Drogich Pielgrzymów i Turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Prosimy o wsparcie prac konserwatorskich.

Z wyrazami wdzięczności i modlitwą Parafianie z Górzanki.

(6kB)

PAPIESKIE INTENCJE MODLITWY - PADZIERNIK 2017

Intencja ogólna:
Za wszystkich pracujących, aby mieli zapewniony szacunek i ochronę swoich praw, a bezrobotnym była dana możliwość przyczynienia się do budowania dobra wspólnego.
Módlmy się w intencji Ojca Świętego Franciszka!
Módlmy się w intencjach Ojca Świętego Franciszka!

(50kB)

29 października - 30 niedziela zwykła
Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 22, 34-40

Gdy faryzeusze posłyszeli, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, wystawiając Go na próbę, zapytał: "Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?"
On mu odpowiedział: ""Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem". To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: "Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego". Na tych dwóch przykazaniach zawisło całe Prawo i Prorocy".

(77kB)

WSZYSCY ŚWIĘCI I ŚWIĘTE BOŻE - MÓDLCIE SIĘ ZA NAMI
BĄDCIE NAM WZOREM JAK OSIĄGNĄĆ ŻYCIE WIECZNE

(21kB)

2 listopada - pierwszy czwartek miesiąca
(37kB) "A we wszystkie noce z czwartku na piątek dam ci uczestnictwo w tym śmiertelnym smutku, który odczułem w Ogrodzie Oliwnym. I żeby Mi towarzyszyć w tej pokornej modlitwie, którą zanosiłem wówczas do mego Ojca wśród wszystkich Moich udręczeń, będziesz wstawać między godziną jedenastą a północą, by w ciągu godziny klęczeć wraz ze Mną z twarzą pochyloną ku ziemi. A czynić to będziesz tak dla uśmierzenia gniewu Bożego, błagając o miłosierdzie tak dla grzeszników, jak dla złagodzenia w pewien sposób goryczy, którą czułem z powodu opuszczenia Apostołów, tak iż musiałem czynić im wyrzuty, że nie mogli czuwać ze Mną jednej godziny" - powiedział Pan Jezus do św. Małgorzaty Marii.
Czuwajmy i módlmy się, jeśli jest możliwość podejmijmy adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Dziękujmy za naszych Duszpasterzy, módlmy się za Nich.
Módlmy się za alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.
Modlitwa do Ducha Świętego za kapłanów
Duchu wiecznej Miłości, który od Ojca i Syna pochodzisz, dziękujemy Ci za wszystkie powołania apostołów i świętych, które użyźniły Kościół. Prosimy Cię, prowadź dalej to swoje dzieło.
Pamiętaj, jak w dniu Pięćdziesiątnicy zstąpiłeś na apostołów zgromadzonych na modlitwie wraz z Maryją, Matką Jezusa, i wejrzyj na swój Kościół, który szczególnie potrzebuje dziś świętych kapłanów, wiernych i wiarygodnych świadków Twojej łaski; Kościół potrzebuje osób konsekrowanych, aby ukazywali innym radość tych, którzy żyją wyłącznie dla Ojca, którzy sami przejmują misję i ofiarę Chrystusa, którzy miłością budują nowy świat.
Duchu Święty, odwieczne źródło radości i pokoju, to Ty otwierasz serca i umysły na Boże powołanie; to Ty sprawiasz, że może się spełnić każde pragnienie dobra, prawdy i miłości. Niech Twoje "błagania, których nie można wyrazić słowami", wznoszą się ku Ojcu z serca Kościoła, który cierpi i walczy dla Ewangelii. Otwórz serca i umysły młodych chłopców i dziewcząt, aby nowy rozkwit świętych powołań ukazał światu wierność Twojej miłości oraz by wszyscy mogli poznać Chrystusa, prawdziwe światło, które przyszło na świat, aby przynieść każdemu człowiekowi niezawodną nadzieję życia wiecznego. Amen.
Włączając się w Dzieło Pomocy Powołaniom módlmy się o nowe i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.

(45kB)

W GÓRZANCE
3 listopada - I piątek miesiąca, dzień poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Spowiedź o godz. 17:00, Msza Święta z nabożeństwem o godz. 18:00.
4 listopada - I sobota miesiąca, dzień poświęcony czci Niepokalanego Serca Maryi.
Msza Święta z Różańcem Fatimskim o godz. 18:00 .

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 29 października, Uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła własnego - Msze Święte o godz. 8:00, 9:00 i 11:00. Modlić się będziemy za fundatorów, dobrodziejów naszego kościoła.
2. W poniedziałek 30 października i we wtorek 31 października - Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00. We wtorek zakończenie nabożeństw różańcowych.
3. W środę 1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych - dzień tryumfu kościoła i czas uwielbienia Pana Boga za Wszystkich Świętych. Chrześcijański dzień imienin wszystkich wierzących. Msza Święta o godz. 8:00 - dziękczynna za świętość Pana Boga i naszych zmarłych. DRUGA Msza Święta o godz. 14:00 po Mszy Św. procesja po cmentarzu i po niej Koronka do Miłosierdzia Bożego za zmarłych.
4. W czwartek 2 listopada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - Dzień Zaduszny. Msze Święte 8:00 i 16:30 w Górzance.
5. W czwartek 2 listopada Msza Święta o godz. 18:30 na cmentarzu w Sanoku za przewodników i zmarłych ze środowiska związanego z PTTK Oddział "Ziemia Sanocka" oraz Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych KARPATY.
6. W piątek 3 listopada I piątek miesiąca Msza Święta o godz. 18:00, możliwość spowiedzi od godz. 17:00.
7. W sobotę 4 listopada I sobota miesiąca, wspomnienie św. Karola Boromeusza - Patrona Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, dzień imienin Ojca Świętego św. Jana Pawła II, Msza Święta i różaniec fatimski o godz. 18:00.
8. W niedzielę 5 listopada, 31. Niedziela Zwykła, I niedziela miesiąca - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Po obu Mszach Świętych zmiana tajemnic różańcowych. Udział we Mszach Świętych (w niedzielę i w ciągu tygodnia), Komunię Świętą i Różaniec ofiarujmy za zmarłych podanych w wypominkach i dusze w czyśćcu cierpiące. Jeszcze do 8 listopada codziennie, za jedną osobę zmarłą można zyskać odpust zupełny.
9. Od 1 do 8 listopada włącznie można zyskiwać odpusty zupełne za zmarłych. Odpust jest to darowanie kar za grzechy odpuszczone wcześniej w Sakramencie Pokuty i Pojednania. Odpust można zyskiwać pod warunkiem przyjęcia Komunii Świętej, modlitwy za Ojca Świętego, nawiedzenie cmentarza (nawet nieczynnego) i modlitwy za zmarłych. Warunkiem koniecznym jest też brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Od 8 do 31 listopada pod tymi samymi warunkami można zyskiwać odpust cząstkowy.
10. CHRZEŚCIJANSKIE SPOSOBY POMOCY ZMARŁYM
- Ofiarowanie Mszy Świętej, najlepiej z przyjęciem Komunii Świętej.
- Ofiarowanie odpustów.
- Różne rodzaje modlitwy: Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Litanie, itp.
- Ofiarowanie cierpień i dobrych uczynków.
- Naśladowanie dobrych cech zmarłych.
- Roztropna troska o estetykę grobu.
Nadmiar zniczy i kwiatów niczego zmarłym nie daje. Pomagajmy zmarłym na sposób teologiczny, ekologiczny, ekonomiczny i estetyczny. Nie dopuśćmy, by na grobach bliskich nam osób na drugi dzień pozostało wielkie śmietnisko.
11. Terminy Mszy Świętych za śp. Mariusza Sidorskiego będą ogłoszone po 8 listopada.
12. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy (uczestnictwa we Mszy Świętej) i odwiedzenia naszego Kościoła (pół godziny przed Mszą Świętą). Grupy zorganizowane chcące pielgrzymować w innych godzinach proszę zgłaszać kilka dni wcześniej na e-mail kontakt@parafia-gorzanka.pl.
13. W 2017 r. podejmujemy kolejne ważne prace konserwatorskie:
- odnowienie feretronu z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzącego z kościoła w Wołkowyi zatopionego spiętrzonymi wodami Sanu w październiku 1967 roku,
- odnowienie ambony z baldachimem pochodzącej także z kościoła w Wołkowyi,
- odwodnienie terenu i ułożenie chodnika wokół Świątyni.
14. Koszty prac ok. 130 tys. złotych, przyznane dofinansowanie 50 tys. złotych. Drodzy Przyjaciele i Pielgrzymi i Turyści bardzo liczymy na wsparcie naszych działań modlitwą i darem serca. Ofiary prosimy przekazywać do skarbonek w kościele lub na konto Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Górzanka 50, 38-610 Polańczyk, Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk 17 8642 1012 2003 1201 9577 0001. Z wyrazami wdzięczności i darem modlitwy.
15. Kochani, proszę o bardziej intensywną modlitwę w intencji zdrowia Róży, wyniki badań są niepokojące. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei. Z darem modlitwy w Waszych intencjach w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
16. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
17. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy przeżywania każdego dnia z Bogiem, czasu na modlitwę i udziału w codziennej Mszy Świętej. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

(62kB)

22 października - 29 niedziela zwykła
Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 22, 15-21

Faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Jezusa w mowie.
Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby mu powiedzieli: "Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?"
Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: "Czemu wystawiacie Mnie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową!" Przynieśli Mu denara.
On ich zapytał: "Czyj jest ten obraz i napis?" Odpowiedzieli: "Cezara". Wówczas rzekł do nich: "Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga".

22-28 października Tydzień Misyjny
Świat potrzebuje przede wszystkim Ewangelii Jezusa Chrystusa. Poprzez Kościół kontynuuje On swoją misję Miłosiernego Samarytanina, opatrując krwawiące rany ludzkości, oraz misję Dobrego Pasterza, nieustannie poszukując tych, którzy się zagubili na drogach zagmatwanych i prowadzących do nikąd. Dzięki Bogu nie brakuje znaczących doświadczeń, które świadczą o przemieniającej mocy Ewangelii. Myślę o czynie tego studenta z plemienia Dinka, który za cenę własnego życia chroni mającego zostać zabitym studenta z plemienia Nuer. Myślę o owej celebracji eucharystycznej w Kitgum, w północnej Ugandzie, zroszonej wówczas krwią przez okrucieństwo grupy rebeliantów, gdy misjonarz kazał ludziom powtarzać słowa Jezusa na krzyżu: "Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?", jako wyraz rozpaczliwego krzyku braci i sióstr ukrzyżowanego Pana. Celebracja ta była dla ludzi źródłem wielkiej pociechy i męstwa. Możemy też pomyśleć o wielu niezliczonych świadectwach, o tym, jak Ewangelia pomaga przezwyciężyć zamknięcia, konflikty, rasizm, trybalizm promując wszędzie i pośród wszystkich pojednanie, braterstwo i dzielenie się. (z Orędzia Ojca Świętego Franciszka na 91. Światowy Dzień Misyjny 2017 r.) więcej...
Zainteresuj się misjami - to dzieła, w które możesz być zaangażowany aktywnie w swoim miejscu zamieszkania i wyruszając w świat.
Film na temat działalności misyjnej

(30kB)
23 października - wspomnienie św. Jana Kapistrana, kapłana, patrona prawników

Św. Jan urodził się w Capestrano we Włoszech w roku 1386. Po studiach prawniczych na uniwersytecie w Perugii praktykował jako adwokat, a potem sędzia.
Podczas wojny z sąsiednią Malatestą, na skutek zdrady dostał się do niewoli. Pod wpływem wizji postanowił wówczas zerwać z życiem dla świata, a otrzymawszy unieważnienie krótko przedtem zawartego, ale niedopełnionego małżeństwa, wstąpił do franciszkanów, gdzie pod kierownictwem św. Bernardyna stał się najgorliwszym propagatorem jego reformy zakonnej (obserwanci) i obok swojego mistrza najpotężniejszym kaznodzieją bernardyńskim. Od roku 1421 głosił kazania we Włoszech, a od roku 1451 w Austrii, Czechach, Niemczech i Polsce (Kraków) wobec nieprzeliczonych tłumów. Sława porywającego kaznodziei i wielkiego cudotwórcy towarzyszyła mu w wędrówkach misyjnych. Jako inkwizytor papieski działał głównie w obronie wiary przeciw fraticellom, Żydom i Saracenom. Na sejmach we Frankfurcie i Wiener Neustadt zapalał rycerstwo do krucjaty przeciw Turkom. Sam był w obozie i na polu walki, zagrzewając żołnierzy do boju. Świetne zwycięstwo Jana Hunyadego pod Białogrodem w roku 1456 jest w części i jego zasługą. Do Polski wprowadził bernardynów. W Krakowie pobłogosławił związek małżeński Kazimierza Jagiellończyka z Elżbietą Rakuską. Zmarł w Ujlak (Węgry) 23 października 1456 roku. Kanonizowany w roku 1724.
Modlitwa: Boże, Ty powołałeś świętego Jana Kapistrana, aby umocnić lud wierny w doświadczeniach, weź nas w swoją opiekę i zachowaj swój Kościół w trwałym pokoju. Amen.

(19kB)
23 października - wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego - biskupa
Józef Bilczewski urodził się w 1860 roku w Wilamowicach koło Bielska-Białej. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1884 roku. Po studiach w Krakowie, Wiedniu, Rzymie i Paryżu był wikariuszem i katechetą w Kętach i Krakowie. W 1891 roku został profesorem teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Lwowskim, a w roku 1900 ordynariuszem archidiecezji lwowskiej. Uzyskał u papieża Piusa X pozwolenie na uroczyste obchodzenie święta Królowej Korony Polskiej w swojej archidiecezji, rozszerzone później na inne diecezje. Publikował książki i artykuły, prowadził szeroką działalność społeczną. Łagodził konflikty narodowościowe w archidiecezji. Zmarł w 1923 roku we Lwowie.

(32kB)
24 października - wspomnienie bł. Jana Wojciecha Balickiego, prezbitera, rektora WSD w Przemyślu
Jan Wojciech Balicki urodził się 25 stycznia 1869 r. w Staromieściu pod Rzeszowem. Pochodził z biednej, bardzo religijnej rodziny dróżnika kolejowego. Był synem grekokatolika Nicetasa Balickiego i jego rzymskokatolickiej żony Katarzyny. Zgodnie z wolą ojca został ochrzczony w Kościele grekokatolickim; także ówczesne prawo kościelne nakazywało wychowywanie chłopców w obrządku ojca. Ponieważ o tym przepisie dowiedział się dopiero w czasie studiów teologicznych, zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o zgodę na święcenia w obrządku łacińskim. Po ukończeniu seminarium duchownego w Przemyślu, w 1892 r. został wyświęcony na kapłana. Został skierowany do pracy w parafiach jako wikary. Szybko dał się poznać jako świetny kaznodzieja i cierpliwy spowiednik.
Wkrótce potem podjął studia teologiczne w Rzymie, zakończone doktoratem. Po powrocie do kraju pracował w przemyskim seminarium, gdzie wykładał teologię dogmatyczną. Jego posługa profesorska była owiana duchem głębokiej wiary i umiłowaniem prawdy. W modlitwie najczęściej szukał mądrości Ducha Świętego. W latach 1928-1934 piastował urząd rektora.
Po przejściu na emeryturę wiele czasu poświęcał na posługę spowiedzi. Jeszcze jako młody ksiądz założył dom opieki dla prostytutek - z tego powodu wielokrotnie rzucano na niego oszczerstwa. Po wkroczeniu do Przemyśla Sowietów w czasie II wojny światowej dom ten został zlikwidowany. Jan Balicki zmarł w Przemyślu w opinii świętości 15 marca 1948 r.
Po siedmiu latach, 31 października 1955 r. - zgodnie z powszechnym życzeniem - ciało ks. Jana przeniesiono do osobnego grobowca. W 1959 r. przemyskie seminarium duchowne poprosiło biskupa Franciszka Bardę o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. W 1963 r. wszystkie akta przesłano do Rzymu, gdzie po zbadaniu zeznań świadków i analizie pism ks. Jana ogłoszono dekret o heroiczności jego cnót (grudzień 1994 r.).
Osobę ks. Balickiego dawał za wzór kapłanom kardynał Karol Wojtyła , który w 1975 roku pisał o nim: "W czasach, gdy Kościół poszukuje nowych wzorów duchowości dla kapłana diecezjalnego, w sytuacji, gdy wśród samych kapłanów zdarzają się kontestacje, niewierności oraz tendencje, by poszukiwać rzeczy materialnych bardziej niż duchowych, sługa Boży może być przedstawiony jako model życia kapłańskiego. W osobie ks. Balickiego kapłani mogą znaleźć wzór, w jaki sposób połączyć działalność duszpasterską z codzienną kontemplacją tajemnicy Boga".
Już jako papież dokonał beatyfikacji ks. Balickiego 18 sierpniu 2002 roku podczas Mszy świętej na krakowskich Błoniach. Powiedział m.in.:
"Służbą miłosierdziu było życie błogosławionego Jana Balickiego. Jako kapłan miał zawsze otwarte serce dla wszystkich potrzebujących. Jego posługa miłosierdzia przejawiała się w niesieniu pomocy chorym i ubogim, ale szczególnie mocno wyraziła się przez posługę w konfesjonale. Zawsze z cierpliwością i pokorą starał się zbliżyć grzesznego człowieka do tronu Bożej łaski. Wspominając o tym, zwracam się do kapłanów i seminarzystów: proszę was, bracia, nie zapominajcie, że na was, szafarzach Bożego miłosierdzia, spoczywa wielka odpowiedzialność, ale też pamiętajcie, że sam Chrystus umacnia was obietnicą, którą przekazał przez św. Faustynę: "Powiedz Moim kapłanom, że zatwardziali grzesznicy kruszyć się będą pod ich słowami, kiedy będą mówić o niezgłębionym miłosierdziu moim, o litości, jaką mam dla nich w sercu swoim" (Dzienniczek, 1521)."
Błogosławiony Jan Wojciech Balicki jest patronem Dzieła Pomocy Powołaniom - można się przyłączyć do tej wspólnoty działającej także w naszej Parafii.
Kilka słów o bł. Jani Balickim wśród świętych i błogosławionych Podkarpacia na naszej stronie.

