24 stycznia – niedziela Słowa Bożego

INTENCJE PAPIESKIEJ ŚWIATOWEJ SIECI MODLITWY – STYCZEŃ 2021

Intencja ewangelizacyjna – Braterstwo ludzkie

Módlmy się, aby Pan dał nam łaskę, byśmy żyli w pełnym braterstwie z braćmi i siostrami z innych religii, modląc się za siebie wzajemnie, z otwartością na wszystkich.

Módlmy się w intencji Ojca Świętego Franciszka!

Módlmy się w intencjach Ojca Świętego Franciszka!

2021 – 100 rocznica poświęcenia Polski – Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

2021 Rok św. Józefa

2021 Rok św. Jakuba Apostoła – odkrywajmy szlaki CAMINO

2021 – w oczekiwaniu na Beatyfikację Sługi Bożego Ks. Stefana Kard. Wyszyńskiego

24 STYCZNIA – III NIEDZIELA ZWYKŁA – NIEDZIELA SŁOWA BOŻEGO

Słowa Ewangelii według Świętego Marka 1, 14-20

Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»

Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich Jezus: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim.

Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni, zostawiwszy ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi, poszli za Nim.

więcej: Niezbędnik Katolika: https://niezbednik.niedziela.pl/

ROZWAŻANIE DO EWANGELII:

Pójście za Panem Jezusem powoduje, że stajemy się innymi ludzi. Niby nic się nie zmienia, ale nasze życie staje się zupełnie inne. To właśnie oznaczają słowa Jezusa: „Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi” – „Pozostaniecie sobą, ale wasze życie będzie inne”. Obecność Jezusa w naszym życiu wiele temu życiu dodaje. Aby to mogło się stać, owszem, trzeba wiele zostawić. Ale warto! Jezus chce wypełnić nasze życie nową treścią, chce abyśmy podjęli takie czyny, o których wcześniej nawet nam się nie śniło. Te czyny nie będą nakazem, ale owocem nowych zdolności.

Jeśli chcemy więcej umieć, jeśli chcemy być bardziej wykształceni, jeśli chcemy być bogatsi w rzeczy, których nie da się kupić za pieniądze – idźmy za Jezusem.

O. Mieczysław Łusiak SJ

ŹRÓDŁO: https://kaplani.pl/pl/strefa_mysli/czytelnia/komentarze/rok_b/ii_niedziela_zwykla_j_1_35_42

24 STYCZNIA – NIEDZIELA SŁOWA BOŻEGO

Św. Augustyn prosił Pana Boga słowami:

„Aby się przede mną otworzyło wnętrze Twojego Pisma.”

 Czym jest Słowo Boże?

„…Ci, którzy znają swojego Boga, będą mocni i będą działać” ( Dn 11,32)

Bóg stworzył niebo i ziemię swoim Słowem. Kiedy mówił, stworzył coś z niczego przez moc swojego Słowa. Bóg jako Stwórca nie tylko powołał świat do bytu, ale wszystko podtrzymuje mocą swego Słowa. Właśnie z tego powodu możemy wierzyć Bogu, że będzie czynił nowe rzeczy dzisiaj. Nawet w drobnych sprawach naszego codziennego życia.

Słowo Boże ma potężną moc – moc nad wieloma rzeczami, między innymi nad depresją. Jest jedynym czynnikiem w całym stworzeniu, które może przeniknąć serce człowieka. Nic innego nie może rozdzielić duszy człowieka od jego ducha, dopóki Słowo Boże nie przeniknie naszego życia, nasz duch zdominowany jest przez duszę. Jest ono jak tchnienie Boże pochodzące z serca samego Boga, dlatego jest pełne mocy i wypełnia Jego zamysły.

Apostoł Paweł w 2 Liście do Tymoteusza 3,16-17 (Słowo Życia) podaje definicję Słowa Bożego:

„Cała Biblia została napisana pod natchnieniem Boga, jest bezcennym źródłem poznania prawdy i zrozumienia, co w naszym życiu jest złe. Naprowadza nas na właściwą drogę i pomaga postępować zgodnie z Bożą wolą. On sam ją nam darował, by nas wychować i uzdolnić do dobrego życia, pożytecznego dla wszystkich ludzi.”

Biblia jest czymś więcej niż tylko Księgą do studiowania. Jest Księgą, którą trzeba stosować. Musimy codziennie poświęcać trochę czasu na studiowanie Słowa, uczenie się go na pamięć, a następnie zastanowienie się: „Jak dzisiaj mogę to zastosować w swoim życiu?” Jeśli na przykład Biblia mówi, byśmy się o nic nie martwili, powinniśmy pomyśleć: „Panie, co to oznacza? Jak mogę przeżyć dzień dzisiejszy i o nic się nie martwić? W jaki praktyczny sposób mogę to zrobić? Proszę Cię o pomoc i prowadzenie”. Chrystus powiedział:

„Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.

