3 kwietnia – V niedziela Wielkiego Postu

BŁ. BRONISŁAW MARKIEWICZ – PATRON ROKU DUSZPASTERSKIEGO 2021/2022

2021 – Rok św. Józefa Sebastiana Pelczara w Archidiecezji Przemyskiej

2022-2023 – Synod w Kościele Powszechnym

2021/2022 – Rok Kościelny „Posłani w pokoju Chrystusa

2022 – Rok bł. Bronisława Markiewicza w Archidiecezji Przemyskiej

2022 – ku beatyfikacji Sługi Bożej Pauliny Jaricot

3 kwietnia – V niedziela Wielkiego Postu

Słowa Ewangelii według Świętego Jana 8, 1-11

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich.

Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć.

Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi.

Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku.

Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».

więcej: Niezbędnik Katolika: https://niezbednik.niedziela.pl/

ROZWAŻANIE DO EWANGELII:

Zauważmy, że Pan Jezus, zanim wypowiedział słowa „i Ja ciebie nie potępiam”, nie spytał owej kobiety czy żałuje i czy chce się poprawić. On z zasady nikogo nie potępia. Co oznacza bowiem „potępić kogoś”? Oznacza uznać, że jest on zły i nie ma w nim dobra. A tego nie można powiedzieć o żadnym człowieku na świecie. Póki człowiek jest mieszanką zła i dobra, nie wolno go potępiać. Można jedynie potępić jego złe czyny. I to Jezus zrobił w przypadku tej kobiety.

Człowiek jest zbyt cenny, aby potępiać go z powodu niektórych jego czynów. Skłonność do potępiania ludzi bierze się ze stawiania wyżej od człowieka różnych rzeczy, na przykład przepisów prawa. Tak naprawdę nie ma ludzi godnych potępienia przez innych. Potępienie (wieczne) może być tylko konsekwencją własnej decyzji: „tak, chcę być potępiony”.

Mieczysław Łusiak SJ

Źródło: DEON.PL

MODLITWY W INTENCJI OJCZYZNY

Modlitwa o pokój

Litania Narodu Polskiego

Modlitwa za Ojczyznę św. Piotra Skargi

Modlitwa za Ojczyznę za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

Litania do św. Andrzeja Boboli

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 3 kwietnia – V niedziela Wielkiego Postu – Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00, Różaniec i Gorzkie Żale 10:30. Po obu Mszach Świętych zmiana tajemnic różańcowych.

1a. Módlmy się w intencji Ukrainy – o prawdę, porozumienie i pokój, o Błogosławieństwo Boże dla Polski i Polaków, o trzeźwość i podejmowanie walki duchowej w Wielkim Poście. Niech modlitwa, post i jałmużna będą naszą odpowiedzią na przeciwstawienie się okrucieństwu na Ukrainie. Módlmy się za ojców i młodych walczących na froncie oraz matki i dzieci przebywające na uchodźctwie w Polsce i innych państwach.

1b. Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2022.

1c. List Pasterski Arcybiskupa Adama Szala na I niedzielę Wielkiego Postu

2. W poniedziałek 4 kwietnia – – wspomnienie św. Izydora z Sewilli, biskupa i doktora Kościoła – Msza Święta o godz. 18:00.

3. We wtorek 5 kwietnia – wspomnienie św. Wincentego Ferreriusza, prezbitera – spowiedź świąteczna w Górzance 15:00 – 16:30, po spowiedzi Msza Święta ok godz. 16;30.

4. W środę 6 kwietnia – wspomnienie św. Wilhelma z Paryża, opata – Msza Święta o godz. 18:00.

5. W czwartek 7 kwietnia – wspomnienie św. Jana Chrzciciela de la Salle, prezbitera, I czwartek miesiąca, przez wstawiennictwo bł. Jana Wojciecha Balickiego módlmy się w intencji Księdza Proboszcza, Biskupów, Kapłanów i Seminarzystów Archidiecezji Przemyskiej, módlmy się o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne – Msza Święta o godz. 18:00.

6. W piątek 8 kwietnia – wspomnienie św. Dionizego, biskupa i męczennika – Droga Krzyżowa 17:30, Msza Święta o godz. 18:00.

7. W sobotę 9 kwietnia – wspomnienie św. Franciszka z Paoli, pustelnika, I sobota miesiąca – Msza Święta z Różańcem Fatimskim o godz. 18:00.

7a. DROGA KRZYŻOWA Z WOŁOSATEGO NA PRZEŁĘCZ BUKOWSKĄ. W V rocznicę poświęcenia stacji Drogi Krzyżowej na nowej trasie w wysokich Bieszczadach na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego w sobotę 9 kwietnia na cerkwisku w Wołosatym zostanie odprawiona Msza Święta o rychłe zakończenie wojny na Ukrainie i bezpieczeństwo Polski – prosić Pana Boga za przyczyną Matki Bożej Królowej Pokoju, św. Michała Archanioła oraz św. Andrzeja Boboli. Po Mszy Świętej odbędzie się Droga Krzyżowa do Krzyża na Przełęczy Bukowskiej (trasa ok. 8 km). Po dojściu do Krzyża na Przełęczy Bukowskiej, skąd rozciąga się widok na ukraińskie Karpaty zostanie udzielone błogosławieństwo relikwiami św. Michała Archanioła. Po zakończeniu modlitwy pielgrzymi mogą wrócić do Wołosatego okrężną drogą przez Rozsypaniec i Halicz. Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego zwalnia w tym dniu wszystkich uczestników z opłat za wstęp do Parku oraz opłaty parkingowej.

Osoby wybierające się na Drogę Krzyżową powinny wziąć z sobą odpowiednie obuwie i ubiór oraz zabezpieczenie od wiatru i deszczu. Na trasie mogą być jeszcze resztki śniegu, a w miejscach nasłonecznionych błoto. Trzeba też zabrać ze sobą całodzienne wyżywienie i napoje. Każdy uczestnik bierze udział w wyprawie na własną odpowiedzialność.

8. W niedzielę 10 kwietnia – VI niedziela Wielkiego Postu – Niedziela Palmowa – Niedziela Męki Pańskiej Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00, Różaniec i Gorzkie Żale 10:30.