(10kB)
24 października - wspomnienie św. Antoniego Marii Clareta, biskupa
Urodzony w Hiszpanii w roku 1807, syn tkacza, św. Antoni został wyświęcony na księdza w roku 1835. Po pięciu latach zaczął prowadzić misje i rekolekcje w całej Katalonii. W roku 1849 założył zgromadzenie misjonarzy pod nazwą Synów Niepokalanego Serca Maryi (klaretyni), aby kontynuować tę pracę na szerszą skalę.
Mianowany arcybiskupem Santiago na Kubie, chciał przeprowadzić daleko idące reformy, z których jedną było założenie Instytutu Apostolskiego Niepokalanej Maryi, napotkał jednak na gwałtowny opór, tak iż kilkakrotnie dokonywano zamachów na jego życie.
W roku 1857 został odwołany do Hiszpanii i mianowany kapelanem królowej Izabeli II. To stanowisko umożliwiło mu kontynuowanie pracy misyjnej w słowie i piśmie. Zakładał muzea, biblioteki i szkoły, kultywujące ginący język kataloński. Rozszerzył kult Najświętszego Sakramentu i Niepokalanego Serca Maryi. Po rewolucji w roku 1868 zakończył życie na wygnaniu w roku 1879, towarzysząc królowej Izabeli II.
Modlitwa: Boże, Ty sprawiłeś, że święty Antoni Maria z niezwykłą miłością i cierpliwością głosił ludziom Ewangelię, daj za jego wstawiennictwem, abyśmy szukając Twojej chwały, gorliwie się starali pozyskać naszych braci dla Jezusa Chrystusa. Amen.

(14kB)
26 października - wspomnienie bł. Celiny Borząckiej

Celina Chludzińska urodziła się 29 października 1833 r. w Antowilu koło Orszy na Białorusi w rodzinie Ignacego Dołęgi Chludzińskiego i Klementyny Rozalii z Kossowów. W wieku 20 lat (1853) poślubiła Józefa Borzęckiego, właściciela Obrębszczyzny k. Grodna, troszcząc się o dwie córki, Celinę i Jadwigę. Po śmierci męża (1874) i uporządkowaniu spraw majątkowych, udaje się z córkami do Rzymu, gdzie spotyka generała zmartwychwstańców, ks. Piotra Semenenkę, który dopomógł Celinie w zrozumieniu dróg Bożych i przygotował ją na założycielkę żeńskiej gałęzi zgromadzenia (Sióstr Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, 1891) z charyzmatem kontemplacyjno-czynnym, poświęcającym się zwłaszcza wychowaniu dziewcząt. Pozostawia po sobie m. in. Zapiski i notatki. Umiera w Krakowie 26 października 1913 roku. Pochowana w Kętach. Dnia 31 października 1944 r. otwarto proces, zamknięty dnia 10 kwietnia 2002 roku. Beatyfikowana 27 października 2007 Bazylika św. Jana na Lateranie w Rzymie przez Benedykta XVI.
Modlitwa o łaski za wstawiennictwem Bł. Celiny Borzęckiej
Bądź uwielbiony, Panie Jezu
który udzieliłeś bł. Celinie
daru szczególnego
umiłowania tajemnicy paschalnej
i pragnienia wypełnienia Twojej świętej woli.
Ufając w Twoją bezgraniczną miłość do nas,
prosimy Cię za jej wstawiennictwem o łaskę.
...
Spraw, o Panie, aby Kościół mógł się radować
zaliczeniem służebnicy Twojej Celiny
do grona świętych
dla większej chwały Twojej i naszego dobra.
Który żyjesz i królujesz z Bogiem Ojcem,
w jedności Ducha Świętego,
Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

28 października - dzień modlitw o beatyfikację Sługi Bożego ks. Stefana Kard. Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia
(113kB)

(15kB) (9kB)
28 października - wspomnienie świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Św. Szymon, prawdopodobnie w odróżnieniu od Szymona Piotra zwany kananejczykiem (od aramejskiego: "kanna - gorliwiec") lub zelotą (co oznacza to samo po grecku), należał wpierw do grona żarliwych wykonawców zakonu. W Ewangelii poza tym, że jest wymieniony między dwunastoma apostołami, nic o nim nie słyszymy. Po zesłaniu Ducha Świętego miał głosić Ewangelię w Egipcie, potem razem z Judą Tadeuszem w Persji, gdzie miał ponieść śmierć za Chrystusa na krzyżu, wedle innej wersji - przepiłowany, stąd na obrazach przedstawiany z piłą.
Św. Juda Tadeusz, w Ewangelii św. Marka zwany tylko Tadeuszem, natomiast w Ewangelii św. Łukasza - Judą Jakubowym, syn Alfeusza i Marii, brat Jakuba Mniejszego, był bliskim krewnym Chrystusa. Jest znany jako autor jednego z listów katolickich, skierowanego do gmin chrześcijańskich, przede wszystkim w Palestynie, między rokiem 64 a 66. Wedle tradycji Kościoła Zachodniego nauczał w Mezopotamii i Persji, gdzie poniósł śmierć męczeńską, zabity pałkami.
W niektórych krajach szerzy się ostatnio jego kult jako patrona w sprawach beznadziejnych. Przedstawia się go nieraz z wizerunkiem Chrystusa, na podstawie legendy o Abgarze. Abgar V, król Edessy, współczesny Chrystusowi, miał wysłać poselstwo czy list do Pana Jezusa z prośbą o zdrowie dla siebie. Poseł miał namalować portret Zbawiciela; obraz uzdrowił króla. Później jeden z uczniów Pańskich, Adeusz - wedle innej wersji Tadeusz - ochrzcił Abgara i otrzymał obraz. Legenda ta jednak, opisana przez Euzebiusza z Cezarei, nie ma żadnych podstaw historycznych.
Modlitwa: Boże, Ty doprowadziłeś do poznania Twojego imienia przez nauczanie świętych Apostołów, spraw za wstawiennictwem świętych Szymona i Judy Tadeusza, aby Twój Kościół stale wzrastał, pociągając do wiary nowe narody. Amen.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 22 października, 29. Niedziela Zwykła, wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża, obchodzić będziemy 91. Światowy Dzień Misyjny (ustanowione w 1926 r. przez Ojca Świętego Piusa XI) a od 22 do 28 października Tydzień Misyjny, To tydzień troski kościoła powszechnego o ożywienia rozkrzewiania wiary na wszystkich kontynentach świata. Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00.
2. W niedzielę 22 października po obu Mszach Świętych zbiórka podpisów na rzecz poparcia inicjatywy ustawodawczej Fundacji "Życie i Rodzina" pod obywatelskim projektem "Zatrzymaj aborcję".
3. W niedzielę 22 października nabożeństwo ku czci św. Rity w Czarnej, rozpoczęcie różańcem o godz. 17:00, następnie odczytywanie intencji, Msza Święta i poświęcenie białych róż..
4. W poniedziałek 23 października wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera albo wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa, Różaniec o godz. 18:00.
5. We wtorek 24 października wspomnienie św. Antoniego Marii Clareta, biskupa, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
6. W środę 25 października, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
7. W czwartek 26 października, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
8. W piątek 27 października, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
9. W sobotę 28 października, święto, świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
10. W sobotę 28 października - 28 dzień miesiąca - dzień modlitw o beatyfikację Sługi Bożego ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Prymasa Polski.
11. W niedzielę 29 października, 30. Niedziela Zwykła - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00.
12. Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych, pamiętajmy, że to święto ma charakter radosny dla uwielbienia Boga Najwyższego za przyczyną wszystkich Świętych, na czele z Matką Bożą - Królową wszystkich Świętych. Jest to dzień tryumfu Kościoła Niebieskiego i imieniny wszystkich ludzi wierzących, których patronowie osiągnęli świętość. Świętość jest podstawowym celem naszego życia, o czym wiele razy mówił św. Jan Paweł II. Ponieważ nie wszyscy zmarli niebo po południu w procesjach żałobnych i nawiedzając cmentarze modlimy się za nich.
13. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
14. W 2017 r. podejmujemy kolejne ważne prace konserwatorskie:
- odnowienie feretronu z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzącego z kościoła w Wołkowyi zatopionego spiętrzonymi wodami Sanu w październiku 1967 roku,
- odnowienie ambony z baldachimem pochodzącej także z kościoła w Wołkowyi,
- odwodnienie terenu i ułożenie chodnika wokół Świątyni.
Koszty prac ok. 130 tys. złotych, przyznane dofinansowanie 50 tys. złotych. Drodzy Przyjaciele i Pielgrzymi i Turyści bardzo liczymy na wsparcie naszych działań modlitwą i darem serca. Ofiary prosimy przekazywać do skarbonek w kościele lub na konto Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Górzanka 50, 38-610 Polańczyk, Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk 17 8642 1012 2003 1201 9577 0001. Z wyrazami wdzięczności i darem modlitwy.
15. Kochani, proszę o bardziej intensywną modlitwę w intencji zdrowia Róży, wyniki badań są niepokojące. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei. Z darem modlitwy w Waszych intencjach w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
16. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
17. Opiece Aniołów Stróżów i wszystkich Świętych zawierzajmy młodzież i dzieci, aby w kolejnym miesiącu roku szkolnego wzrastali w wierze i poszerzali swoje talenty. Modlimy się a także za chorych, cierpiących i opiekujących się nimi. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko... .
18. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy przeżywania każdego dnia z Bogiem, czasu na modlitwę i udziału w codziennej Mszy Świętej. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

(25kB)

15 października - 28 niedziela zwykła
Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 22, 1-14

Jezus w przypowieściach mówił do arcykapłanów i starszych ludu: "Królestwo niebieskie podobne jest do króla, który wyprawił ucztę weselną swemu synowi. Posłał więc swoje sługi, żeby zaproszonych zwołali na ucztę, lecz ci nie chcieli przyjść.
Posłał jeszcze raz inne sługi z poleceniem: "Powiedzcie zaproszonym: Oto przygotowałem moją ucztę; woły i tuczne zwierzęta ubite i wszystko jest gotowe. Przyjdźcie na ucztę!" Lecz oni zlekceważyli to i odeszli: jeden na swoje pole, drugi do swego kupiectwa, a inni pochwycili jego sługi i znieważywszy, pozabijali.
Na to król uniósł się gniewem. Posłał swe wojska i kazał wytracić owych zabójców, a miasto ich spalić.
Wtedy rzekł swoim sługom: "Uczta weselna wprawdzie jest gotowa, lecz zaproszeni nie byli jej godni. Idźcie więc na rozstajne drogi i zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie". Słudzy ci wyszli na drogi i sprowadzili wszystkich, których napotkali: złych i dobrych. I sala weselna zapełniła się biesiadnikami.
Wszedł król, żeby się przypatrzyć biesiadnikom, i zauważył tam człowieka nieubranego w strój weselny. Rzekł do niego: "Przyjacielu, jakże tu wszedłeś, nie mając stroju weselnego?" Lecz on oniemiał. Wtedy król rzekł sługom: "Zwiążcie mu ręce i nogi i wyrzućcie go na zewnątrz, w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów". Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych".

(17kB)

15 października, 28. Niedziela Zwykła, wspomnienie św. Teresy z Ávila, dziewicy i doktora Kościoła
Modlitwa do Świętej Teresy z Avila
Droga, cudowna Święta Tereso,
wzorze wierności ślubom,
Ty z radością niosłaś ciężki krzyż,
naśladując Pana Jezusa Chrystusa,
który wybrał bycie ukrzyżowanym za nas.
Ty rozumiałaś, że Bóg,
podobnie jak miłosierny Ojciec,
karze tych, których kocha,
co dla światowców wydaje się być naprawdę głupie.
Daj (imię osoby cierpiącej) ulgę w danych cierpieniach,
jeśli to jest zgodne z planami Boga.
Amen.
Teresa de Cepeda y Ahumada urodziła się 28 marca 1515 r. w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny zamieszkałej w Avila. Miała dwie siostry i dziewięciu braci. Czytanie żywotów świętych tak rozbudziło jej wyobraźnię, że postanowiła uciec do Afryki, aby tam z rąk Maurów ponieść śmierć męczeńską. Miała wtedy zaledwie 7 lat. Zdołała namówić do tej wyprawy także młodszego od siebie brata, Rodriga. Na szczęście wuj odkrył ich plany i w porę zawrócił oboje do domu. Kiedy przygoda się nie powiodła, Teresa obrała sobie na pustelnię kącik w ogrodzie, by naśladować dawnych pokutników i pustelników. Mając 12 lat przeżyła śmierć matki. Pisała o tym w swej biografii: "Gdy mi umarła matka... rozumiejąc wielkość straty, udałam się w swoim utrapieniu przed obraz Matki Bożej i rzewnie płacząc, błagałam Ją, aby mi była matką. Prośba ta, choć z dziecinną prostotą uczyniona, nie była - zdaje mi się - daremną, bo ile razy w potrzebie polecałam się tej wszechwładnej Pani, zawsze w sposób widoczny doznawałam jej pomocy". (więcej)

(9kB)

16 października wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej
Jadwiga urodziła się między 1174 a 1180 rokiem na zamku nad jeziorem Amer w Bawarii jako córka hrabiego Bertolda VI i Agnieszki Wettyńskiej, hrabiów Andechs, którzy tytułowali się również książętami Meranu (w północnej Dalmacji) i margrabiami Istrii. Miała czterech braci i trzy siostry. Jedną wydano za Filipa, króla Francji, drugą za Andrzeja, króla Węgier (była matką św. Elżbiety), trzecia wstąpiła do klasztoru. Jadwiga otrzymała staranne wychowanie najpierw na rodzinnym zamku, potem zaś w klasztorze benedyktynek w Kitzingen nad Menem (diecezja Würzburg), znanym wówczas ośrodku kulturalnym. Do programu ówczesnych szkół klasztornych należała nauka łaciny, Pisma Świętego, dzieł Ojców Kościoła i żywotów świętych, a także haftu i malowania, muzyki i pielęgnowania chorych. W roku 1190 Jadwiga została wysłana do Wrocławia na dwór księcia Bolesława Wysokiego, gdyż została upatrzona na żonę dla jego syna, Henryka. Miała wtedy prawdopodobnie zaledwie 12 lat. Data ślubu nie jest bliżej znana. Możliwym do przyjęcia jest czas pomiędzy rokiem 1186 a 1190. Jako miejsce ślubu przyjmuje się zamek Andechs, chociaż nie jest też wykluczone, że było to we Wrocławiu lub Legnicy. Henryk Brodaty 8 listopada 1202 r. został panem całego księstwa. Rychło też udało mu się do dzielnicy śląskiej dołączyć dzielnicę senioratu, czyli krakowską, a także znaczną część Wielkopolski. Dlatego figuruje on w spisie władców Polski. (więcej)

(43kB)

17 października, wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
Legenda głosi, że Ignacy był tym szczęśliwym dzieckiem, które kiedyś Chrystus postawił przed uczniami swoimi i rzekł: "Zaprawdę powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży, jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje" (Mt 18, 1-5).
Nie wiemy nic o latach dziecięcych i młodzieńczych Ignacego. Spotykamy go dopiero jako trzeciego z kolei biskupa Antiochii (po św. Piotrze Apostole i św. Ewodiuszu). W czasie prześladowania za cesarza Trajana Ignacy został uwięziony i skazany na śmierć. Wysłano go pod eskortą żołnierzy do Rzymu, aby tam rzucić na pożarcie dzikim zwierzętom w czasie organizowanych właśnie igrzysk. (więcej)

(8kB)