Tatiana Ilczuk-Hydzik   

więcej: http://www.radiopielgrzym.pl/czym-jest-slowo-boze.html

 

ZGROMADZENI NA ŚWIĘTEJ WIECZERZY

– MSZA ŚWIĘTA, EUCHARYSTIA,

DZIĘKCZYNIENIE ZA OFIARĘ JEZUSA CHRYSTUSA DLA ZBAWIENIA ŚWIATA,

DZIĘKCZYNIENIE ZA OBECNOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA W KOMUNII ŚWIĘTEJ

 Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy – przyjmujemy Słowo Boże i Najświętsze Ciało i Krew Pana Jezusa. Z mocy Chrztu Świętego i przez Sakrament Bierzmowania napełnieni jesteśmy Duchem Świętym. Módlmy się do Ducha Świętego, abyśmy byli mocni w wierze i uzdolnieni do głoszenia Słowa Bożego w apostolstwie świeckich.

Przyjmujmy Słowo Boże przede wszystkim do swojego serca, aby wysłuchane Pierwsze czytanie, Drugie czytanie i Ewangelia przekładały się na nasze życie w modlitwie uwielbienia Boga Ojca Wszechmogącego, dziękczynienia i błagania o Łaski dla naszej Parafii, naszych rodzin, Polski i całego świata.

Prośmy Pana Boga o dar służenia Kościołowi Świętemu i ludziom, prośmy o dar autorytetu w codziennym nienagannym postępowaniu.

Wpatrzenie także w św. Pawła, świętując jego spektakularne nawrócenie – od prześladowcy do czciciela Jezusa Chrystusa i głosiciela Ewangelii, zakorzeniajmy się coraz głębiej w życiu Kościoła.

Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy – niedzielnej i codziennej Liturgii starajmy się w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej przystępują do Spowiedzi Świętej i Komunii Świętej.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 24 stycznia – III niedziela zwykła – II Niedziela Słowa Bożego, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Różaniec godz. 10:30.

1a. W niedzielę 24 stycznia będziemy modlić się o Błogosławieństwo Boże dla rodzin i mieszkańców naszej Parafii. Proszę przynieść wodę do poświęcenia i tą wodą pobłogosławicie Wasze domy i gospodarstwa.

1b. W niedzielę 24 stycznia w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy na całym świecie obchodzi się Dzień Środków Społecznego Przekazu – módlmy się w intencji redaktorów, dziennikarzy i webmasterów.

2. W poniedziałek 25 stycznia – święto nawrócenia św. Pawła – Msza Święta o godz. 17:00.

3. We wtorek 26 stycznia – wspomnienie św. biskupów Tymoteusza i Tytusa – Msza Święta o godz. 8:00.

4. W środę 27 stycznia – wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – Msza Święta o godz. 17:00.

5. W czwartek 28 stycznia – wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła – Msza Święta o godz. 17:00.

6. W piątek 29 stycznia –- Msza Święta o godz. 17:00.

7. W sobotę 30 stycznia, wspomnienie bł. ks. Bronisława Markiewicza (ur. 13 lipca 1842 w Pruchniku, zm. 29 stycznia 1912 w Miejscu Piastowym), założyciela Zgromadzenia św. Michała Archanioła (CSMA), potocznie nazywanego Michalitami, Apostoła trzeźwości, Opiekuna młodzieży męskiej – Msza Święta o godz. 17:00.

7a. W sobotę 30 stycznia – kolędowanie w Łopience od godz. 10:00.

8. W niedzielę 31 stycznia – IV niedziela zwykła, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Różaniec godz. 10:30, także jest to dzień wspomnienia liturgicznego św. Jana Bosko.

9. Tak jak w rodzinach i w życiu pielęgnujemy rocznice urodzin, zawarcia sakramentu małżeństwa, przyjęcia Chrztu Świętego, I Komunii Świętej, Sakramentu Bierzmowania, podobnie też w Kościele przeżywane są rocznice i uroczystości. W 2021 roku zaproponowanych jest już kilka takich rocznic (150 rocznica ustanowienia św. Józefa Patronem Kościoła Powszechnego, Rok św. Jakuba, 100 rocznica poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa) – których obchody są rozłożone w dłuższym czasie. Są też prawie codzienne wspomnienia świętych i błogosławionych. Korzystajmy z tych propozycji, aby rocznic, uroczystości, świąt i wspomnień, aby poznawać życie świętych i historię Kościoła, pogłębiać naszą wiarę i naśladować świętych i wypełniać postanowienia z modlitw poświęcenia, zawierzenia lub ślubowań np. Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego napisanych przez Sługę Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego.

