17 grudnia – III NIEDZIELA ADWENTU

ŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENI – GRUDZIEŃ

CZYTANIA LITURGICZNE

1. W niedzielę 17 grudnia, Trzecia Niedziela Adwentu – Niedziela Gaudete – „Radujcie się, Pan jest blisko”, (różowy kolor szat liturgicznych), Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Różaniec o godz. 10:30. Od soboty 16 grudnia do niedzieli 24 grudnia modlimy się Nowenną do Bożego Dzieciątka.

Abp Adam Szal – List pasterski na 1. Niedzielę Adwentu 2023

Wszystkich ludzi dobrego serca gorąco prosimy o wsparcie prac konserwatorskich. Po ponad 20 latach prac przy Świątyni i w Jej wnętrzu chcielibyśmy zakończyć trwające już 5 lat odnawianie polichromii. Połowa środków na to zadanie jest zagwarantowana z dotacji, ale 300 tyś. zł to tzw. „wkład własny”. Prace konserwatorskie prowadzone były do 9 listopada 2023 r. (już zrobiło się za zimno), prace nad odnowieniem ściany zachodniej będą kontynuowane wiosną. Przed nami jeszcze rozliczenia z konserwatorkami za ostatnie etapy prac. Gorąco prosimy o wsparcie finansowe.

BARDZO POTRZEBNA POMOC!!!

Parafia Rzymsko-Katolicka Wniebowstąpienia Pana Jezusa
Górzanka 50
38-610 Polańczyk
Bank Nowy S.A. Oddział Sanok
17 8642 1012 2003 1201 9577 0001

2. W poniedziałek 18 grudnia, wspomnienie św. Auksencjusza, biskupa oraz świętych męczenników Pawła Mi, Piotra Doung-Lac i Piotra Truat – Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny i Roraty o godz. 6:00.

3. We wtorek 19 grudnia, wspomnienie św. Anastazego I, papieża oraz bł. Urbana V, papieża – Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny i Roraty o godz. 6:00.

4. W środę 20 grudnia, wspomnienie św. Dominika z Silos, opata oraz świętych Makarego i Eugeniusza, prezbiterów – Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny i Roraty o godz. 6:00.

5. W czwartek 21 grudnia, wspomnienie św. Piotra Kanizjusza, prezbitera i doktora Kościoła – Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny i Roraty o godz. 6:00.

6. W piątek 22 grudnia, wspomnienie św. Franciszki Ksawery Cabrini, dziewicy i zakonnicy – Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny i Roraty o godz. 6:00.

6a. W piątek 22 grudnia, Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej zaprasza na comiesięczne – Nabożeństwo do Świętej Rity. O godz. 17.00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Różaniec z rozważaniami, odczytywanie próśb, Msza Święta z kazaniem, poświęcenie róż, ucałowanie relikwii.

7. W sobotę 23 grudnia, wspomnienie św. Marii Małgorzaty d’Youville – Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny i Roraty o godz. 6:00.

7a. W sobotę 23 grudnia – 23 rocznica przyjęcia sakry biskupiej przez Ks. Arcybiskupa Adama Szala – Metropolitę Przemyskiego. Głównym konsekratorem był Józef Michalik, Arcybiskup Metropolita Przemyski, zaś współkonsekratorami Stefan Moskwa, Biskup Pomocniczy Przemyski oraz Edward Białogłowski, Biskup Pomocniczy Rzeszowski. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Gloria Tibi Trinitas” (Chwała Tobie Trójco). W 2000 r. w Archidiecezji Przemyskiej objął urząd wikariusza generalnego.

8. W niedzielę 24 grudnia – CZWARTA NIEDZIELA ADWENTU – Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00, Różaniec 10:30.

8a. W niedzielę 24 grudnia – WIGILIA UROCZYSTOŚCI BOŻEGO NARODZENIA – Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00, Różaniec 10:30.

Na wigilijnym stole ustawiamy krzyż i świecę. Kładziemy Pismo Święte oraz opłatki. Tradycja zachęca, aby zostawić jedno miejsce wolne. Symbolizuje ono pamięć o osobach samotnych, bezdomnych, także zmarłych, lub tych, z którymi nie możemy być razem na wigilijnej wieczerzy.

Zapalenie świecy rozpoczyna domową modlitwę. Najważniejszym momentem jest odczytanie Ewangelii o Bożym Narodzeniu. Powinien to zrobić ojciec lub inny reprezentant rodziny. Potem warto pomodlić się za innych, tak jak to robimy w czasie Mszy Świętej w tzw. Modlitwie powszechnej. Później następuje łamanie opłatkiem i wypowiadanie życzeń. Przed samym posiłkiem odmówmy modlitwę błogosławieństwa potraw. A po kolacji nie zapomnijmy o śpiewie kolęd.