18 października, święto św. Łukasza Ewangelisty,
Euzebiusz z Cezarei i Tertulian piszą, że rodzinnym miastem św. Łukasza była Antiochia Syryjska. W tym cała tradycja jest zgodna. Był poganinem, a nie Żydem. Zdaje się to potwierdzać pośrednio św. Paweł Apostoł, kiedy w Liście do Kolosan wymienia najpierw swoich przyjaciół i pomocników z narodu żydowskiego, a potem z pogaństwa. Łukasza umieszcza w grupie drugiej (Kol 4, 10-14). Naukę Chrystusa Łukasz przyjął przed przystąpieniem do św. Pawła. Nie należał do 72 uczniów Pana Jezusa, jak o tym pisze św. Epifaniusz, ani też nie należy go utożsamiać z uczniem, który z Jezusem zetknął się w dzień Jego zmartwychwstania w drodze do Emaus, jak to twierdzą św. Grzegorz Wielki i Teofilakt. (więcej)

19 października, wspomnienie bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika,
(42kB)
Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. na Podlasiu we wsi Okopy, w parafii Suchowola, z rodziców Władysława i Marianny z domu Gniedziejko. W dwa dni po urodzeniu, 16 września, został ochrzczony w parafialnym kościele pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli i otrzymał imię swojego stryja, Alfonsa (zmienił je na Jerzy Aleksander dopiero w okresie nauki w seminarium, w 1971 r.). W tym samym kościele 17 czerwca 1956 r. przyjął bierzmowanie z rąk biskupa Władysława Suszyńskiego. Wybrał sobie wówczas imię patrona archidiecezji wileńskiej - Kazimierza. (więcej)

(8kB)

20 października, wspomnienie św. Jana Kantego,
Jan urodził się 24 czerwca 1390 r. w Kętach (ok. 30 km od Oświęcimia). Do naszych czasów przetrwało ok. 60 dokumentów z jego autografem, stąd wiemy, że podpisywał się najczęściej po łacinie jako Jan z Kęt (Johannes de Kanti, Johannes de Kanty, Johannes Kanti i Joannes Canthy). Po ukończeniu szkoły w Kętach, która musiała stać na wysokim poziomie, zapisał się w 1413 r. na Uniwersytet Jagielloński (miał wówczas już 23 lata). Studia przebiegały pomyślnie, o czym świadczą daty osiąganych stopni naukowych. Najpierw studiował nauki wyzwolone na wydziale artium, gdzie głównym wykładanym przedmiotem była filozofia Arystotelesa. Tu uzyskał w 1415 roku stopień bakałarza, a trzy lata później w styczniu 1418 roku został magistrem filozofii. Objął wówczas funkcję wykładowcy. Stanowisko to było wówczas bezpłatne. Dlatego na swoje utrzymanie Jan zarabiał prywatnymi lekcjami i pomocą duszpasterską jako kapłan (nie znamy dokładnej daty ani miejsca święceń kapłańskich, ale musiało to być między 1418 a 1421 rokiem). (więcej)
KILKA SŁÓW O ŚWIĘTYM

(30kB)

21 października, wspomnienie bł. Jakuba Strzemię
Jakub Strepa herbu Strzemię urodził się w 1340 r. Pochodził z diecezji krakowskiej, ale rodzina jego osiedliła się we Włodzimierzu na Rusi. O jego rodzinie i młodości brak informacji; niektórzy hagiografowie uważają, że kształcił się w Rzymie, chociaż brak na to dowodów. Pewne jest tylko to, że wstąpił do zakonu franciszkanów i że był członkiem Stowarzyszenia Braci Pielgrzymujących dla Chrystusa we Lwowie. Stolica Apostolska wyposażyła tę instytucję misyjną, utworzoną w zakonie dominikanów i franciszkanów dla działań na Rusi i Mołdawii, w rozległe przywileje duszpasterskie.
W latach 1385-1388 Jakub był gwardianem franciszkańskiego klasztoru Świętego Krzyża we Lwowie. Z ówczesnych akt wynika, że był nie tylko gorliwym przełożonym konwentu, ale troszczył się także o dobro Kościoła na Rusi. Pośredniczył w sporze, jaki zaistniał pomiędzy arcybiskupem Halicza, Bernardem, a magistratem miasta Lwowa. Doszło do tego, że zapalczywy hierarcha zamierzał obłożyć miasto karami kościelnymi i w ten sposób pozbawić go normalnej opieki duchowej. Jakub spór załagodził. Niemniej energicznie stawał w obronie zakonów żebrzących (głównie dominikanów i franciszkanów) przeciwko niektórym duchownym, którzy zakazywali na swoich obszarach kaznodziejom głosić Słowo Boże i sprawować posługę duchową, chociaż ci mieli na to zezwolenie Stolicy Apostolskiej. Dowodem wielkiego zaufania, jakim Jakub cieszył się w Rzymie, było mianowanie go inkwizytorem na całą Ruś. (więcej)
K(ILKA SŁÓW O BŁOGOSŁAWIONYM

22 października, wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
(44kB)
Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, niewielkim miasteczku nieopodal Krakowa, jako drugi syn Emilii i Karola Wojtyłów. Został ochrzczony w kościele parafialnym 20 czerwca 1920 r. przez ks. Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Rodzice nadali imię Karolowi na cześć ostatniego cesarza Austrii, Karola Habsburga. Rodzina Wojtyłów żyła skromnie. Jedynym źródłem utrzymania była pensja ojca - wojskowego urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w stopniu porucznika. Edmund, brat Karola, studiował medycynę w Krakowie i został lekarzem. Wojtyłowie mieli jeszcze jedno dziecko - Olgę, która zmarła zaraz po urodzeniu. W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej zdrobnieniem imienia - Lolek. Uważano go za chłopca utalentowanego i wysportowanego. 13 kwietnia 1929 r. zmarła matka Karola, a trzy lata później, w 1932 r., w wieku 26 lat, zmarł na szkarlatynę brat Edmund. Chorobą zaraził się od swojej pacjentki w szpitalu w Bielsku. (więcej)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 15 października, 28. Niedziela Zwykła, wspomnienie św. Teresy z Ávila, dziewicy i doktora Kościoła, - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00.
2. W poniedziałek 16 października wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
3. We wtorek 17 października, wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
4. W środę 18 października, święto św. Łukasza Ewangelisty, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
5. W czwartek 19 października, wspomnienie bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
6. W piątek 20 października, wspomnienie św. Jana Kantego, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
7. W sobotę 21 października, wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
8. W sobotę 21 października moderator Dzieła Pomocy Powołaniom zaprasza członków Wspólnoty i wszystkich modlących się o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne na spotkanie w Przemyślu. Program spotkania:
9.30 - Modlitwa przy relikwiach bł. ks. Jana Balickiego w Archikatedrze Przemyskiej w intencji powołanych i o powołania,
10.00 - Msza Święta, której przewodniczył będzie ks. abp Józef Michalik,
11.30 - Spotkanie i poczęstunek w Wyższym Seminarium Duchownym,
12.00 - Przedstawienie "Andrzej Bobola uczy się umierać" w wykonaniu alumnów WSD.
9. W niedzielę 22 października, 29. Niedziela Zwykła, wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża, obchodzić będziemy Światowy Dzień Misyjny , a od 22 do 28 października Tydzień Misyjny, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00.
10. W niedzielę 22 października nabożeństwo ku czci św. Rity w Czarnej, rozpoczęcie różańcem o godz. 17:00, następnie odczytywanie intencji, Msza Święta i poświęcenie białych róż.
11. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
12. W 2017 r. podejmujemy kolejne ważne prace konserwatorskie:
- odnowienie feretronu z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzącego z kościoła w Wołkowyi zatopionego spiętrzonymi wodami Sanu w październiku 1967 roku,
- odnowienie ambony z baldachimem pochodzącej także z kościoła w Wołkowyi,
- odwodnienie terenu i ułożenie chodnika wokół Świątyni.
Koszty prac ok. 130 tys. złotych, przyznane dofinansowanie 50 tys. złotych. Drodzy Przyjaciele i Pielgrzymi i Turyści bardzo liczymy na wsparcie naszych działań modlitwą i darem serca. Ofiary prosimy przekazywać do skarbonek w kościele lub na konto Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Górzanka 50, 38-610 Polańczyk, Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk 17 8642 1012 2003 1201 9577 0001. Z wyrazami wdzięczności i darem modlitwy.
14. Kochani, proszę o bardziej intensywną modlitwę w intencji zdrowia Róży, wyniki badań są niepokojące. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei. Z darem modlitwy w Waszych intencjach w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
15. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
16. Opiece Aniołów Stróżów i wszystkich Świętych zawierzajmy młodzież i dzieci, aby w kolejnym miesiącu roku szkolnego wzrastali w wierze i poszerzali swoje talenty. Modlimy się a także za chorych, cierpiących i opiekujących się nimi. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko... .
17. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy przeżywania każdego dnia z Bogiem, czasu na modlitwę i udziału w codziennej Mszy Świętej. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

(47kB)

8 października - 27 niedziela zwykła
Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 21, 33-43

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu:
"Posłuchajcie innej przypowieści. Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej tłocznie, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał.
Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego zaś ukamienowali. Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili. W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: Uszanują mojego syna.
Lecz rolnicy, zobaczywszy syna, mówili do siebie: "To jest dziedzic; chodźcie, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo". Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili. Kiedy więc przybędzie właściciel winnicy, co uczyni z owymi rolnikami?"
Rzekli Mu: "Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze".
Jezus im rzekł: "Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: "Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach". Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce".

(288kB)
(34kB)

Wezwanie Św. Jan Paweł II do życia w nadziei:
Syn Boży, który z miłości do człowieka przyszedł na świat dwa tysiące lat temu, także dzisiaj prowadzi swoje dzieło: musimy mieć przenikliwy wzrok, aby je dostrzec, a nade wszystko wielkie serce, abyśmy sami stawali się jego narzędziami. Czyż nie po to właśnie obchodziliśmy Rok Jubileuszowy, aby na nowo zaczerpnąć z tego żywego źródła naszej nadziei? Dzisiaj Chrystus, którego kontemplujemy i miłujemy, wzywa nas, byśmy wyruszyli w drogę: "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Mt 28, 19)
Ten misyjny mandat wprowadza nas w trzecie tysiąclecie, wzywając nas, byśmy naśladowali entuzjazm pierwszych chrześcijan: możemy liczyć na moc tego samego Ducha, który został wylany w dniu Pięćdziesiątnicy, a dzisiaj przynagla nas, abyśmy wyruszyli w dalszą drogę pokrzepieni nadzieją, która "zawieść nie może" (Rz 5,5).

(9kB)

9 października wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka
Wincenty urodził się w Karwowie pod Opatowem pomiędzy 1155 a 1160 r. W sprawie jego pochodzenia historycy nie są zgodni. Jedni uważają, że pochodził z rodu Porajów herbu Róża (Różyców). Inni natomiast podają, że z tego rodu pochodziła matka Wincentego, a ojcu przypisują imię Bogusław. W jeszcze innych źródłach pojawia się informacja, że Wincenty należał do rodu Lisów, a jego ojcem był możny palatyn Stefan, brat wojewody krakowskiego Mikołaja (Mikory). Nazwisko Kadłubek pojawia się po raz pierwszy dopiero w dokumentach z XV św. Przypuszcza się jednak, że pochodzi z rękopisów dawniejszych.
Pierwsze nauki Wincenty pobierał w pobliskiej Stopnicy, potem udał się do Krakowa, gdzie uczęszczał do szkoły katedralnej, w której wykładał biskup Mateusz Cholewa. Cieszył się przyjaźnią księcia Kazimierza Sprawiedliwego, który być może wspomógł go materialnie i umożliwił studia za granicą. Nie wiemy, na którym uniwersytecie Wincenty wówczas studiował. Nie było jednak jeszcze wtedy wielu uniwersytetów. Przypuszcza się, że miejscem jego nauki były Paryż albo Bolonia - albo obie te uczelnie. Wincenty należał więc do elity uczonych w Polsce. (więcej)
WARTO POCZYTAĆ - JESZCZE KILKA SŁÓW O DZIEJOPISARZU

(9kB)

10 października wspomnienie, bł. Marii Angeli Truszkowskiej, dziewicy
Zofia Kamila urodziła się 16 maja 1825 r. w Kaliszu jako dziecko wielodzietnej, głęboko wierzącej rodziny szlacheckiej. Jej ojciec był prawnikiem. Od najmłodszych lat wyczulona była na działanie łaski Bożej i wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka. Pragnęła życia zakonnego i usilnie pracowała nad sobą. Po latach edukacji w Warszawie i Szwajcarii wróciła do domu i pielęgnowała chorego ojca, a w miarę możliwości niosła pomoc ubogim. W 1854 r. wstąpiła w szeregi Stowarzyszenia św. Wincentego a Paulo i należała do członkiń najgorliwiej odwiedzających chorych i opiekujących się ubogimi. Umiała zachęcić do działalności charytatywnej wiele młodych kobiet. Z jej inicjatywy powstał w Warszawie mały przytułek dla biednych dzieci i opuszczonych samotnych staruszek. 27 maja 1855 r. razem ze swoją krewną wstąpiła do świeckiego III zakonu św. Franciszka. Jej powołanie związane było z postacią bł. ojca Honorata Koźmińskiego, wielkiego apostoła zgromadzeń bezhabitowych. 21 listopada 1855 r. obie siostry Truszkowskie poświęciły się Najświętszej Maryi Pannie, obiecując rozwijać dzieło rozpoczęte z woli Boga. Datę tę przyjmuje się jako początek nowego Zgromadzenia. Siostry wraz ze swymi podopiecznymi często modliły się w kościele ojców kapucynów przed ołtarzem św. Feliksa z Cantalice, dlatego też nazwano je "felicjankami". (więcej)
JESZCZE KILKA SŁÓW O ZAŁOŻYCIELCE ZGROMADZENIA SIÓSTR FELICJANEK
Boże, nasz Ojcze,
Ty obdarzyłeś błogosławioną Marię Angelę
żywą wiarą i bezgraniczną miłością,
by mogła wiernie spełniać Twoją wolę.
Spraw, abyśmy umocnieni jej modlitwą i przykładem,
z radością szukali tego, co się Tobie podoba. Amen

(17kB)

11 października, wspomnienie św. Jana XXIII, papieża
Urodził się we Włoszech 25 listopada 1881 r. jako Angelo Giuseppe Roncalli, w biednej rodzinie chłopskiej. Jego matka była osobą bardzo religijną. Urodziła 11 dzieci, z których Angelo przyszedł na świat jako czwarty. Charakteryzowała go niezwykła dobroć, ciepło i pogoda ducha.
Mając 12 lat wstąpił do niższego seminarium duchownego w Bergamo, które było wówczas jednym z najbardziej prestiżowych miejsc kształcenia przyszłych księży. Tam też został przyjęty do III Zakonu św. Franciszka (1 marca 1896 r.). Po otrzymaniu stypendium za wyniki w nauce, rozpoczął naukę w Papieskim Seminarium Rzymskim. W 1902 roku przerwał naukę na rok, żeby odbyć służbę wojskową. Po jej zakończeniu obronił doktorat z teologii i przyjął święcenia kapłańskie. Rok po podjęciu nauki w seminarium zaczął spisywać swoje notatki duchowe i kontynuował tę pracę aż do późnej starości.
Jego zapiski wydane zostały pod tytułem "Dziennik duszy". W 1903 roku napisał w nim między innymi: "Bóg pragnie, abyśmy podążali wzorem świętych poprzez czerpanie z życiodajnej esencji ich cnót, a następnie przerabianie jej na swój własny sposób, adaptowanie do naszych indywidualnych możliwości i okoliczności życia. Gdyby św. Alojzy był taki, jak ja, stałby się świętym w zupełnie inny sposób". (więcej)
WARTO POCZYTAĆ
PIĘKNY JEST RÓŻANIEC
św. Jan XIII - List Apostolski, zalecający odmawianie Różańca do Matki Bożej w miesiącu październiku w intencji zachowania pokoju między narodami

(36kB)

12 października wspomnienie bł. Jana Beyzyma, prezbitera
Jan Beyzym urodził się 15 maja 1850 roku w Beyzymach na Wołyniu, w rodzinie szlacheckiej. Po ukończeniu gimnazjum w Kijowie w 1872 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego (jezuitów). 26 lipca 1881 r. w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie. Przez wiele lat był wychowawcą i opiekunem młodzieży w kolegiach Towarzystwa Jezusowego w Tarnopolu i Chyrowie. W wieku 48 lat podjął decyzję o wyjeździe na misje. Prośba, którą 23 października 1897 roku skierował do generała zakonu jezuitów, o. Ludwika Martina, świadczy o tym, że była ona głęboko przemyślana: "Rozpalony pragnieniem leczenia trędowatych, proszę usilnie Najprzewielebniejszego Ojca Generała o łaskawe wysłanie mnie do jakiegoś domu misyjnego, gdzie mógłbym służyć tym najbiedniejszym ludziom, dopóki będzie się to Bogu podobało. Wiem bardzo dobrze, co to jest trąd i na co muszę być przygotowany; to wszystko jednak mnie nie odstrasza, przeciwnie, pociąga, ponieważ dzięki takiej służbie łatwiej będę mógł wynagrodzić za swoje grzechy." (więcej)
STRONA INTERNETOWA POŚWIĘCONA O MISJONARZOWI

