1 listopada – niedziela – Uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada – niedziela – Uroczystość Wszystkich Świętych

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza 5, 1-12a

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:

«Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni.

Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.

Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.

Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie».

więcej: Niezbędnik Katolika: https://niezbednik.niedziela.pl/

ROZWAŻANIE: Droga do świętości

Za mało jest dni w roku dla wspomnienia najbardziej znanych świętych, którzy mogą stanowić wzór dla naszego życia. Dlatego uroczystość Wszystkich Świętych ukazuje nam, że wszyscy ludzie są wezwani do szczęścia w Królestwie Niebieskim. Święci mówią nam: „Byliśmy wszyscy jak wy, grzesznikami, ale Krew Jezusa – Baranka oczyściła nasze szaty”. Święci mówią nam: „Nasza świętość jest dla ciebie, w zasięgu twoich możliwości: ja byłam matką, która oszczędzała, przygotowywała posiłki, troszczyła się o rodzinę…

Ja byłem nauczycielem w szkole – tyle razy dla lepszego zrozumienia powtarzałem trudne lekcje… A ja całkiem zwyczajnie, byłem młodzieńcem, który starał się o to, aby kochać i być wiernym w przyjaźni… Ja byłem chory na łóżku szpitalnym… A ja lekarzem, który go leczył…”

W życiu wielkich świętych chyba zbyt mocno akcentuje się cuda i fenomen wyjątkowości. Świętość zaś jest zupełnie zwykłym życiem z Bogiem. Jest to życie udane, szczęśliwe, które zaczyna się już tutaj, a objawi się w pełni w Królestwie Bożym. Wielu słysząc słowo „świętość”, uśmiecha się i wzruszając ramionami mówi: To nie dla mnie… albo to mnie nie interesuje. Tym niemniej, w duszy każdego człowieka leży tęsknota za świętością.

Świętość jest powołaniem i obowiązkiem każdego z nas, dlatego nie zatrzymujmy się na naszej drodze do świętości.

Ks. Mariusz Kunicki

ŹRÓDŁO: https://kaplani.pl/pl/strefa_mysli/czytelnia/komentarze/rok_b/uroczystosc_wszystkich_swietych_mt_5_1_12a

MODLITWA O OPIEKĘ BOŻĄ W CZASIE PANDEMII

Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie,
aby koronawirus nie siał więcej zniszczeń
i aby udało się jak najszybciej opanować epidemię.

Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym
i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł.
Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby,
oraz pociesz ich rodziny.

Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus,
inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację.
Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał,
czujemy się bezradni
w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia,
ale ufamy Tobie,
i prosimy udziel nam pokoju i zdrowia.
Matko Boża, chroń nas i opiekuj się nami,
i prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa.
Amen.

RÓŻANIEC DO GRANIC NIEBA

WSZYSCY ŚWIĘCI I ŚWIĘTE BOŻE – MÓDLCIE SIĘ ZA NAMI

CHRZEŚCIJANSKIE SPOSOBY POMOCY ZMARŁYM

– Ofiarowanie Mszy Świętej, najlepiej z przyjęciem Komunii Świętej.

– Ofiarowanie odpustów.

– Różne rodzaje modlitwy: Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Litanie, itp.

– Ofiarowanie cierpień i dobrych uczynków.

– Naśladowanie dobrych cech zmarłych.

– Roztropna troska o estetykę grobu.

Nadmiar zniczy i kwiatów niczego zmarłym nie daje. Pomagajmy zmarłym na sposób teologiczny, ekologiczny, ekonomiczny i estetyczny. Nie dopuśćmy, by groby naszych bliskich po kilku dniach stawały się śmietnikiem. Unikajmy sztucznych kwiatów, bo są nie ekologiczne.

ALERT – CZAS POMOCY DLA PARAFII

W tym roku (2020) wycieczek i turystów indywidualnych jest znacznie mniej, dlatego OŚMIELAMY SIĘ PROSIĆ O WSPARCIE PRAC KONSERWATORSKICH ZWIĄZANYCH Z ODNOWIENIEM POLICHROMII ZA OŁTARZEM wpłatami na konto Parafii:

Parafia Rzymsko-Katolicka Wniebowstąpienia Pana Jezusa

Górzanka 50; 38-610 Polańczyk

Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk

17 8642 1012 2003 1201 9577 0001

Wpłaty zatytułowane „OFIARA NA CELE KULTU RELIGIJNEGO” można odliczać w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 1 listopada niedziela – Uroczystość Wszystkich Świętych, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Różaniec godz. 10:30 – uwielbienie Pana Boga w świętości Jego wybranych – świętych i błogosławionych naszych patronów z Chrztu i Bierzmowania.

