1 stycznia 2022 – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

1 stycznia – w ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia a zarazem pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Ponadto 1 stycznia Kościół obchodzi Światowy Dzień Pokoju, ustanowiony w 1968 r. przez papieża Pawła VI.

1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza 2, 16-21

Pasterze pośpiesznie udali się do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli, co im zostało objawione o tym dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, zdumieli się tym, co im pasterze opowiedzieli.

Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to zostało przedtem powiedziane.

Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał Anioł, zanim się poczęło w łonie Matki.

Jak to dobrze, że Boże Narodzenie jest tak blisko Nowego Roku! Dzięki temu uświadamiamy sobie, że Bóg chce rozpocząć ten nowy rok razem z nami. I faktycznie warto wziąć ze sobą Jezusa, wchodząc w nowy etap życia. Ma to bowiem być NOWY rok. A Jezus, jak nikt inny, czyni wszystko nowym.

Imię „Jezus” znaczy „Bóg zbawia”. Jeżeli rok 2008 ma być nowy, to „Bóg, który zbawia” musi być obecny w naszym życiu, a przynajmniej musimy tak żyć, aby mógł podpisać się pod każdą naszą decyzją. Zbawienie czyni wszystko nowym, bo polega na tym, że odcinamy od siebie grzech i winę, które czynią nas niewolnikami przeszłości, czyli tego co stare.

Zbawienie polega na rozpoczęciu w naszym życiu nowej ery (nie tylko nowego roku). Poddajmy się więc zbawieniu, czyli Jezusowi, aby ten rozpoczęty właśnie rok był faktycznie dla nas nowym.

ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA NA 55. ŚWIATOWY DZIEŃ POKOJU – 01.01.2022

Święta nakazane w 2022 roku:

1 stycznia (sobota) – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

6 stycznia (czwartek) – Trzech Króli, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego

17 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc

29 maja (niedziela) – Wniebowstąpienie Pańskie

5 czerwca (niedziela) – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki)

16 czerwca (czwartek) – Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

15 sierpnia (poniedziałek) – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

1 listopada (wtorek) – Uroczystość Wszystkich Świętych

25 grudnia (niedziela) – Uroczystość Narodzenia Pańskiego

Pozostałe ważne święta w 2022 roku:

Oprócz wymienionych powyżej świąt nakazanych obchodzone są również inne święta o głębokiej tradycji. W te święta wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych, jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii również w te dni.

2 lutego (środa) – Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej)

2 marca (środa) – Środa Popielcowa

19 marca (sobota) – Uroczystość świętego Józefa

25 marca (piątek) – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

14 -16 kwietnia (czwartek-sobota) – Triduum Paschalne (UWAGA: Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się Mszy św.)

18 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny

6 czerwca (poniedziałek) – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła

3 maja (wtorek) – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

29 czerwca (środa) – Uroczystość świętych Piotra i Pawła

8 grudnia (czwartek) – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

26 grudnia (poniedziałek) – Święto świętego Szczepana, pierwszego męczennika

Adwent rozpocznie się 27 listopada.