(7kB)

13 października, wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera
Wacław Koźmiński urodził się 16 października 1829 r. w Białej Podlaskiej, w rodzinie inteligenckiej, jako drugi syn Stefana i Aleksandry z Kahlów. Miał także dwie młodsze siostry. Był bardzo zdolny, po ukończeniu gimnazjum w Płocku studiował na wydziale budownictwa warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Będąc w gimnazjum zaniechał praktyk religijnych, a w czasie studiów zupełnie stracił wiarę. 23 kwietnia 1846 r. został aresztowany przez policję carską pod zarzutem udziału w spisku i osadzony w X pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Wówczas ciężko zachorował; powracając do zdrowia, przemyślał dokładnie swoje życie i nawrócił się. Uwolniony z więzienia po blisko roku, podjął dalsze studia, a jednocześnie prowadził bardzo surowy tryb życia. (więcej)
"Gdyby Polacy bez przerwy odmawiali różaniec w Gietrzwałdzie, nie musieliby walczyć o wolną Polskę, mieliby ją bez walki wolną."
Rozważania różańcowe bł. Honorata Koźmińskiego

(13kB)

14 października wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
Małgorzata urodziła się 22 lipca 1647 r. w Burgundii (Francja). Kiedy Małgorzata miała zaledwie 4 lata, złożyła ślub dozgonnej czystości. Jej ojciec był notariuszem i sędzią. Zmarł, gdy Małgorzata miała 8 lat. Oddano ją wtedy do kolegium klarysek w Charolles. Ciężka choroba zmusiła ją jednak do powrotu do domu. Oddana z kolei na wychowanie do apodyktycznego wuja i gderliwych ciotek, wiele od nich wycierpiała. Choroba trwała cztery długie lata. Dziecko dojrzało w niej duchowo. Nie pociągał jej świat, czuła za to wielki głód Boga. Pragnęła też gorąco poświęcić się służbie Bożej. Musiała jednak pomagać w domu swoich opiekunów. Marzenie jej spełniło się dopiero kiedy miała 24 lata. Wstąpiła wtedy do Sióstr Nawiedzenia (wizytek) w Paray-le-Monial. Zakon ten założyli św. Franciszek Salezy (+ 1622) i św. Joanna Chantal (+ 1641), a przez 40 lat kierownictwo duchowe nad nim miał św. Wincenty a Paulo (+ 1660). Małgorzata otrzymała habit zakonny 25 sierpnia 1671 r. Musiała wyróżniać się wśród sióstr, skoro dwa razy piastowała urząd asystentki przełożonej, a w latach 1685-1687 była mistrzynią nowicjuszek. (więcej)
JESZCZE KILKA SŁÓW KIM BYŁA?

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 8 października, 27. Niedziela Zwykła i XVII Dzień Papieski pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją" - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Na obu Mszach Świętych zmiana tajemnic różańcowych.
2. W niedzielę 8 października 2017 r. cała Polska będzie przeżywać Dzień Papieski pod hasłem: "Idźmy naprzód z nadzieją". Dla miłośników gór Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej organizuje przeżywanie tego dnia na bieszczadzkich stokach. Zgłoszenia przyjmują: w Przemyślu - ks. Kazimierz Bełch, ul. Zamkowa 5 (Wyższe Seminarium Duchowne), tel. 16 678 80 26, kom. 604 269 761, w Jarosławiu - ks. Jakub Kostrząb, ul. 3 Maja 49, kom. 607 859 425, w Krośnie - ks. Wojciech Sabik, ul. Piłsudskiego 5, kom. 602 389 709, w Sanoku - ks. Jacek Michno, ul. Zagrody 10, kom. 604 412 026.
3. W niedzielę 8 października Pielgrzymka młodzieży do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu , w szczególności powinni wziąć w niej udział kandydaci do Sakramentu Bierzmowania. Rozpoczęcie spotkania o godz. 10:00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego, o godz. 11:30 Msza Święta w Katedrze.
4 poniedziałek 9 października wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, biskupa, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
5. We wtorek 10 października wspomnienie, świętych Męczenników Dionizego, biskupa, i Towarzyszy, albo św. Jana Leonardiego, prezbitera, albo bł. Marii Angeli Truszkowskiej, dziewicy, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
6. W środę 11 października, wspomnienie św. Jana XXIII, papieża, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
7. W czwartek 12 października wspomnienie bł. Jana Beyzyma, prezbitera, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
8. W piątek 13 października, wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
9. W sobotę 14 października wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika, albo św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
10. W sobotę 14 października Archidiecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin do Jarosławia , rozpoczęcie spotkania o godz. 10:00, Msza Święta pod przewodnictwem ks. Józefa Michalika - Arcybiskupa Seniora Archidiecezji Przemyskiej o godz. 12:00.
11. W sobotę 14 października w Ośrodku Caritas w Myczkowcach - Sesja naukowa "Bieszczady w latach 1944-1947", rozpoczęcie o godz. 9:00.
12. W niedzielę 15 października, 28. Niedziela Zwykła, dzień dziecka utraconego oraz wspomnienie św. Teresy z Ávila, dziewicy i doktora Kościoła, - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00.
13. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
13. W 2017 r. podejmujemy kolejne ważne prace konserwatorskie:
- odnowienie feretronu z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzącego z kościoła w Wołkowyi zatopionego spiętrzonymi wodami Sanu w październiku 1967 roku,
- odnowienie ambony z baldachimem pochodzącej także z kościoła w Wołkowyi,
- odwodnienie terenu i ułożenie chodnika wokół Świątyni.
Koszty prac ok. 130 tys. złotych, przyznane dofinansowanie 50 tys. złotych. Drodzy Przyjaciele i Pielgrzymi i Turyści bardzo liczymy na wsparcie naszych działań modlitwą i darem serca. Ofiary prosimy przekazywać do skarbonek w kościele lub na konto Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Górzanka 50, 38-610 Polańczyk, Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk 17 8642 1012 2003 1201 9577 0001. Z wyrazami wdzięczności i darem modlitwy.
14. Kochani, dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji mojej Mamy - Róży, proszę o bardziej intensywną modlitwę, wyniki badań są niepokojące. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei. Dziękuję i pozdrawiam z darem modlitwy w Waszej intencji w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
15. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
16. Zawierzajmy Wszystkich młodzież i dzieci, aby nie ulegały wakacyjnym pokusom, a także chorych, cierpiących i opiekujących się nimi Matce Najświętszej. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko...
17. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy przeżywania każdego dnia z Bogiem, czasu na modlitwę i udziału w codziennej Mszy Świętej. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

(22kB)

1 października - 26 niedziela zwykła
Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 21, 28-32

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu: "Co myślicie? Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: "Dziecko, idź i pracuj dzisiaj w winnicy". Ten odpowiedział: "Idę, panie!", lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: "Nie chcę". Później jednak opamiętał się i poszedł. Który z tych dwóch spełnił wolę ojca?" Mówią Mu: "Ten drugi".
Wtedy Jezus rzekł do nich: "Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. Przyszedł bowiem do was Jan drogą sprawiedliwości, a wy mu nie uwierzyliście. Uwierzyli mu zaś celnicy i nierządnice. Wy patrzyliście na to, ale nawet później nie opamiętaliście się, żeby mu uwierzyć".

(55kB)

1 października - pierwsza niedziela miesiąca - niedziela adoracyjna
Panie Jezu Chryste - nasz Zbawicielu, bądź uwielbiony w tym Najświętszym Sakramencie.
Dziękujemy za wszystkie dary i łaski, trudności i smutki ubiegłego miesiąca.
W październiku przez modlitwę różańcową chcemy nasze zaprawy polecać Tobie i Twojej Matce.
Wierzymy w Twoją żywą obecność w naszym życiu.
Wierzymy w opiekę naszych Aniołów Stróżów.
Wierzymy w orędownictwo Matki Najświętszej w najtrudniejszych sprawach Polski i świata.
Z ufnością błagamy o opiekę Opatrzności Bożej i otwieramy nasze serca na przyjmowanie Woli Bożej.
Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki, wieków.
Amen.

na wieki
(9kB)

1 października, 26. Niedziela Zwykła, wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła
Modlitwa za kapłanów

O Jezu. Wieczny Najwyższy Kapłanie, miej swoich kapłanów w opiece Twego Najświętszego Serca, gdzie nikt im nie może szkodzić.
Zachowaj nieskalane ich namaszczone dłonie, które codziennie dotykają Twojego świętego Ciała.
Zachowaj w czystości ich wargi, które są czerwone od Twojej Najdroższej Krwi.
Zachowaj w czystości i wolności od spraw ziemskich ich serca, naznaczone wzniosłym piętnem Twojego pełnego chwały kapłaństwa.
Pozwól im wzrastać w miłości i wierności Tobie i strzeż ich przed zakażeniem świata.
Daj im siłę przemiany chleba i wina, a także siłę przemiany serc.
Pobłogosław ich pracę bogactwem owoców i użycz im następnie korony wiecznego żywota.
Amen.

(38kB)

2 października, wspomnienie świętych Aniołów Stróżów
Czy wierzysz w opiekę Twojego Anioła Stróża?
Czy dziękujesz Panu Bogu i Aniołowi Stróżowi za opiekę i obronę przed złem?
Czy widzisz mała cuda, które dokonują się w twoim życiu?
Aniele Boży, stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, wieczór, we dnie, w nocy
Bądź mi zawsze ku pomocy,
Strzeż duszy, ciała mego,
zaprowadź mnie do żywota wiecznego.
Amen.

(18kB)

4 października, wspomnienie św. Franciszka z Asyżu
Modlitwa św. Franciszka

O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju,
Abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść;
Wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda;
Jedność tam, gdzie panuje zwątpienie;
Nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz;
Światło tam, gdzie panuje mrok;
Radość tam, gdzie panuje smutek.
Spraw, abyśmy mogli,
Nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać;
Nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć;
Nie tyle szukać miłości, co kochać;
Albowiem dając, otrzymujemy;
Wybaczając, zyskujemy przebaczenie,
A umierając, rodzimy się do wiecznego życia.
Przez Chrystusa Pana naszego.
Amen.

(67kB)

5 października, I czwartek miesiąca, wspomnienie św. Faustyny, zakonnicy,
Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00 w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

O Jezu mój, proszę Cię za Kościół cały, udziel mu miłości i światła Ducha swego, daj moc słowom kapłańskim, aby serca zatwardziałe kruszyły się i wróciły do Ciebie, Panie. Panie, daj nam świętych kapłanów, Ty sam ich utrzymuj w świętości. O Boski i Najwyższy Kapłanie, niech moc miłosierdzia Twego towarzyszy im wszędzie i chroni ich od zasadzek i sideł diabelskich, które ustawicznie zastawia na dusze kapłana. Niechaj moc miłosierdzia Twego, o Panie, kruszy i wniwecz obraca wszystko to, co by mogło przyćmić świętość kapłana - bo Ty wszystko możesz. (Dz. 1052)

(63kB)

6 października, I piątek miesiąca,
Msza Święta o godz. 18:00 i na nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Dzieci pierwszokomunijne zachęcam do modlitwy wynagradzającej za grzechy świata i zbierania 9 pierwszych piątków miesiąca. Sakrament Pokuty i Pojednania o godz. 17:00.
7 października, I sobota miesiąca
- poświęcona czci Niepokalanego Serca Maryi i modlitwie wynagradzającej zniewagi zadawane Jej Sercu,
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej,
Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.

7 PADZIERNIKA
RÓŻANIEC DO GRANIC - MODLITWA O OBRONĘ GRANIC POLSKI
WYJŚCIA NA SZLAK Z BIESZCZADZKICH PARAFII

RÓŻANIEC DO GRANIC - strona główna
< (367kB) Parafia w Ustrzykach Górnych zaprasza także na Mszę Świętą o godz. 9:00 do Tarnawy Niżnej i modlitwę różańcową na szlaku na Dźwiniacz.

(116kB)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 1 października, 26. Niedziela Zwykła, wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła - Msze Święte o godz. 6:30 i 18:30.
2. W niedzielę 1 października, XVIII powojenny odpust w Łopience - Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.10:30, kazanie wygłosi ks. Eugeniusz Suszek. Z Górzanki do Łopienki wyruszymy w XVIII pielgrzymce pieszej o godz. 7:00. Zapraszamy do udziału w pielgrzymce i odkrywania Bożych tajemnic na szlaku.
3. W niedzielę 1 października, w Wołkowyi odbędą się uroczystości upamiętniające 50 rocznicę zniszczenia murowanego kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1836 r. Mszy Świętej o godz. 14:00 przewodniczył będzie ks. Adam Szal, Metropolita Arcybiskup Przemyski. 15:20 - przemówienia i odsłonięcie tablicy pamiątkowej, 16:30 - panel historyczny o Parafii w Wołkowyi.
4. W poniedziałek 2 października, wspomnienie świętych Aniołów Stróżów, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
5. We wtorek 3 października, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
6. W środę 4 października, wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
7. W czwartek 5 października, I czwartek miesiąca, wspomnienie św. Faustyny, zakonnicy, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00 w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.
8. W piątek 6 października, I piątek miesiąca, wspomnienie św. Brunona, prezbitera, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00, na nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa zapraszam dzieci pierwszokomunijne. Pamiętajcie o modlitwie wynagradzającej za grzechy świata i zbieraniu 9 pierwszych piątków miesiąca . Sakrament Pokuty i Pojednania o godz. 17:00.
9. W sobotę 7 października, I sobota miesiąca - poświęcona czci Niepokalanego Serca Maryi i modlitwie wynagradzającej zniewagi zadawane Jej Sercu, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, Różaniec i Msza Święta o godz. 18:00.
10. W sobotę 7 października w Święto Matki Bożej Różańcowej podejmowana jest wzdłuż całej granicy Polski modlitwa "RÓŻANIEC DO GRANIC" , w którą włączone są także Parafie położone przy granicy w obrębie Bieszczadów. Zachęcam do wyjazdów do: Komańczy, Nowego Łupkowa, Cisnej, Wetliny, Ustrzyk Górnych, Lutowisk, Czarnej, Ustrzyk Dolnych - Jasienia - Msza Święta o godz. 11:00 i Różaniec na szlaku. Modlitwa prowadzona będzie także w kościele filialnym w Tarnawie Niżnej - Msza Święta o godz. 9:00 i Różaniec na szlaku na Dźwiniacz.
11. W niedzielę 8 października, 27. Niedziela Zwykła i XVII Dzień Papieski pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją" - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Na obu Mszach Świętych zmiana tajemnic różańcowych.
12. W niedzielę 8 października 2017 r. cała Polska będzie przeżywać Dzień Papieski pod hasłem: "Idźmy naprzód z nadzieją". Dla miłośników gór Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej organizuje przeżywanie tego dnia na bieszczadzkich stokach. Zgłoszenia przyjmują: w Przemyślu - ks. Kazimierz Bełch, ul. Zamkowa 5 (Wyższe Seminarium Duchowne), tel. 16 678 80 26, kom. 604 269 761, w Jarosławiu - ks. Jakub Kostrząb, ul. 3 Maja 49, kom. 607 859 425, w Krośnie - ks. Wojciech Sabik, ul. Piłsudskiego 5, kom. 602 389 709, w Sanoku - ks. Jacek Michno, ul. Zagrody 10, kom. 604 412 026.
13. W niedzielę 8 października Pielgrzymka młodzieży do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu , w szczególności powinni wziąć w niej udział kandydaci do Sakramentu Bierzmowania. Rozpoczęcie spotkania o godz. 10:00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego, o godz. 11:30 Msza Święta w Katedrze.
14. W sobotę 14 października Archidiecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin do Jarosławia , rozpoczęcie spotkania o godz. 10:00, Msza Święta pod przewodnictwem ks. Józefa Michalika - Arcybiskupa Seniora Archidiecezji Przemyskiej o godz. 12:00.
15. W sobotę 14 października w Ośrodku Caritas w Myczkowcach - Sesja naukowa "Bieszczady w latach 1944-1947", rozpoczęcie o godz. 9:00.
16. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
17. W 2017 r. podejmujemy kolejne ważne prace konserwatorskie:
- odnowienie feretronu z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzącego z kościoła w Wołkowyi zatopionego spiętrzonymi wodami Sanu w październiku 1967 roku,
- odnowienie ambony z baldachimem pochodzącej także z kościoła w Wołkowyi,
- odwodnienie terenu i ułożenie chodnika wokół Świątyni.
Koszty prac ok. 130 tys. złotych, przyznane dofinansowanie 50 tys. złotych. Drodzy Przyjaciele i Pielgrzymi i Turyści bardzo liczymy na wsparcie naszych działań modlitwą i darem serca. Ofiary prosimy przekazywać do skarbonek w kościele lub na konto Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Górzanka 50, 38-610 Polańczyk, Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk 17 8642 1012 2003 1201 9577 0001. Z wyrazami wdzięczności i darem modlitwy.
18. Kochani, dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji mojej Mamy - Róży, proszę o bardziej intensywną modlitwę, wyniki badań są niepokojące. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei. Dziękuję i pozdrawiam z darem modlitwy w Waszej intencji w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
19. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
20. Zawierzajmy Wszystkich młodzież i dzieci, aby nie ulegały wakacyjnym pokusom, a także chorych, cierpiących i opiekujących się nimi Matce Najświętszej. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko...
21. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy przeżywania każdego dnia z Bogiem, czasu na modlitwę i udziału w codziennej Mszy Świętej. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

(49kB)

(87kB)

(6kB)

PAPIESKIE INTENCJE MODLITWY - WRZESIEŃ 2017

Intencja ewangelizacyjna:
Aby nasze parafie, ożywiane duchem misyjnym, były miejscami, gdzie przekazuje się wiarę i daje świadectwo miłości.
Módlmy się w intencji Ojca Świętego Franciszka!
Módlmy się w intencjach Ojca Świętego Franciszka!