1a. Listopad – miesiąc modlitwy za zmarłych, refleksji – co po nas zostanie. Módlmy się za naszych bliskich zmarłych, dalszą rodzinę, znajomych, dzieci nie narodzone, dusze w czyśćcu cierpiące – ofiarowane odpusty, Komunia Święta, modlitwa są ratunkiem dla dusz, które jeszcze nie osiągnęły Życia Wiecznego.

1b. Uroczystość Wszystkich Świętych – obchodzona wraz z Oktawą Uroczystości – co oznacza, że uroczystość obchodzona jest przez 8 dni. Od 1 do 8 listopada włącznie można zyskiwać odpusty zupełne za zmarłych – jeden każdego dnia, i ofiarować go za jednego zmarłego. Ze względu na pandemię COVID-19 wydany został Dekret Penitencjarii Apostolskiej na listopadowe święta, według którego należy postępować.

Dekret – odpusty zupełne 2020

1c. Odpust jest darowaniem kar za grzechy odpuszczone wcześniej w Sakramencie Pokuty i Pojednania. Odpust można zyskiwać pod warunkiem przyjęcia Komunii Świętej, modlitwy w intencjach, w których modli się Ojciec Święty (Intencja powszechna: o komunikację i pojednanie: Aby na Bliskim Wschodzie, gdzie wspólnie żyją różnorodne wspólnoty religijne, zapanował duch dialogu i pojednania.), nawiedzenie cmentarza (nawet nieczynnego) i modlitwy za zmarłych. Warunkiem koniecznym jest też brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. SPOWIEDŹ ŚWIĘTA – CODZIENNIE po MSZY ŚWIĘTEJ.

1d. RÓŻANIEC DO GRANIC NIEBA – włączamy się w wielką modlitwę całego Kościoła w Polsce – przez 8 dni będziemy modlić się – pokutować, prosić i przepraszać:

– Pokutujemy za wszystkie grzechy aborcji dokonane w Polsce.

– Prosimy dusze czyśćcowe o modlitwę, ofiarowujemy odpusty

– Przepraszamy dzieci nienarodzone, przyjmujemy je do naszych rodzin i prosimy o modlitwę za nas.

Owocem tej wielkiej modlitwy Polaków może być przywrócenie nadziei, wiary i przyjęcie pokoju Bożego.

2. W poniedziałek 2 listopada, wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych – Msze Święte o godz. 8:00, 11:00 i 17:00.

3. We wtorek 3 listopada, wspomnienie św. Marcina de Porres, zakonnika, Msza Święta o godz. 17:00.

4. W środę 4 listopada, wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa, Msza Święta o godz. 17:00.

5. W czwartek 5 listopada, Pierwszy czwartek miesiąca, Litanią do bł. Jana Wojciecha Balickiego módlmy się o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne, módlmy się za alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, módlmy się o Opiekę Bożą dla Księdza Proboszcza, Msza Święta o godz. 17:00.

6. W piątek 6 listopada, Pierwszy piątek miesiąca, Najświętszemu Sercu Pana Jezusa polecajmy rodziny dotknięte utratą dziecka i grzechem aborcji, prośmy o Miłosierdzie Boże dla nich i dla nas, Msza Święta z Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 17:00, spowiedź w ciągu tygodnia po Mszy Świętej.

7. W sobotę 7 listopada, Pierwsza sobota miesiąca – módlmy się o pokój w Polsce i na świecie, módlmy się o powrót do wiary i życia sakramentalnego dla naszych bliskich, Msza Święta z Różańcem Fatimskim, o godz. 17:00.

8. W niedzielę 8 listopada – 32. niedziela zwykła, XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Różaniec godz. 10:30, po obu Mszach Świętych zmiana tajemnic różańcowych.

9. WSZYSCY ŚWIĘCI I ŚWIĘTE BOŻE – MÓDLCIE SIĘ ZA NAMI. Z niepokojem patrzymy w przyszłość. Wydaje się, że jesteśmy bezradni wobec szerzącego się zła. Od naszego radykalnego zaufana Panu Jezusowi zależy przemiana świata. „Jezus powiedział do swoich uczniów: Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę. Odezwał się do Niego Tomasz: Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę? Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.” (z Ewangelii św. Jana 14,1-6).

W trudnej codzienności chodźmy drogą Bożych Przykazań, drogą świętości, drogą przebaczenia, drogą miłości, drogą ku Eucharystii, drogą tych znanych Świętych i Błogosławionych. Wystrzegajmy się zła i najmniejszych pokus.

PRZYJDŹ DUCHU ŚWIĘTY.