24 grudnia – IV NIEDZIELA ADWENTU

ŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENI – GRUDZIEŃ

CZYTANIA LITURGICZNE

1. W niedzielę 24 grudnia – CZWARTA NIEDZIELA ADWENTU – Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00, Różaniec 10:30. W modlitwie polecamy Ks. Arcybiskupa Adama Szala – Metropolitę Przemyskiego.

1a. W niedzielę 24 grudnia – WIGILIA UROCZYSTOŚCI BOŻEGO NARODZENIA – Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00, Różaniec 10:30.

Na wigilijnym stole ustawiamy krzyż i świecę. Kładziemy Pismo Święte oraz opłatki. Tradycja zachęca, aby zostawić jedno miejsce wolne. Symbolizuje ono pamięć o osobach samotnych, bezdomnych, także zmarłych, lub tych, z którymi nie możemy być razem na wigilijnej wieczerzy.

Zapalenie świecy rozpoczyna domową modlitwę. Najważniejszym momentem jest odczytanie Ewangelii o Bożym Narodzeniu. Powinien to zrobić ojciec lub inny reprezentant rodziny. Potem warto pomodlić się za innych, tak jak to robimy w czasie Mszy Świętej w tzw. Modlitwie powszechnej. Później następuje łamanie opłatkiem i wypowiadanie życzeń. Przed samym posiłkiem odmówmy modlitwę błogosławieństwa potraw. A po kolacji nie zapomnijmy o śpiewie kolęd.

Oktawa uroczystości Narodzenia Pańskiego w obecnej formie kształtowała się przez wiele wieków. Pierwsze świadectwa o świętowaniu oktawy Bożego Narodzenia pochodzą z VI wieku, chociaż poszczególne święta znane były już wcześniej. Najstarszym z nich była uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, obchodzona 1 stycznia, czyli na początku nowego roku kalendarzowego. W starożytnym Rzymie był to dzień pogańskiego święta, podczas którego witano nowy rok. Pogańskie świętowanie naznaczone było nieograniczoną rozwiązłością moralną i dlatego chrześcijanie na początku w tym dniu celebrowali liturgie pokutne i obchodzili dzień postu. W liturgii rzymskiej dzień ten dedykowano Maryi jako Matce Boga. Wzorowano się tutaj na liturgiach Kościoła Wschodniego, który dzień po Bożym Narodzeniu świętował tak zwane „gratulacje Matce Bożej”. W późniejszych wiekach 1 stycznia obchodzono święto obrzezania Jezusa. Odnowiony po Soborze Watykańskim II kalendarz rzymski przywrócił uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Teksty modlitw mszalnych ukazują Maryję jako Matkę Chrystusa i Kościoła, a Ewangelia mówi o obrzezaniu i nadaniu imienia Jezusowi. więcej…

4. W środę 27 grudnia, Święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty – Msza Święta o godz. 17:00.

5. W czwartek 28 grudnia, Święto świętych Młodzianków, Męczenników – Msza Święta o godz. 17:00.

6. W piątek 29 grudnia, wspomnienie św. Tomasza Becketa, biskupa i męczennika – Msza Święta o godz. 17:00.

6a. W piątek 29 grudnia – 11 rocznica śmierci Ks. Abp Ignacego Tokarczuka – Ordynariusza Metropolity Przemyskiego – módlmy się o łaskę życia wiecznego dla Niego, pamiętajmy o Jego zasługach dla całej Archidiecezji i sąsiedniej Wołkowyi.

7. W sobotę 30 grudnia, wspomnienie św. Egwina, biskupa – Msza Święta o godz. 17:00.