(52kB)

24 września - 25 niedziela zwykła
Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 20, 1-16a

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:
"Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy.
Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: "Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam". Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił.
Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: "Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?" Odpowiedzieli mu: "Bo nas nikt nie najął". Rzekł im: "Idźcie i wy do winnicy".
A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: "Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych". Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.
Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: "Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzy znosiliśmy ciężar dnia i spiekotę". Na to odrzekł jednemu z nich: "Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czyż nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?" Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi".

28 września - dzień modlitw o rychłą beatyfikację Sł. Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego
(58kB)

28 września rocznica beatyfikacji ks. Michała Sopoćki - spowiednika św. Siostry Faustyny - z tej okazji o godz. 15:00 modlitwa koronką do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast i wsi całego świata.


(63kB)
(99kB)
(54kB)

Modlitwa do św. Michała Archanioła
Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
Modlitwa do św. Gabriela Archanioła
Święty Gabrielu Archaniele, który byłeś zawsze zwiastunem dobrej nowiny, dopomagaj nam do spokojnego przyjmowania wszelkich wieści. Byśmy nigdy nie ulegali panice, a zawsze umieli zaufać Bogu, którego łaską jesteśmy umocnieni. Przyczyniaj się także do tego, aby oznajmiana nam prawda stawała się dla nas jasna i zrozumiała, byśmy umieli przyjąć to, co Bóg w swej dobroci nam objawia. Amen.
Modlitwa do św. Rafała Archanioła
Święty Rafale Archaniele, który czuwasz przed majestatem Bożym i z polecenia Stwórcy, byłeś przewodnikiem w niebezpiecznej wędrówce Tobiasza. Czuwaj nad drogami naszego życia, ostrzegaj przed niebezpieczeństwami jakie nas zgubić mogą. Ty odpędzałeś demony i uzdrawiałeś mocą Bożą. Broń nas przed uległością złu, a gdy zdrowie i życie nasze zagrożone będzie, wstawiaj się za nami u Boga, przedstawiaj nasze sprawy i bądź nam pomocny. Amen.

(49kB)
(34kB)

Wezwanie Św. Jan Paweł II do życia w nadziei:
Syn Boży, który z miłości do człowieka przyszedł na świat dwa tysiące lat temu, także dzisiaj prowadzi swoje dzieło: musimy mieć przenikliwy wzrok, aby je dostrzec, a nade wszystko wielkie serce, abyśmy sami stawali się jego narzędziami. Czyż nie po to właśnie obchodziliśmy Rok Jubileuszowy, aby na nowo zaczerpnąć z tego żywego źródła naszej nadziei? Dzisiaj Chrystus, którego kontemplujemy i miłujemy, wzywa nas, byśmy wyruszyli w drogę: "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Mt 28, 19) Ten misyjny mandat wprowadza nas w trzecie tysiąclecie, wzywając nas, byśmy naśladowali entuzjazm pierwszych chrześcijan: możemy liczyć na moc tego samego Ducha, który został wylany w dniu Pięćdziesiątnicy, a dzisiaj przynagla nas, abyśmy wyruszyli w dalszą drogę pokrzepieni nadzieją, która "zawieść nie może" (Rz 5,5).

(87kB)
(340kB)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Trwa Nowenna do św. Michała Archanioła . Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała obchodzić będziemy 29 września.
2. Dziś w niedzielę 24 września, 25. Niedziela Zwykła, przeżywamy niedzielę modlitw intencji trzeźwości Narodu Polskiego - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00.
3. W poniedziałek 25 września wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa, Msza Święta o godz. 8:00.
4. We wtorek 26 września wspomnienie świętych Kosmy i Damiana, męczenników, albo świętych Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy, męczenników, Msza Święta o godz. 18:30.
5. W środę 27 września, wspomnienie św. Wincentego a Paulo, prezbitera, Msza Święta o godz. 18:30. W tym dniu także 78 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego, módlmy się za podejmujących działania na rzecz zachowania polskiej tożsamości narodowej.
6. W czwartek 28 września, wspomnienie św. Wacława, męczennika, dzień modlitw o beatyfikację ks. Stefana Kard. Wyszyńskiego, Msza Święta o godz. 18:30. W tym dniu także rocznica beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki - spowiednika św. Siostry Faustyny, z tej okazji Zespól "ISKRA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA" zaprasza do modlitwy różańcowej na ulicach miast i wsi o godz. 15:00.
7. W piątek 29 września, święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, Msza Święta o godz. 18:30 oraz Msza Święta na miejscu dawnej cerkwi pw. św. Michała Archanioła w Tyskowej o godz.15:00.
8. W sobotę 30 września, wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła, Msza Święta o godz. 18:30.
9. W niedzielę 1 października, 26. Niedziela Zwykła, wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła - Msze Święte o godz. 6:30 i 18:30. W październiku modlitwę różańcową w intencji rodzin, trzeźwości Narodu Polskiego i pokoju w Polsce i na świecie oraz wszystkich intencjach naszych serc podejmować będziemy po Mszy Świętej.
10. W niedzielę 1 października odpust w Łopience, Msza Święta odpustowa o 10:30. Pielgrzymka z Górzanki do Łopienki o godz. 7:00.
11. W niedzielę 1 października w Wołkowyi obchodzić będziemy 50 rocznicę zniszczenia kościoła w Wołkowyi, co miało miejsce w dniach 3-4 października 1967 roku, w związku z budową zapory na Sanie. Msza Święta w Wołkowyi o godz. 14:00, następnie poświęcenie obelisku i panel historyczny w szkole.
12. W niedzielę 1 października w Wołkowyi obchodzić będziemy 50 rocznicę zniszczenia kościoła w Wołkowyi, co miało miejsce w dniach 3-4 października 1967 roku, w związku z budową zapory na Sanie. Msza Święta w Wołkowyi o godz. 14:00, następnie poświęcenie obelisku i panel historyczny w szkole.
13. W sobotę 7 października w Święto Matki Bożej Różańcowej podejmowana jest wzdłuż całej granicy Polski modlitwa "RÓŻANIEC DO GRANIC", w którą włączone są także Parafie położone przy granicy w obrębie Bieszczadów: Komańcza, Nowy Łupków, Cisna, Wetlina, Ustrzyki Górne, Lutowiska, Czarna, Ustrzyki Dolne - Jasień. Modlitwa prowadzona będzie także w kościele filialnym w Tarnawie Niżnej. Szczegóły: http://www.rozaniecdogranic.pl./mapa oraz na stronie Archidiecezji Przemyskiej.
14. W niedzielę 8 października obchodzić będziemy XVII Dzień Papieski pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją". Dla miłośników gór Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej organizuje przeżywanie tego dnia na bieszczadzkich stokach. Szczegóły: http://przemyska.pl/wydarzenie/dzien-papieski-w-bieszczadach/.
15. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
16. W 2017 r. podejmujemy kolejne ważne prace konserwatorskie:
- odnowienie feretronu z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzącego z kościoła w Wołkowyi zatopionego spiętrzonymi wodami Sanu w październiku 1967 roku,
- odnowienie ambony z baldachimem pochodzącej także z kościoła w Wołkowyi,
- odwodnienie terenu i ułożenie chodnika wokół Świątyni.
Koszty prac ok. 130 tys. złotych, przyznane dofinansowanie 50 tys. złotych. Drodzy Przyjaciele i Pielgrzymi i Turyści bardzo liczymy na wsparcie naszych działań modlitwą i darem serca. Ofiary prosimy przekazywać do skarbonek w kościele lub na konto Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Górzanka 50, 38-610 Polańczyk, Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk 17 8642 1012 2003 1201 9577 0001. Z wyrazami wdzięczności i darem modlitwy.
17. Kochani, dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji mojej Mamy - Róży, proszę o bardziej intensywną modlitwę, wyniki badań są niepokojące. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei. Dziękuję i pozdrawiam z darem modlitwy w Waszej intencji w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
18. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
19. Zawierzajmy Wszystkich młodzież i dzieci, aby nie ulegały wakacyjnym pokusom, a także chorych, cierpiących i opiekujących się nimi Matce Najświętszej. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko...
20. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy przeżywania każdego dnia z Bogiem, czasu na modlitwę i udziału w codziennej Mszy Świętej. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

(26kB)

17 września - 24 niedziela zwykła
Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 18, 21-35

Piotr podszedł do Jezusa i zapytał: "Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie? Czy aż siedem razy?"
Jezus mu odrzekł: "Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy.
Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał się rozliczyć ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który był mu winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby dług w ten sposób odzyskać.
Wtedy sługa padł mu do stóp i prosił go: "Panie, okaż mi cierpliwość, a wszystko ci oddam". Pan ulitował się nad owym sługą, uwolnił go i dług mu darował.
Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: "Oddaj, coś winien!" Jego współsługa padł przed nim i prosił go: "Okaż mi cierpliwość, a oddam tobie". On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu.
Współsłudzy jego, widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło.
Wtedy pan jego, wezwawszy go, rzekł mu: "Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?" I uniósłszy się gniewem, pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu nie odda całego długu.
Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu".

(340kB)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 17 września 24. Niedziela Zwykła, 78 rocznica napaści ZSRR na Polskę, to także 51 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00, modlimy się za pracowników mediów i wszystkich ich użytkowników, materialnie wspieramy Radio Maryja, TV Trwam i rozgłośnie diecezjalne.
NASTĘPNY TYDZIEŃ
2. W poniedziałek 18 września Święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona dzieci i młodzieży. Kandydaci do bierzmowania i ich rodzice deklarują wolę dobrego przygotowania do przyjęcia tego Sakramentu. Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież na Mszę Świętą o godz. 19:00.
3. We wtorek 19 września wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika, Msza Święta o godz. 18:00.
4. W środę 20 września, wspomnienie świętych Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Hasang i Towarzyszy, męczenników, Msza Święta o godz. 7:00.
5. W czwartek 21 września, święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty, Msza Święta o godz. 18:00.
6. W piątek 22 września, Msza Święta o godz. 7:00.
7. W piątek 22 września nabożeństwo ku czci św. Rity w Czarnej, rozpoczęcie różańcem o godz. 17:00, następnie odczytywanie intencji, Msza Święta i poświęcenie białych róż.
8. W sobotę 23 września, wspomnienie św. Ojca Pio z Pietrelciny, Msza Święta o godz. 18:00.
9. W niedzielę 24 września, 25. Niedziela Zwykła - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00.
10. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
11. W 2017 r. podejmujemy kolejne ważne prace konserwatorskie:
- odnowienie feretronu z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzącego z kościoła w Wołkowyi zatopionego spiętrzonymi wodami Sanu w październiku 1967 roku,
- odnowienie ambony z baldachimem pochodzącej także z kościoła w Wołkowyi,
- odwodnienie terenu i ułożenie chodnika wokół Świątyni.
Koszty prac ok. 130 tys. złotych, przyznane dofinansowanie 50 tys. złotych. Drodzy Przyjaciele i Pielgrzymi i Turyści bardzo liczymy na wsparcie naszych działań modlitwą i darem serca. Ofiary prosimy przekazywać do skarbonek w kościele lub na konto Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Górzanka 50, 38-610 Polańczyk, Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk 17 8642 1012 2003 1201 9577 0001. Z wyrazami wdzięczności i darem modlitwy.
12. Kochani, dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji mojej Mamy - Róży, proszę o bardziej intensywną modlitwę, wyniki badań są niepokojące. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei. Dziękuję i pozdrawiam z darem modlitwy w Waszej intencji w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
13. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
14. Zawierzajmy Wszystkich młodzież i dzieci, aby nie ulegały wakacyjnym pokusom, a także chorych, cierpiących i opiekujących się nimi Matce Najświętszej. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko...
15. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy przeżywania każdego dnia z Bogiem, czasu na modlitwę i udziału w codziennej Mszy Świętej. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

(22kB)

10 września - 23 niedziela zwykła
Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 18,15-20

Jezus powiedział do swoich uczniów:
"Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi. A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik.
Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.
Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwóch z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie, to wszystko otrzymają od mojego Ojca, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich".

(42kB)

12 września wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi
Imię Maryi czcimy w Kościele w sposób szczególny, ponieważ należy ono do Matki Boga, Królowej nieba i ziemi, Matki miłosierdzia. Dzisiejsze wspomnienie - "imieniny" Matki Bożej - przypominają nam o przywilejach nadanych Maryi przez Boga i wszystkich łaskach, jakie otrzymaliśmy od Boga za Jej pośrednictwem i wstawiennictwem, wzywając Jej Imienia.
Zgodnie z wymogami Prawa mojżeszowego, w piętnaście dni po urodzeniu dziecięcia płci żeńskiej odbywał się obrzęd nadania mu imienia (Kpł 12, 5). Według podania Joachim i Anna wybrali dla swojej córki za wyraźnym wskazaniem Bożym imię Maryja. Jego brzmienie i znaczenie zmieniało się w różnych czasach. Po raz pierwszy spotykamy je w Księdze Wyjścia. Nosiła je siostra Mojżesza (Wj 6, 20; Lb 26, 59 itp.). W czasach Jezusa imię to było wśród niewiast bardzo popularne. Ewangelie i pisma apostolskie przytaczają oprócz Matki Chrystusa cztery Marie: Marię Kleofasową (Mt 27, 55-56; Mk 15, 40; J 19, 25), Marię Magdalenę (Łk 8, 2-3; 23, 49. 50), Marię, matkę św. Marka Ewangelisty (Dz 12, 12; 12, 25) i Marię, siostrę Łazarza (J 11, 1-2; Łk 10, 38). Imię to wymawiano różnie: Miriam, Mariam, Maria, Mariamme, Mariame itp. Imię to posiada również kilkadziesiąt znaczeń. Najczęściej wymienia się "Mój Pan jest wielki". Maryję nazywamy naszą Matką; jest Ona - zgodnie z wolą Chrystusa, wyrażoną na krzyżu - Matką całego Kościoła. Po Wniebowzięciu została ukoronowana na Królową nieba i ziemi. Polacy czczą Ją także jako Królową Polski. Maryja jest naszą Wspomożycielką i Pośredniczką, jedyną ucieczką grzeszników. W ciągu wieków historii Kościoła powstały setki różnorodnych tytułów (wymienianych np. w Litanii Loretańskiej czy starszej od niej, pięknej Litanii Dominikańskiej, a także w starożytnym hymnie greckim Akatyście). Za pomocą tych określeń wzywamy opieki i orędownictwa Matki Bożej.
Najświętsza Maryja Panna Bardzo wielu świętych wyróżniało się szczególnym nabożeństwem do Imienia Maryi, wiele razy wypowiadając je z największą radością i słodyczą serca, np. Piotr Chryzolog (+ 450), św. Bernard (+ 1153), św. Antonin z Florencji (+ 1459), św. Hiacynta Marescotti (+ 1640), św. Franciszek z Pauli (+ 1507), św. Alfons Liguori (+ 1787).
Dzisiejsze wspomnienie jest jednym z wielu obchodów maryjnych, które są paralelne do obchodów ku czci Chrystusa. Jak świętujemy narodzenie Chrystusa (25 grudnia) i Jego Najświętsze Imię (3 stycznia), podobnie obchodzimy wspomnienia tych samych tajemnic z życia Maryi (odpowiednio 8 i 12 września). Obchód ku czci Imienia Maryi powstał w początkach XVI św. w Cuenca w Hiszpanii i był celebrowany 15 września, w oktawę święta Narodzenia Maryi. Z czasem został rozszerzony na teren całej Hiszpanii. Po zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. Innocenty XI rozszerzył ten obchód na cały Kościół i wyznaczył go na niedzielę po święcie Narodzenia Maryi. Późniejsze reformy kalendarza i przepisów liturgicznych przeniosły go na dzień 12 września, kiedy to Martyrologium Rzymskie wspomina wiktorię wiedeńską. Obchód ten dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 2001 r. wprowadzono do Kalendarza Rzymskiego (ogólnego) w randze wspomnienia dowolnego.
ŹŹŹŹródło: BREWIARZ.PL

13 września, wspomnienie św. Jana Chryzostoma
Jan Chryzostom, (Jan Złotousty), (ur. ok. 350, zm. 14 września 407) - biskup Konstantynopola, pisarz chrześcijański, uznawany za największego kaznodzieję kościoła Wschodu, doktor Kościoła, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.


