10 grudnia – II NIEDZIELA ADWENTU

ŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENI – GRUDZIEŃ

CZYTANIA LITURGICZNE

1. W niedzielę 10 grudnia – PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU – Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00, Różaniec 10:30. Po obu Mszach Świętych zmiana tajemnic różańcowych.

Abp Adam Szal – List pasterski na 1. Niedzielę Adwentu 2023

1a. W niedzielę 10 grudnia – XXIV Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Po Mszach Świętych zbiórka ofiar do puszek.

Druga niedziela Adwentu w Kościele katolickim w Polsce tradycyjnie od 2000 roku jest Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie naszych sióstr i braci w wierze na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego, ale także w Rosji, na Kaukazie i w Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).

1a. Wszystkich ludzi dobrego serca gorąco prosimy o wsparcie prac konserwatorskich. Po ponad 20 latach prac przy Świątyni i w Jej wnętrzu chcielibyśmy zakończyć trwające już 5 lat odnawianie polichromii. Połowa środków na to zadanie jest zagwarantowana z dotacji, ale 300 tyś. zł to tzw. „wkład własny”. Prace konserwatorskie prowadzone były do 9 listopada 2023 r. (już zrobiło się za zimno), prace nad odnowieniem ściany zachodniej będą kontynuowane wiosną. Przed nami jeszcze rozliczenia z konserwatorkami za ostatnie etapy prac. Gorąco prosimy o wsparcie finansowe.

BARDZO POTRZEBNA POMOC!!!

Parafia Rzymsko-Katolicka Wniebowstąpienia Pana Jezusa
Górzanka 50
38-610 Polańczyk
Bank Nowy S.A. Oddział Sanok
17 8642 1012 2003 1201 9577 0001

2. W poniedziałek 11 grudnia wspomnienie św. Damazego I, papieża, który uporządkował groby pierwszych męczenników – Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny i Roraty o godz. 6:00.

3. We wtorek 12 grudnia wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe – Patronki życia poczętego i obu Ameryk. 3 maja 1953 roku kardynał Miranda y Gomez, ówczesny prymas Meksyku, na prośbę polskiego Episkopatu oddał Polskę w opiekę Matki Bożej z Guadalupe. Meksykańskie Sanktuarium Maryjne w Guadelupe odwiedzają co roku miliony pielgrzymów. Homilia św. Jana Pawła II wygłoszona w Guadelupe 23 stycznia 1999 r. – Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny i Roraty o godz. 6:00.

4. W środę 13 grudnia, wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy, także 42 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. i Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, pamiętajmy o Nich w modlitwie – Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny i Roraty o godz. 6:00.

5. W czwartek 14 grudnia, wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła, współpracującego ze św. Teresą nad reformą zakonu karmelitańskiego – Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny i Roraty o godz. 6:00.

6. W piątek 15 grudnia, wspomnienie św. Marii Crocifissa, dziewicy oraz bł. Jana Karola Steeb, prezbitera – Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny i Roraty o godz. 6:00.

7. W sobotę 16 grudnia, wspomnienie św. Adelajdy, cesarzowej oraz bł. Marii od Aniołów, dziewicy – Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny i Roraty o godz. 6:00.

7a. W sobotę 16 grudnia – początek Nowenny do Dzieciątka Jezus i prosić o łaski Boże w kolejnych dniach modlitwy.

8. W niedzielę 17 grudnia – TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU – Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00, Różaniec 10:30.