Przyzywając wstawiennictwa Matki Bożej Maryi, Świętego Józefa, naszych Świętych i Błogosławionych Patronów zawierzajmy się Bogu Ojcu Wszechmogącemu, Jezusowi Chrystusowi i Duchowi Świętemu. Niech jak najczęstsze uczestnictwo we Mszy Świętej, korzystanie z sakramentu Pokuty i Pojednania (Spowiedzi Świętej) oraz jak najczęściej przyjmowany Chleb Eucharystyczny będzie naszym pokarmem w ziemskiej pielgrzymce ku życiu wiecznemu.

PRZYJDŹ DUCHU ŚWIĘTY.

Duchu Przenajświętszy, racz mi udzielić daru mądrości, abym zawsze umiejętnie rozróżniał dobro od zła i nigdy dóbr tego świata nie przedkładał nad dobro wieczne; daj mi dar rozumu, abym poznał prawdy objawione na ile tylko jest to możliwe dla nieudolności ludzkiej; daj mi dar umiejętności, abym wszystko odnosił do Boga, a gardził marnościami tego świata; daj mi dar rady, abym ostrożnie postępował wśród niebezpieczeństw życia doczesnego i spełniał wolę Bożą; daj mi dar męstwa, abym przezwyciężał pokusy nieprzyjaciela i znosił prześladowania, na które mógłbym być wystawiony; daj mi dar pobożności, abym się rozmiłował w rozmyślaniu, w modlitwie i w tym wszystkim, co się odnosi do służby Bożej; daj mi dar bojaźni Bożej, abym bał się Ciebie obrazić jedynie dla miłości Twojej. Do tych wszystkich darów, o Duchu Święty dodaj mi dar pokuty, abym grzechy swoje opłakiwał, i dar umartwienia, abym zadośćuczynił Boskiej sprawiedliwości. Napełnij Duchu Święty serce moje Boską miłością i łaską wytrwania, abym żył po chrześcijańsku i umarł śmiercią świątobliwą. Amen.

AKT ODDANIA MATCE BOŻEJ

Matko Boża, Niepokalana Maryjo!

Tobie poświęcam ciało i duszę moją, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko czym jestem i co posiadam. Ochotnym sercem oddaję się Tobie w niewolę miłości.

Pozostawiam Ci zupełną swobodę posługiwania się mną dla zbawienia ludzi i ku pomocy Kościołowi świętemu, którego jesteś Matką.

Chcę odtąd wszystko czynić z Tobą, przez Ciebie i dla Ciebie. Wiem, że własnymi siłami niczego nie dokonam. Ty zaś wszystko możesz, co jest wolą Twojego Syna i zawsze zwyciężasz.

Spraw więc, Wspomożycielko wiernych, by moja rodzina, parafia i cała Ojczyzna były rzeczywistym Królestwem Twego Syna i Twoim. Amen.

– Kard. Stefan Wyszyński

AKT POŚWIĘCENIA SIĘ ŚWIĘTEMU JÓZEFOWI

Święty Józefie, mój najmilszy Ojcze, po Jezusie i Maryi najdroższy mojemu sercu, Tobie się powierzam i oddaję, jak powierzyli się Twej opiece Boży Syn i Jego Przeczysta Matka. Przyjmij mnie za swoje dziecko, bo ja na całe życie obieram Cię za Ojca, Opiekuna, Obrońcę i Przewodnika mej duszy. O mój najlepszy Ojcze, święty Józefie, prowadź mnie prostą drogą do Jezusa i Maryi. Naucz mnie kochać wszystkich czystą miłością i być gotowym do poświęceń dla bliźnich. Naucz walczyć z pokusami ciała, świata i szatana i znosić w cichości każdy krzyż, jaki mnie spotka. Naucz pokory i posłuszeństwa woli Bożej. O najdroższy święty Józefie, bądź Piastunem mej duszy, odkupionej Krwią Chrystusa. Czuwaj nade mną, jak strzegłeś Dzieciątka Jezus, a ja Ci przyrzekam wierność, miłość i całkowite posłuszeństwo, bo ufam, że za Twym wstawiennictwem będę zbawiony. Nie patrz na moją nędzę, ale dla miłości Jezusa i Maryi przyjmij mnie pod swą Ojcowską opiekę. Amen.