(74kB)

14 września, święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Kiedy w roku 70 Jerozolima została zdobyta i zburzona przez Rzymian, rozpoczęły się wielkie prześladowania religii Chrystusa, trwające prawie 300 lat. Dopiero po ustaniu tych prześladowań matka cesarza rzymskiego Konstantyna, św. Helena, kazała szukać Krzyża, na którym umarł Pan Jezus.
Po długich poszukiwaniach Krzyż odnaleziono. Co do daty tego wydarzenia historycy nie są zgodni; najczęściej podaje się rok 320, 326 lub 330, natomiast jako dzień wszystkie źródła podają 13 albo 14 września. W związku z tym wydarzeniem zbudowano w Jerozolimie na Golgocie dwie bazyliki: Męczenników (Martyrium) i Zmartwychwstania (Anastasis). Bazylika Męczenników nazywana była także Bazyliką Krzyża. 13 września 335 r. odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie miejscowemu biskupowi obydwu bazylik. Na tę pamiątkę obchodzono co roku 13 września uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Później przeniesiono to święto na 14 września, ponieważ tego dnia wypada rocznica wystawienia relikwii Krzyża na widok publiczny, a więc pierwszej adoracji Krzyża, która miała miejsce następnego dnia po poświęceniu bazylik. Święto wprowadzono najpierw dla tych kościołów, które posiadały relikwie Krzyża, potem zaś dla całego Kościoła Powszechnego. (więcej... )

(55kB)

15 września, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej
"Oto Ten przeznaczony jest na upadek... A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu" (Łk 2, 34a. 35).
Maryja siedmiokrotnie przebita mieczem boleści Tymi słowami prorok Symeon, podczas ofiarowania Jezusa w świątyni, zapowiedział Maryi cierpienie. Maryja, jako najpokorniejsza i najwierniejsza Służebnica Pańska, miała szczególny udział w dziele zbawczym Chrystusa, wiodącym przez krzyż.
Przez wiele stuleci Kościół obchodził dwa święta dla uczczenia cierpień Najświętszej Maryi Panny: w piątek przed Niedzielą Palmową - Matki Bożej Bolesnej oraz 15 września - Siedmiu Boleści Maryi. Pierwsze święto wprowadzono najpierw w Niemczech w roku 1423 w diecezji kolońskiej i nazywano je "Współcierpienie Maryi dla zadośćuczynienia za gwałty, jakich dokonywali na kościołach katolickich husyci". Początkowo obchodzono je w piątek po trzeciej niedzieli wielkanocnej. W roku 1727 papież Benedykt XIII rozszerzył je na cały Kościół i przeniósł na piątek przed Niedzielą Palmową.
Drugie święto ma nieco inny charakter. Czci Maryję jako Matkę Bożą Bolesną i Królową Męczenników nie tyle w aspekcie chrystologicznym, co historycznym, przypominając ważniejsze etapy i sceny dramatu Maryi i Jej cierpień. Święto to jako pierwsi zaczęli wprowadzać serwici. Od roku 1667 zaczęło się ono rozszerzać na niektóre diecezje. Pius VII w roku 1814 rozszerzył je na cały Kościół, a dzień święta wyznaczył na trzecią niedzielę września. Papież św. Pius X ustalił je na 15 września. W Polsce oba święta rychło się przyjęły. Już stary mszał krakowski z 1484 r. zawiera Mszę De tribulatione Beatae Virginis oraz drugą: De quinque doloribus B. M. Virginis. Również mszały wrocławski z 1512 roku i poznański z 1555 zawierają te Msze.
Oba święta są paralelne do świąt Męki Pańskiej, są w pewnym stopniu ich odpowiednikiem. Pierwsze bowiem święto łączy się bezpośrednio z Wielkim Tygodniem, drugie zaś z uroczystością Podwyższenia Krzyża świętego. Ostatnia zmiana kalendarza kościelnego zniosła pierwsze święto, obchodzone przed Niedzielą Palmową.
Od XIV św. często pojawiał się motyw siedmiu boleści Maryi. Są nimi:
1. Proroctwo Symeona (Łk 2, 34-35)
2. Ucieczka do Egiptu (Mt 2, 13-14)
3. Zgubienie Jezusa (Łk 2, 43-45)
4. Spotkanie z Jezusem na Drodze Krzyżowej (Ewangelie o nim nie wspominają)
5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa (Mt 27, 32-50; Mk 15, 20b-37; Łk 23, 26-46; J 19, 17-30)
6. Zdjęcie Jezusa z krzyża (Mk 15, 42-47; Łk 23, 50-54; J 19, 38-42)
7. Złożenie Jezusa do grobu (Mt 27, 57-61; Mk 15, 42-47; Łk 23, 50-54; J 19, 38-42)
więcej...

(340kB)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 10 września, 23. Niedziela Zwykła - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00.
2. W niedzielę 10 września we franciszkańskim Sanktuarium Matki Bożej Murkowej uroczystość odpustowa, kazania będzie głosił ks. Marek dyrektor Szkoły Katolickiej Księży Michalitów. Mszy Świętej o godz. 12.30 przewodniczył będzie o. Mariusz Kozioł - wikariusz naszej prowincji!
3. W niedzielę 10 września, 89. miesięcznica smoleńska, Msza Święta w intencji Ofiar katastrofy o godz. 19:00, transmisja z Katedry Warszawskiej w TV Trwam i Radiu Maryja.
4. W poniedziałek 11 września, 16 rocznica zamachu na wieże World Trade Center, Msza Święta o godz. 19:00.
5. We wtorek 12 września wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, Msza Święta o godz. 19:00.
6. W środę 13 września, wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła, Msza Święta o godz. 19:00.
7. W czwartek 14 września, święto Podwyższenia Krzyża Świętego, Msze Święte o godz. 8:00 i 19:00, to święto patronalne dawnego kościoła w Wołkowyi zniszczonego i zatopionego 50 lat temu (3/4 października 1967 r.).
8. W piątek 15 września, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, Msza Święta o godz. 19:00.
9. W sobotę 16 września, wspomnienie, świętych Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa, męczenników, Mszy Świętej nie będzie.
10. W sobotę 16 września XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę. Szczegóły...
11. W niedzielę 17 września 24. Niedziela Zwykła, 78 rocznica napaści ZSRR na Polskę, to także 51 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00, modlimy się za pracowników mediów i wszystkich ich użytkowników, materialnie wspieramy Radio Maryja, TV Trwam i rozgłośnie diecezjalne.
12. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
13. W 2017 r. podejmujemy kolejne ważne prace konserwatorskie:
- odnowienie feretronu z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzącego z kościoła w Wołkowyi zatopionego spiętrzonymi wodami Sanu w październiku 1967 roku,
- odnowienie ambony z baldachimem pochodzącej także z kościoła w Wołkowyi,
- odwodnienie terenu i ułożenie chodnika wokół Świątyni.
Koszty prac ok. 130 tys. złotych, przyznane dofinansowanie 50 tys. złotych. Drodzy Przyjaciele i Pielgrzymi i Turyści bardzo liczymy na wsparcie naszych działań modlitwą i darem serca. Ofiary prosimy przekazywać do skarbonek w kościele lub na konto Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Górzanka 50, 38-610 Polańczyk, Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk 17 8642 1012 2003 1201 9577 0001. Z wyrazami wdzięczności i darem modlitwy.
14. Kochani, dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji mojej Mamy - Róży, proszę o bardziej intensywną modlitwę, wyniki badań są niepokojące. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei. Dziękuję i pozdrawiam z darem modlitwy w Waszej intencji w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
15. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
16. Zawierzajmy Wszystkich młodzież i dzieci, aby nie ulegały wakacyjnym pokusom, a także chorych, cierpiących i opiekujących się nimi Matce Najświętszej. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko...
17. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy przeżywania każdego dnia z Bogiem, czasu na modlitwę i udziału w codziennej Mszy Świętej. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

(13kB)

3 września - 22 niedziela zwykła
Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 16,21-27

Jezus zaczął wskazywać swoim uczniom na to, że musi udać się do Jerozolimy i wiele wycierpieć od starszych i arcykapłanów oraz uczonych w Piśmie; że będzie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie. A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: "Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie". Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: "Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku".
Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: "Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę?
Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi i wtedy odda każdemu według jego postępowania".

3 września - I niedziela miesiąca - niedziela adoracyjna
(68kB) Panie Jezu Chryste, Tobie cześć i chwała i uwielbienie,
Chcę zanurzyć się w bliskości spotkania z Tobą
w chwili dziękczynienia, uwielbienia i błagania.
Chwała na wysokości Bogu
a na ziemi pokój ludziom dobrej woli.
Chwalimy Cię,
Błogosławimy Cię,
Wielbimy Cię.
Wysławiamy Cię.
Dzięki Ci składamy,
bo wielka jest chwała Twoja.
Panie Boże, Królu nieba,
Boże Ojcze wszechmogący.
Panie, Synu Jednorodzony,
Jezu Chryste.
Panie Boże, Baranku Boży,
Synu Ojca.
Który gładzisz grzechy świata,
zmiłuj się nad nami.
Który gładzisz grzechy świata,
przyjm błaganie nasze.
Który siedzisz po prawicy Ojca,
zmiłuj się nad nami.
Albowiem tylko Tyś jest święty.
Tylko Tyś jest Panem.
Tylko Tyś Najwyższy,
Jezu Chryste.
Z Duchem Świętym
w chwale Boga Ojca.
Amen
Boże, nasz Ojcze, oświeć nasze serca światłem wiary i rozpal ogniem miłości,
abyśmy w duchu i prawdzie z całym oddaniem wielbili Chrystusa,
którego w tym Sakramencie czcimy jako naszego Boga i Pana.
Który żyje i króluje na wieki wieków.
Amen

5 WRZEŚNIA - WSPOMNIENIE ŚW. MATKI TERESY Z KALKUTY

(61kB)

8 WRZEŚNIA
ŚWIĘTO NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
w tradycji Polskiej - Matki Bożej Siewnej

Z radością obchodzimy Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, z Niej wzeszło słońce sprawiedliwości, Chrystus, który jest naszym Bogiem.
Wszechmogący Boże, macierzyństwo Najświętszej Dziewicy stało się początkiem naszego zbawienia, udziel swoim sługom łaski, aby święto Jej Narodzenia utwierdziło nas w pokoju. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

(13kB)

8 WRZEŚNIA
ŚWIĘTO NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
w tradycji Polskiej - Matki Bożej Siewnej

Boże, Ty sprawiasz, że wszystkie nasiona wpadłszy w ziemię obumierają, aby wydać plony, które dają radość siewcy i chleb głodnemu. Prosimy Cię, pobłogosław te ziarna i inne nasiona, zachowaj je przed gradem, powodzią, suszą i wszelką szkodą, a ziemię użyźniaj rosą z nieba, aby rośliny z nich wyrosłe wydały obfite plony. Spraw też, abyśmy za przykładem Najświętszej Maryi Panny, która słuchała słowa Twojego i strzegła owocnie w sercu, przynosili plon stokrotny przez naszą wytrwałość w pełnieniu Twojej woli. Udziel nam tego przez zasługi Najświętszej Dziewicy, której narodziny dziś obchodzimy.

(357kB)
(261kB)

6 września - zbiórka elektrośmieci na cele misyjne
W środę, 6 września o godz. 14:30 na parkingu koło kościoła (parking dolny) odbędzie się zbiórka sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dochód z tej zbiórki wspomaga dzieła misyjne w Afryce. Zachęcamy do wzajemnej pomocy w organizacji transportu w sąsiedztwie. Bardzo prosimy o dostosowanie się do wyznaczonych godzin zbiórki.
(142kB) Oddać można: komputery, monitory, klawiatury, drukarki, klimatyzatory, telewizory, radia, magnetofony, magnetowidy, dekodery, telefony stacjonarne, telefony komórkowe, cartrige, tonery, pralki, lodówki, żelazka, odkurzacze, grzejniki, kuchenki, mikrofalówki, kable, baterie, akumulatory itd.
Biuro Akcji Green Office Ecologic. co
tel. 83 341 75 94
czynne: 8.00-16.00
e-mail: pomagam.goe@gmail.com

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Dziś niedziela 3 września, 22. Niedziela Zwykła - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Po obu Mszach Świętych zmiana tajemnic różańcowych. Podczas Mszy Świętej o godz. 11:00 przyjęcie 3 kandydatów do grona ministrantów. Módlmy się za nich i ich rodziców, by z radością służyli przy ołtarzu i wzrastali w wierze. Dziś łączymy się duchowo z Jasną Górą dziękując Panu Bogu za tegoroczne zbiory.
2. W związku ze zbliżającym się VII Tygodniem Wychowania, który przeżywać będziemy w dniach 10-17 września 2017 roku w niedzielę 3 września w Kościołach odczytywany jest List Pasterski "Maryja Wychowawczynią Pokoleń".
3. W poniedziałek 4 września, wspomnienie błogosławionych dziewic i męczennic Marii Kanuty (Józefy Chrobot) i Towarzyszek oraz wspomnienie błogosławionych dziewic i męczennic Marii Stelli i Towarzyszek, Msza Święta o godz. 19:00.
4. W poniedziałek 4 września, Msza Święta na rozpoczęcie roku szkolnego w Wołkowyi o godz. 9:00.
5. We wtorek 5 września, wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty- założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości, Msza Święta o godz. 19:00.
6. W środę 6 września, Msza Święta o godz. 19:00, a także wizytacja z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Delegatura w Krośnie o godz. 11:00 dotycząca kontroli prac przy konserwacji ambony w naszej Świątyni, a pochodzącej ze zniszczonego i zatopionego kościoła w Wołkowyi.
6. W czwartek 7 września, I czwartek miesiąca, włączając się w Dzieło Pomocy Powołaniom im. Bł. Ks. Jana Balickiego będziemy modlili się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, Litania do bł. ks. Jana Balickiego , a także wspomnienie św. Melchiora Grodzieckiego, prezbitera i męczennika. Msza Święta o godz. 7:00.
7. W piątek 8 września, święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Msze Święte o godz. 8:00 i 19:00. Podczas obu Mszy Świętych zawierzenie Parafii Niepokalanemu Sercu Maryi - to wielka uroczystość przeżywana przez Kościół w Polsce, będziemy zawierzać małżeństwa i rodziny, modlić się o poszanowanie prawo do życia dla każdego człowieka i godność kobiet. W tym dniu także poświęcenie ziarna siewnego. Msza Święta o godz. 8:00 będzie odprawiona za śp. Malinę Czyżewską od pracowników "Kuchni Polskiej" w Polańczyku.
8. W piątek 8 września uroczystość odpustowa w święto Narodzenia NMP w Bereźnicy Wyżnej - Msza Święta o godz. 17:00.
9. W sobotę 9 września, wspomnienie bł. Anieli Salawy, dziewicy oraz św. Piotra Klawera, prezbitera, Msza Święta o godz. 19:00.
10. W niedzielę 10 września, 23. Niedziela Zwykła - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00.
11. W sobotę 16 września XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę. Szczegóły...
12. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
13. W 2017 r. podejmujemy kolejne ważne prace konserwatorskie:
- odnowienie feretronu z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzącego z kościoła w Wołkowyi zatopionego spiętrzonymi wodami Sanu w październiku 1967 roku,
- odnowienie ambony z baldachimem pochodzącej także z kościoła w Wołkowyi,
- odwodnienie terenu i ułożenie chodnika wokół Świątyni.
Koszty prac ok. 130 tys. złotych, przyznane dofinansowanie 50 tys. złotych. Drodzy Przyjaciele i Pielgrzymi i Turyści bardzo liczymy na wsparcie naszych działań modlitwą i darem serca. Ofiary prosimy przekazywać do skarbonek w kościele lub na konto Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Górzanka 50, 38-610 Polańczyk, Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk 17 8642 1012 2003 1201 9577 0001. Z wyrazami wdzięczności i darem modlitwy.
14. Kochani, dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji mojej Mamy - Róży, wyniki badań po 4 miesiącach od zakończenia leczenia są dobre. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei na powrót do pełni sił. Dziękuję i pozdrawiam z darem modlitwy w Waszej intencji w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Ursynowie i w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
15. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
16. Zawierzajmy Wszystkich młodzież i dzieci, aby nie ulegały wakacyjnym pokusom, a także chorych, cierpiących i opiekujących się nimi Matce Najświętszej. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko...
17. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom rozpoczynającego się tygodnia życzymy trwania przy Panu Bogu i czasu na modlitwę. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

(6kB)

PAPIESKIE INTENCJE MODLITWY - SIERPIEŃ 2017

Intencja ogólna:
Aby artyści naszych czasów poprzez dzieła swojego geniuszu pomagali wszystkim odkrywać piękno świata stworzonego.
Módlmy się w intencji Ojca Świętego Franciszka!
Módlmy się w intencjach Ojca Świętego Franciszka!

