZIENNIE po MSZY ŚWIĘTEJ.

1d. Z wiarą, nadzieją i miłością podejmujmy proponowane modlitwy i inicjatywy w obronie wiary oraz wychowania dzieci i młodzieży w wierze katolickiej, obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci, modlitwy z Polskę, modlitwy o ustanie pandemii.

Pan moim światłem i zbawieniem moim, * kogo miałbym się lękać? Pan obrońcą mego życia, * przed kim miałbym czuć trwogę? Psalm 27,1

2. W poniedziałek 16 listopada, wspomnienie rocznicy poświęcenia Rzymskich bazylik świętych apostołów Piotra i Pawła wspomnienie, Matki Bożej Ostrobramskiej, św. Małgorzaty Szkockiej oraz św. Gertrudy, dziewicy, Msza Święta 17:00.

3. We wtorek 17 listopada, wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy, Msza Święta o godz. 17:00.

4. W środę 18 listopada, wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy, 78. rocznica męczeńskiej śmierci Sługi Bożego Ks. Jana Siuzdaka (Proboszcza w Wołkowyi w latach 1931-1940), Msza Święta o godz. 17:00.

5. W czwartek 19 listopada, wspomnienie bł. Salomei, Msza Święta o godz. 17:00.

6. W piątek 20 listopada, wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera, Msza Święta o godz. 17:00.

7. W sobotę 21 listopada, wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, Msza Święta o godz. 17:00.

8. W niedzielę 22 listopada – Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Różaniec o godz. 10:30. O godz. 12:00 uroczysta Msza Święta odpustowa ku czci św. Rafała Kalinowskiego w Rajskiem. W tym dniu także 13. rocznica śmierci ks. Wiktora Obrodzkiego z Polańczyka.

8a. W niedzielę 22 listopada – co miesięczna Msza Święta ku czci św. Rity. Transmisja z Czarnej k. Lutowisk o godz. 17:00.

9. WSZYSCY ŚWIĘCI I ŚWIĘTE BOŻE – MÓDLCIE SIĘ ZA NAMI z niepokojem patrzymy w przyszłość. Wydaje się, że jesteśmy bezradni wobec szerzącego się zła. Od naszego radykalnego zaufana Panu Jezusowi zależy przemiana świata. „Jezus powiedział do swoich uczniów: Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę. Odezwał się do Niego Tomasz: Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę? Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.” (z Ewangelii św. Jana 14,1-6).

W trudnej codzienności chodźmy drogą Bożych Przykazań, drogą świętości, drogą przebaczenia, drogą miłości, drogą ku Eucharystii, drogą tych znanych Świętych i Błogosławionych. Wystrzegajmy się zła i najmniejszych pokus.

PRZYJDŹ DUCHU ŚWIĘTY.

10. W maju 2020 r. rozpoczęliśmy trzeci etap prac związanych z odnowieniem polichromii w naszej Świątyni, jest to ściana za ołtarzem głównym. Serdecznie prosimy o wsparcie prac konserwatorskich. Z wdzięcznością i darem modlitwy Wspólnota Parafialna z Górzanki. Zbliża się czas odbioru i rozliczenia prac konserwatorskich.