PIERWSZY CZWARTEK miesiąca upamiętnia MODLITWĘ PANA JEZUSA W OGRÓJCU.
JEZUS W OGRÓJCU, Modlitwa i trwoga konania (Łk, 22, 39-46)
39 Potem wyszedł i udał się, według zwyczaju, na Górę Oliwną; towarzyszyli Mu także uczniowie. 40 Gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: «Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». 41 A sam oddalił się od nich na odległość około rzutu kamieniem, padł na kolana i modlił się 42 tymi słowami: «Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich. Wszakże nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!» 43 Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i pokrzepiał Go. 44 Pogrążony w udręce, jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię. 45 Gdy wstał od modlitwy i przyszedł do uczniów, zastał ich śpiących ze smutku. 46 Rzekł do nich: «Czemu śpicie? Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie».
GODZINA ŚWIĘTA jest nabożeństwem odprawianym ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, jest jedną z praktyk wynagradzających Jezusowi Chrystusowi. Podczas Godziny Świętej towarzyszymy Chrystusowi w Jego konaniu w Ogrodzie Oliwnym, rozważamy Jego mękę i śmierć. Praktykowanie Godziny Świętej z pierwszego czwartku na pierwszy piątek miesiąca odbywać się może zarówno w kościele poprzez adorację Najświętszego Sakramentu, jak i w innym miejscu (np. domu), wspólnie lub prywatnie. Można praktykować także w noc, lub godzinę w każdy czwartek i piątek miesiąca i szczególnie w Wielki Czwartek.
„Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” – powiedział w Ogrodzie Oliwnym Jezus do apostołów w noc poprzedzającą Jego mękę.
GODZINA ŚWIĘTA jest odpowiedzią na wezwanie Pana Jezusa do Apostołów i do każdego z nas oraz wynagrodzeniem za niewdzięczność wobec Serca Jezusowego.
Św. Jan Paweł II w czasie rekolekcji watykańskich 1976 r. jako kardynał mówił: „I oto Kościół stale szuka owej utraconej godziny Ogrójca – utraconej przez Piotra, Jakuba i Jana, aby uczynić zadość za tamto opuszczenie, za tamtą samotność Mistrza, która zwiększyła cierpienia Jego duszy. Tej godziny nie można już przywrócić w jej historycznej tożsamości. Jednakże już samo pragnienie jej odnalezienia stało się potrzebą serc, zwłaszcza tych, które głęboko przeżywają tajemnicę Bożego Serca.”
Jedną z modlitw do Najświętszego Serca Jezusa pozostawił nam św. Józef Sebastian Pelczar:
Pomnij, o Boskie Serce Jezusa, na to wszystko, coś uczyniło, aby zbawić nasze dusze, i nie pozwól, żeby one zginęły. Pomnij na wieczną i nieskończoną miłość, jaką masz dla nich. Nie odrzucaj tych dusz, które przychodzą do Ciebie, upadając pod ciężarem swej nędzy i przyciśnięte cierpieniem. Ulituj się nad naszą nędzą, ulituj się nad nami wśród niebezpieczeństw, jakie nam grożą ze wszystkich stron. Ulituj się nad nami, jęczącymi i wzdychającymi wśród cierpień życia codziennego.
Pełni ufności i miłości przychodzimy do Twego Serca, jako do Serca najlepszego z Ojców, najczulszego i najbardziej współczującego Przyjaciela. Przyjmij nas, o Serce Najświętsze, w swym nieskończonym dla nas miłosierdziu. Daj nam odczuć skutki Twego współczucia i Twojej miłości. Okaż się naszym Wspomożycielem, naszym Pośrednikiem wobec Ojca i przez zasługi Twej Przenajdroższej Krwi użycz nam siły w niemocy, pociechy w utrapieniach oraz łaski do miłowania Ciebie w czasie i posiadania Cię w wieczności. Amen.
Tak jak w Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, tak też w czwartki módlmy się w intencji Ks. Proboszcza, Ojca Zbigniewa Bruzi oraz Księży zaprzyjaźnionych z Parafią, módlmy się za alumnów, kleryków i diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Módlmy się za wszystkich powołanych do służenia Panu Bogu w Kościele i świecie.