(49kB)

27 sierpnia - 21 niedziela zwykła
Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 16,13-20

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: "Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?" A oni odpowiedzieli: "Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków". Jezus zapytał ich: "A wy za kogo Mnie uważacie?" Odpowiedział Szymon Piotr: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego" . Na to Jezus mu rzekł: "Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: "Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie". Wtedy surowo zabronił uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem.

(13kB)

SIERPIEŃ MIESIĄCEM TRZEŹWOŚCI
Módlmy się o trzeźwość Narodu Polskiego.
Panie Jezu, pochyl się nad naszą Ojczyzną, nad naszymi rodzinami, wspólnotami i nad każdym z nas. Umacniaj nas w walce ze złem. Pobłogosław nasz trud i spraw, aby nasza modlitwa i wspólne wysiłki zaowocowały pięknem trzeźwego życia w naszych rodzinach i w całym Narodzie.
Módlmy się także o Dary Ducha Świętego dla uczestników Narodowego Kongresu Trzeźwości zaplanowanego na 21-23 września 2017 r.

(261kB)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 27 sierpnia, 21. niedziela zwykła, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00, wspomnienie św. Moniki, matki św. Augustyna, która wymodliła nawrócenie syna, i tak głęboką jego przemianę, że za sprawą Łaski Bożej został świętym i doktorem Kościoła (miano doktorów Kościoła otrzymują święci, którzy wnieśli znaczący wkład w pogłębienie zrozumienia misterium Boga i wydatnie powiększyli bogactwo doświadczenia chrześcijańskiego).
2. W niedzielę 27 sierpnia, zbiórka ofiar na pomoc poszkodowanym przez burze i nawałnice.
3. W niedzielę, 27 sierpnia 2017 r. na stadionie sportowym w Długiem o godz. 12.00 Uroczysta Msza Święta dziękczynna za zebrane plony, którą odprawi i Słowo Boże wygłosi J.E. Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, Metropolita Przemyski. Na XXXIV Dożynki Archidiecezji Przemyskiej i XVII Dożynki Województwa Podkarpackiego zapraszają Duszpasterstwo Rolników Archidiecezji Przemyskiej, Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Powiat Sanocki, Gmina Zarszyn oraz Parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Długiem.

4. Trwa jeszcze miesiąc sierpień módlmy się w intencji trzeźwości Narodu Polskiego. Nie ustawajmy w tej modlitwie. Zachęcam do podejmowania zobowiązań abstynenckich i trzeźwościowych, czasowych lub trwałych. Można zapisywać się do Parafialnej Księgi Trzeźwości. Takie zobowiązania można podejmować także w ciągu roku. Ojcowie Franciszkanie z Kalwarii Pacławskiej zapraszają na Mszę Świętą w intencji trzeźwości 16 września, 21 października, 18 listopada, 16 grudnia o godz. 18:00. Szczegóły na plakacie.
5. W poniedziałek 28 sierpnia - wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła, a także dzień modlitwy o beatyfikację sługi Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia, który mówił: "Wszystko postawiłem na Maryję". Msza Święta o godz. 19:00.
6. We wtorek 29 sierpnia wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela, Msza Święta o godz. 19:00.
7. W środę 30 sierpnia, Msza Święta o godz. 7:00.
8. W czwartek 31 sierpnia, Msza Święta o godz. 7:00.
(82kB) 9. W piątek 1 września - I piątek miesiąca, dzień poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także wspomnienie bł. Bronisławy, dziewicy oraz 78 rocznica wybuchu II wojny światowej i 3. Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Spowiedź o godz. 18:00, Msza Święta z nabożeństwem o godz. 19:00. Msza Święta w intencji ofiar II wojny światowej i o pokój na świecie oraz o błogosławieństwo Boże dla dzieci i młodzieży w nowym roku szkolnym. Dzieci I komunijne i wszystkich chętnych zachęcam do odprawienia nabożeństwa 9 Pierwszych Piątków Miesiąca, to znaczy do modlitwy wynagradzające Panu Jezusowi za grzechy swoje i całego świata.
10. W sobota 2 września - I sobota miesiąca, dzień poświęcony czci Niepokalanego Serca Maryi. Msza Święta z różańcem fatimskim o godz. 19:00.
11. W niedzielę 3 września, 22. Niedziela Zwykła - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Po obu Mszach Świętych zmiana tajemnic różańcowych. Zwierzajmy Opatrzności Bożej kolejny miesiąc naszego życia. W modlitwie za zmarłych pamiętajmy o ofiarach II wojny światowej. Módlmy się nieustannie o pokój na święcie, pojednanie i zgodę w naszych rodzinach, zakładach pracy i społecznościach, w których żyjemy. Módlmy się w intencji dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców - o Dary Ducha Świętego: mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, bojaźni Bożej i pobożności. Módlmy się za wszystkich, którzy podjęli zobowiązania abstynenckie i trzeźwościowe, aby dzięki Łasce Bożej mogli swoje dobre intencje przedłużać i z miłością służyć wszystkim, których spotkają na swojej drodze.
12. W związku ze zbliżającym się VII Tygodniem Wychowania, który przeżywać będziemy w dniach 10-17 września 2017 roku w niedzielę 3 września w Kościołach odczytywany będzie List Pasterski "Maryja Wychowawczynią Pokoleń".
13. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
14. W 2017 r. podejmujemy kolejne ważne prace konserwatorskie:
- odnowienie feretronu z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzącego z kościoła w Wołkowyi zatopionego spiętrzonymi wodami Sanu w październiku 1967 roku,
- odnowienie ambony z baldachimem pochodzącej także z kościoła w Wołkowyi,
- odwodnienie terenu i ułożenie chodnika wokół Świątyni.
Koszty prac ok. 130 tys. złotych, przyznane dofinansowanie 50 tys. złotych. Drodzy Przyjaciele i Pielgrzymi i Turyści bardzo liczymy na wsparcie naszych działań modlitwą i darem serca. Ofiary prosimy przekazywać do skarbonek w kościele lub na konto Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Górzanka 50, 38-610 Polańczyk, Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk 17 8642 1012 2003 1201 9577 0001. Z wyrazami wdzięczności i darem modlitwy.
15. Kochani, dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji mojej Mamy - Róży, wyniki badań po 2 miesiącach od zakończenia leczenia są dobre. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei na powrót do pełni sił. Dziękuję i pozdrawiam z darem modlitwy w Waszej intencji w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Ursynowie i w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
16. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
17. Zawierzajmy Wszystkich młodzież i dzieci, aby nie ulegały wakacyjnym pokusom, a także chorych, cierpiących i opiekujących się nimi Matce Najświętszej. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko...
18. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom rozpoczynającego się tygodnia życzymy trwania przy Panu Bogu i czasu na modlitwę. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

(23kB)

20 sierpnia - 20 niedziela zwykła
Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 15,21-28

Jezus podążył w okolice Tyru i Sydonu. A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych stron, wołała: "Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko nękana przez złego ducha."
Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem.
Na to podeszli Jego uczniowie i prosili Go: "Odpraw ją, bo krzyczy za nami."
Lecz On odpowiedział: "Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela."
A ona przyszła, padła Mu do nóg i prosiła: "Panie, dopomóż mi."
On jednak odparł: "Niedobrze jest zabierać chleb dzieciom, a rzucać szczeniętom."
A ona odrzekła: "Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą okruchy, które spadają ze stołu ich panów."
Wtedy Jezus jej odpowiedział: "O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak pragniesz!" Od tej chwili jej córka była zdrowa.

(13kB)

SIERPIEŃ MIESIĄCEM TRZEŹWOŚCI
Módlmy się o trzeźwość Narodu Polskiego.
Panie Jezu, pochyl się nad naszą Ojczyzną, nad naszymi rodzinami, wspólnotami i nad każdym z nas. Umacniaj nas w walce ze złem. Pobłogosław nasz trud i spraw, aby nasza modlitwa i wspólne wysiłki zaowocowały pięknem trzeźwego życia w naszych rodzinach i w całym Narodzie.
Módlmy się także o Dary Ducha Świętego dla uczestników Narodowego Kongresu Trzeźwości zaplanowanego na 21-23 września 2017 r.

(261kB)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Dziś niedziela 20 sierpnia, 20. niedziela zwykła, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00, wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła, tego który widział pomoc i opiekę Matki Najświętszej i pozostawił nam modlitwę:
(10kB) Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo,
że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego,
kto się do Ciebie ucieka, Twej pomocy wzywa,
Ciebie o przyczynę prosi.
Tą ufnością ożywiony, do Ciebie,
o Panno nad pannami i Matko,
biegnę, do Ciebie przychodzę,
przed Tobą jako grzesznik
płaczący staję. O Matko Słowa,
racz nie gardzić słowami moimi,
ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj.
Amen.
2. W niedzielę 20 sierpnia Dożynki Gminne w Wołkowyi. Uroczysta Msza Święta na stadionie o godz. 14:00. Bogu Wszechmogącemu dziękujmy za obfite plony ziemi, za pracę rolników i sprzyjająca pogodę, dziękujmy Bogu za ocalenie naszej ziemi od klęsk żywiołowych. Módlmy się aby na glebie naszych serc dojrzewały owoce sprawiedliwości i miłości.
3. W poniedziałek 21 sierpnia - wspomnienie św. Piusa X, papieża, Mszy Świętej nie będzie.
4. We wtorek 22 sierpnia, Najświętszej Maryi Panny Królowej, Mszy Świętej nie będzie.
5. We wtorek 22 dzień miesiąca sierpnia, nabożeństwo ku czci św. Rity w Czarnej. Różaniec o godz. 17:00, następnie odczytywanie próśb. I podziękowań oraz Msza Święta o 19:00.
6. W środę 23 sierpnia wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy oraz bł. Władysława Findysza, kapłana i męczennika pochodzącego z Krościenka Niżnego, Msza Święta o godz. 19:00.
7. W czwartek 24 sierpnia, święto św. Bartłomieja Apostoła, Msza Święta o godz. 19:00.
8. W piątek 25 sierpnia wspomnienie św. Ludwika, króla oraz św. Józefa Kalasantego, Msza Święta o godz. 19:00.
9. W sobotę 26 sierpnia Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. 7:30 Godzinki u czci Najświętszej Maryi Panny, Msza Święta w Górzance o godz. 8:00, druga Msza Święta (ślubna) o godz. 15:00.
10. W sobotę 26 sierpnia odpust w Parafii w Myczkowcach, uroczysta Msza Święta o godz. 11:00.
11. W sobotę 26 sierpnia odpust w Woli Michowej, uroczysta Msza Święta o godz. 17:00.
12. W niedzielę 27 sierpnia, 21. niedziela zwykła, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00, wspomnienie św. Moniki, matki św. Augustyna, która wymodliła nawrócenie syna, i tak głęboką jego przemianą połączoną z Łaską Bożą, że został świętym i doktorem Kościoła. Mianem doktorów Kościoła określani są ci święci, którzy "wnieśli znaczący wkład w pogłębienie zrozumienia misterium Boga i wydatnie powiększyli bogactwo doświadczenia chrześcijańskiego").
13. W niedzielę 27 sierpnia, zbiórka ofiar na pomoc poszkodowanym przez burze i nawałnice.
14. W niedzielę, 27 sierpnia 2017 r. na stadionie sportowym w Długiem o godz. 12.00 Uroczysta Msza Święta dziękczynna za zebrane plony, którą odprawi i Słowo Boże wygłosi J.E. Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, Metropolita Przemyski. Na XXXIV Dożynki Archidiecezji Przemyskiej i XVII Dożynki Województwa Podkarpackiego zapraszają Duszpasterstwo Rolników Archidiecezji Przemyskiej, Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Powiat Sanocki, Gmina Zarszyn oraz Parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Długiem.
15. W poniedziałek 28 sierpnia - wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła.
16. W poniedziałek 28 dzień miesiąca jest także dniem modlitwy o beatyfikację sługi Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia, który mówił: "Wszystko postawiłem na Maryję".
17. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
18. W 2017 r. podejmujemy kolejne ważne prace konserwatorskie:
- odnowienie feretronu z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzącego z kościoła w Wołkowyi zatopionego spiętrzonymi wodami Sanu w październiku 1967 roku,
- odnowienie ambony z baldachimem pochodzącej także z kościoła w Wołkowyi,
- odwodnienie terenu i ułożenie chodnika wokół Świątyni.
Koszty prac ok. 130 tys. złotych, przyznane dofinansowanie 50 tys. złotych. Drodzy Przyjaciele i Pielgrzymi i Turyści bardzo liczymy na wsparcie naszych działań modlitwą i darem serca. Ofiary prosimy przekazywać do skarbonek w kościele lub na konto Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Górzanka 50, 38-610 Polańczyk, Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk 17 8642 1012 2003 1201 9577 0001. Z wyrazami wdzięczności i darem modlitwy.
19. Kochani, dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji mojej Mamy - Róży, wyniki badań po 2 miesiącach od zakończenia leczenia są dobre. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei na powrót do pełni sił. Dziękuję i pozdrawiam z darem modlitwy w Waszej intencji w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Ursynowie i w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
20. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
21. Zawierzajmy Wszystkich młodzież i dzieci, aby nie ulegały wakacyjnym pokusom, a także chorych, cierpiących i opiekujących się nimi Matce Najświętszej. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko...
22. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy przeżywania każdego dnia z Bogiem, czasu na modlitwę i udziału w codziennej Mszy Świętej. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

(16kB)

13 sierpnia - 19 niedziela zwykła
Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 14,22-33

Gdy tłum został nasycony, zaraz Jezus przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał.
Łódź zaś była już o wiele stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się, myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli.
Jezus zaraz przemówił do nich: "Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!"
Na to odezwał się Piotr: "Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!"
A On rzekł: "Przyjdź!" Piotr wyszedł z łodzi i krocząc po wodzie, podszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: "Panie, ratuj mnie!"
Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: "Czemu zwątpiłeś, człowiecze małej wiary?"
Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: "Prawdziwie jesteś Synem Bożym".

(13kB)

SIERPIEŃ MIESIĄCEM TRZEŹWOŚCI
Módlmy się o trzeźwość Narodu Polskiego.
Panie Jezu, pochyl się nad naszą Ojczyzną, nad naszymi rodzinami, wspólnotami i nad każdym z nas. Umacniaj nas w walce ze złem. Pobłogosław nasz trud i spraw, aby nasza modlitwa i wspólne wysiłki zaowocowały pięknem trzeźwego życia w naszych rodzinach i w całym Narodzie.
Módlmy się także o Dary Ducha Świętego dla uczestników Narodowego Kongresu Trzeźwości zaplanowanego na 21-23 września 2017 r.

(112kB)

15 SIERPNIA - UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
Boże, Ty wejrzałeś na pokorę Najświętszej Maryi Panny
i wyniosłeś Ją do godności Matki Twojego Jedynego Syna,
a w dniu dzisiejszym uwieńczyłeś Ją najwyższą chwałą,
spraw, abyśmy zbawieni przez śmierć i zmartwychwstanie
Jezusa Chrystusa, przez Jej prośby mogli wejść do wiecznej
chwały. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego
Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha
Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen
UROCZYSTOŚĆ MATKI BOŻEJ ZIELNEJ
W Niepokalanej i Wniebowziętej Matce naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Kościół podziwia i wysławia wspaniały owoc Odkupienia i jakby w przeczystym obrazie z radością ogląda to, czym cały pragnie i spodziewa się być.
Bukiety kwiatów, roślin zielonych i ziół leczniczych, które przynosimy dzisiaj do kościoła, oznaczają duchową dojrzałość Maryi i bogactwo łask, jakimi Bóg od wieków obdarzył Matkę swojego Syna i naszą. Za przyczyną Królowej nieba i ziemi prośmy Boga, aby te zioła, kwiaty i owoce, przez Niego błogosławione, służyły dobru ludzi i zwierząt.
AVE MARYJA ODNÓW SERCA I MYŚLI LUDU BOŻEGO

(236kB)

15 SIERPNIA 2017 - 97 ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ 1920
Opatrzności Bożej i Matce Najświętszej - Maryi dziękujmy za zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej.

WARTO WIEDZIEĆ:
Generał Haller prawdopodobnie jako pierwszy uznał bitwę warszawską za przejaw działania Opatrzności Bożej. W rozkazie z 24 sierpnia 1920 r. napisał m.in.:
"Żołnierze! Wielka bitwa z barbarzyńskim najeźdźcą o los stolicy Polski Warszawy, o byt, niezależność Państwa Polskiego, zaczęta dnia 14 sierpnia 1920 r. skończona zupełnym zwycięstwem naszego oręża.
Wyrokom Bożym stało się zadość, przyszłość narodu uratowana...
Łaska Opatrzności, nieubłagana wola zwycięstwa Narodu, który cały, zjednoczony i ufny w słuszność swej sprawy poparł nasze wysiłki, dały wam - Żołnierze - moc do pokonania wroga, prawie dziesięciokrotnie liczniejszego, którego trzy czwarte wszystkich rozporządzalnych jego wojsk nie tylko umieliście zatrzymać swoimi piersiami, ale zupełnie rozgromić."

14 SIERPNIA - WSPOMNIENIE ŚW. MAKSYMILIANA MARII KOLBEGO

(205kB)

14 SIERPNIA - 6. NOCNE CZUWANIE W ŁOPIENCE
Towarzystwo Karpackie
zaprasza do cerkwi w Łopience
na 6. nocne czuwanie
w wigilię święta
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w poniedziałek, 14 sierpnia 2017 r.
od godz. 19:00 do północy
Serdecznie zapraszamy wszystkich pragnących modlić się o pojednanie i za ofiary Akcji "Wisła"
oraz szukających pocieszenia w czułym spojrzeniu Matki Bożej Pięknej Miłości.

(88kB)
(261kB)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. W niedzielę 13 sierpnia 19. niedziela zwykła, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. W miesiącu sierpniu podejmijmy czasową lub całkowitą abstynencję od spożywania napojów alkoholowych. Można się wpisywać do Księgi Trzeźwości. Módlmy się w intencji trzeźwości narodu oraz za rodziny dotknięte chorobą alkoholową bliskich. Ojcze nasz któryś jest w niebie...
2. W niedzielę 13 sierpnia Msza Święta na cerkwisku w Tyskowej o godz. 14:00.
3. W piątek 11 sierpnia rozpoczęły się uroczystości związane z wielkim odpustem w Kalwarii Pacławskiej. Szczegółowy program na stronie internetowej Sanktuarium, Ojcowie Franciszkanie serdecznie zapraszają.
4. W poniedziałek 14 sierpnia wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, Msza Święta w Górzance o godz. 8:00.
5. W poniedziałek 14 sierpnia odpust ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wołkowyi, główna Msza Święta o godz. 11:00.
6. W poniedziałek 14 sierpnia od godz. 19:00 do 24:00 odbędzie się 6. nocne czuwanie w Łopience - modlitwa ekumeniczna o pojednanie i za ofiary akcji przesiedleńczej.
7. We wtorek 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Msze Święte dziękczynne za dobre zbiory z poświęceniem ziół i kwiatów o godz. 8:00 i 11:00. Modlić się będziemy także w intencji naszej Ojczyzny i Wojska Polskiego oraz dziękować Opatrzności Bożej i Matce Najświętszej za "Cud nad Wisłą" i zwycięską Bitwę Warszawską w 1920 r.
8. We wtorek 15 sierpnia Uroczystość odpustowa w Berezce, Msza Święta o godz. 12:00.
9. W środę 16 sierpnia wspomnienie św. Stefana Węgierskiego, króla, Msza Święta o godz. 7:00 i 19:00.
10. W czwartek 17 sierpnia, wspomnienie św. Jacka, prezbitera, Msza Święta o godz. 7:00.
11. W piątek 18 sierpnia Msza Święta o godz. 19:00.
12. W sobotę 19 sierpnia wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera, Msza Święta o godz. 7:00.
13. W niedzielę 20 sierpnia, 20. niedziela zwykła, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00, wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła.
14. W niedzielę, 27 sierpnia 2017 r. na stadionie sportowym w Długiem o godz. 12.00 Uroczysta Msza Święta dziękczynna za zebrane plony, którą odprawi i Słowo Boże wygłosi J.E. Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, Metropolita Przemyski. Na XXXIV Dożynki Archidiecezji Przemyskiej i XVII Dożynki Województwa Podkarpackiego zapraszają Duszpasterstwo Rolników Archidiecezji Przemyskiej, Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Powiat Sanocki, Gmina Zarszyn oraz Parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Długiem.
15. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
16. W 2017 r. podejmujemy kolejne ważne prace konserwatorskie:
- odnowienie feretronu z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzącego z kościoła w Wołkowyi zatopionego spiętrzonymi wodami Sanu w październiku 1967 roku,
- odnowienie ambony z baldachimem pochodzącej także z kościoła w Wołkowyi,
- odwodnienie terenu i ułożenie chodnika wokół Świątyni.
Koszty prac ok. 130 tys. złotych, przyznane dofinansowanie 50 tys. złotych. Drodzy Przyjaciele i Pielgrzymi i Turyści bardzo liczymy na wsparcie naszych działań modlitwą i darem serca. Ofiary prosimy przekazywać do skarbonek w kościele lub na konto Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Górzanka 50, 38-610 Polańczyk, Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk 17 8642 1012 2003 1201 9577 0001. Z wyrazami wdzięczności i darem modlitwy.
17. Kochani, dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji mojej Mamy - Róży, wyniki badań po 2 miesiącach od zakończenia leczenia są dobre. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei na powrót do pełni sił. Dziękuję i pozdrawiam z darem modlitwy w Waszej intencji w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Ursynowie i w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
18. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
19. Zawierzajmy Wszystkich młodzież i dzieci, aby nie ulegały wakacyjnym pokusom, a także chorych, cierpiących i opiekujących się nimi Matce Najświętszej. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko...
20. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy przeżywania każdego dnia z Bogiem, czasu na modlitwę i udziału w codziennej Mszy Świętej. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

(25kB)

6 sierpnia - Święto Przemienienie Pana Jezusa na Górze Tabor
Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 17,1-9

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego, Jana, zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: Twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło.
A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: "Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza".
Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: "To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie".
Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli.
A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: "Wstańcie, nie lękajcie się". Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa.
A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im mówiąc: "Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie".

Rozważanie:
"Przemienił się wobec nich: twarz Jego jaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło." Mt 17, 2

Przemienienie Pańskie jest katechezą o uczestnictwie we Mszy św. W konsekrowanej Hostii spotykamy bóstwo Chrystusa ubrane jest w białą szatę chleba, a w głoszonym słowie Bożym słyszymy głos Ojca. Poprzez nasze czynne uczestniczenie we Mszy św. Bóg chce nas przemieniać, a przez to przygotować na próbę krzyża. Stąd tak istotne jest słuchanie słowa Bożego uszami serca i przyjmowanie Ciała i Krwi Pańskiej będąc w stanie łaski.
Co robię, aby świadomie i głęboko uczestniczyć we Mszy św.?
Źródło: http://www.biblijni.pl/

6 sierpnia - I niedziela miesiąca - niedziela adoracyjna
(68kB) Panie Jezu Chryste, Tobie cześć i chwała i uwielbienie,
Chcę zanurzyć się w bliskości spotkania z Tobą
w chwili dziękczynienia, uwielbienia i błagania.
Panie Jezu Chryste, w tajemnicy Twojego Przemienienia na Górze Tabor
pozwalasz nam wraz z Piotrem, Jakubem i Janem odkryć Twoją Boskość,
poznać Twój Majestat i uwierzyć.
Chcę uwierzyć i uwielbiać Cię.
Chcę od Ciebie uczyć się miłości i przebaczania.
Chcę na ziemi być Twym światłem.
Panie Jezu dziękuję za Twoją obecność w moim sercu
i w monstrancji pod osłoną Chleba.
Panie Jezu dziękuję za każde zaproszenie Twoje na Mszę Święta
w niedzielę i w dni powszednie.
Panie Jezu dziękuję za Dary Ducha Świętego:
mądrości, rozumu, umiejętności, rady, męstwa, pobożności i bojaźni Bożej.
Panie Jezu dziękuję za radości, które dają nadzieję
i trudności, które hartują osobowość.
Panie Jezu dziękuję za każde zwycięstwo wobec pojawiających się pokus.
Módlmy się słowami z Dzienniczka św. Siostry Faustyny:
Uwielbiam Cię Stwórco i Panie, utajony w Najświętszym Sakramencie.
Uwielbiam Cię za wszystkie dzieła rąk Twoich,
w których mi się ukazuje tyle mądrości, dobroci i miłosierdzia,
o Panie, rozsiałeś tyle piękna na ziemi, a ono mi mówi o piękności Twojej,
choć są tylko słabym odbiciem Ciebie, Niepojęta Piękności. Choć ukryłeś
i utaiłeś piękność Swoją, oko moje oświecone wiarą dosięga Ciebie
i dusza moja poznaje Stwórcę swego, najwyższe swe dobro
i serce moje całe tonie w modlitwie uwielbienia. Stwórco mój i Panie,
Twoja dobroć ośmieliła mnie mówić z Tobą - miłosierdzie Twoje sprawia to,
że znika pomiędzy nami przepaść, która dzieli Stwórcę od stworzenia.
Rozmawiać z Tobą o Panie, to rozkosz dla mojego serca,
w Tobie znajduję wszystko, czego serce moje zapragnąć może.
Tu światło Twoje oświeca mój umysł i czyni go zdolnym do coraz głębszego poznawania Ciebie.
Tu na serce moje spływają łask strumienie, tu dusza moja czerpie życie wiekuiste.
Amen.
(Dz 1692)
Panie Jezu Chryste, błagamy o litość Twoją i Łaski Boże:
- dla żyjących na terenach dotkniętych wojną i uchodźców, o dar pokoju w ich ojczyznach,
- dla przeżywających głębokie trudności, o dar pocieszenia,
- dla żyjących z dala od Kościoła, o dar nawrócenia,
- dla nadużywających alkoholu, o dar trzeźwości,
- dla rodzin o dar pojednania i wzrastanie w miłości,
- dla chorych, o dar ulgi w cierpieniu.
Boże, nasz Ojcze, oświeć nasze serca światłem wiary i rozpal ogniem miłości,
abyśmy w duchu i prawdzie z całym oddaniem wielbili Chrystusa,
którego w tym Sakramencie czcimy jako naszego Boga i Pana.
Który żyje i króluje na wieki wieków.
Amen

(391kB)

7 sierpnia - święto Boga Ojca
W 1932 roku Bóg Ojciec objawił się kilkukrotnie Matce Eugenia Elisabetta Ravasio* ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Apostołów. Orędzia, te zostały wydane w pod tytułem "Bóg Ojciec mówi do Swoich dzieci". Jest to jedyne objawienie otrzymane od Boga Ojca i uznane przez Kościół.
"Oto, czego jedynie chcę:
1. Pragnę, żeby jeden dzień lub przynajmniej jedna niedziela była poświęcona dla uczczenia Mnie w szczególny sposób pod imieniem Ojca całej ludzkości. Chciałbym, aby to święto miało własną Mszę i oficjum. Nie trudno znaleźć teksty w Piśmie Świętym. Jeżeli pragniecie oddać Mi tę szczególną cześć w niedzielę, wybieram pierwszą niedzielę sierpnia; jeżeli w dzień powszedni, chciałbym, aby to był zawsze siódmy dzień tego miesiąca.
2. Pragnę, żeby całe duchowieństwo zobowiązało się rozwijać ten kult, a przede wszystkim, by pomagało ludziom poznawać Mnie takim jaki jestem i jaki zawsze będę blisko nich, to znaczy Ojcem najczulszym i najbardziej kochającym ze wszystkich ojców.
3. Pragnę, aby wprowadzono Mnie do wszystkich rodzin, do szpitali, również do warsztatów i urzędów, do koszar, do sal - gdzie podejmują decyzje ministrowie państw - wreszcie wszędzie tam, gdzie znajdują się Moje stworzenia, choćby tylko jedno! Chcę, aby widzialnym znakiem Mojej niewidzialnej obecności był obraz: niech ukazuje, że tam jestem, rzeczywiście obecny. Tak ludzie wykonywać będą wszystkie czynności pod okiem swego Ojca. Ja będę czuwał nad istotami, które stworzyłem i zaadoptowałem jako własne dzieci. W ten sposób wszystkie Moje dzieci będą niejako pod okiem swego czułego Ojca. Niewątpliwie i teraz jestem wszędzie, ale chciałbym być przedstawiany w zauważalny i konkretny sposób!
4. Pragnę, żeby w ciągu roku duchowieństwo i wierni wykonywali na Moją cześć pewne pobożne ćwiczenia, nie zaniedbując swoich zwykłych zajęć. Chcę, aby Moi kapłani bez lęku szli wszędzie, do wszystkich narodów i nieśli ludziom płomień Mojej ojcowskiej Miłości. Wówczas dusze zostaną oświecone. Pozyska się dusze niewiernych oraz wszystkich należących do sekt, które nie pochodzą od prawdziwego Kościoła. Tak, niech również i ci - którzy są także Moimi dziećmi - zobaczą, jak płonie przed nimi ten płomień, niech poznają prawdę, niech ją przyjmą i niech wprowadzą w życie wszystkie cnoty chrześcijańskie.
5. Chciałbym w szczególny sposób być czczony w seminariach, w nowicjatach, w szkołach i w internatach, aby wszyscy od najmniejszego do największego mogli Mnie poznać i kochać jako swego Ojca, Stworzyciela i Zbawcę.
6. Niech kapłani poczują się zobowiązani do szukania w Piśmie Świętym tego, co powiedziałem w innych czasach co dotąd pozostało nieznane a odnosi się do czci, którą pragnę odbierać od ludzi. Niech pracują też, by Moje pragnienia i Moja Wola dotarły do wszystkich wiernych i do wszystkich ludzi, określając to, co powiem do wszystkich ludzi razem oraz do wszystkich kapłanów, zakonników i zakonnic w szczególności. Są to dusze, które wybieram dla składania Mi wielkiego hołdu, większego niż od ludzi świeckich.
Oczywiście, osiągnięcie pełnej realizacji planów które obmyśliłem dla ludzkości i które dałem im poznać będzie wymagało czasu! Zadowoli Mnie jednak jeden dzień tak, jeden dzień modlitw i wyrzeczeń dusz wspaniałomyślnych, które poświecą się dla tego dzieła Mojej Miłości. Będę cię błogosławił, synu Mój umiłowany, i odpłacę ci stokrotnie za wszystko, co uczynisz dla Mojej chwały.

Imprimatur:
Petrus Canisius van Lierde
Vic. Generalis e Vic. Civitatis Vaticanae,
Rzym, 13 marca 1989
*Eugenia Elisabetta Ravasio urodziła się 4 września 1907 roku, w San Gervasio d'Adda (obecne Capriate San Gervasio) we Włoszech. Uczęszczała jedynie do szkoły podstawowej. Po kilku latach pracy w fabryce wstąpiła, w wieku dwudziestu lat do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Apostołów. W krótkim czasie, w wieku dwudziestu pięciu lat, została wybrana Matką Generalną tego Zgromadzenia. Zmarła 10 sierpnia 1990 r.

(18kB)

9 sierpnia - wspomnienie Św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy
List Prezydium Konferencji Episkopatu Polski - z okazji 75. rocznicy śmierci św. s. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein)

Św. Teresa Benedykta - Edyta Stein, urodziła się 12 października 1891 roku we Wrocławiu w żydowskiej rodzinie. Studiowała we Wrocławiu, w Getyndze. W 1915 roku złożyła egzamin państwowy z propedeutyki filozofii, historii i języka niemieckiego. Wykładała te przedmioty w gimnazjum wrocławskim im. Wiktorii. W roku następnym została asystentką Edmunda Husserla we Fryburgu. W 1917 doktoryzowała się z filozofii z wynikiem "summa cum laude". W swoich badaniach wychodząc od filozofii doszła do mistycznego doświadczenia wiary. Szukając prawdy znalazła Boga. W 1922 roku przyjęła chrzest w Kościele katolickim. W latach 1923-1931 wykładała w liceum i seminarium nauczycielskim w Spirze. Jeździła także z odczytami do Niemiec, Austrii, Czech, Francji, Szwajcarii. W 1932 roku objęła wykłady w Instytucie Pedagogiki Naukowej w Monasterze. Reżim hitlerowski, ustawą o eliminacji ze stanowisk państwowych osób pochodzenia niearyjskiego, uniemożliwił jej dalszą pracę dydaktyczną oraz uzyskanie habilitacji. 14 października 1933 roku wstąpiła do karmelu w Kolonii, przyjmując imię zakonne Teresy Benedykty od Krzyża. Śluby wieczyste złożyła w 1938 roku. W kilka miesięcy później musiała uciekać z Kolonii do karmelu holenderskiego w Echt. W sierpniu 1942 roku zostaje aresztowana przez gestapo i internowana w obozie w Westerbork. Następnie deportowana do Oświęcimia, gdzie w tydzień później, 9 sierpnia poniosła śmierć w komorze gazowej. Pozostawiła po sobie pisma, listy, notatki z filozofii osoby, teologii zwłaszcza przemyślenia dotyczące "wiedzy krzyża". Beatyfikował ją Jan Paweł II w 1987 roku. 11 października 1998 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił uroczyście Edytę Stein nową Świętą Kościoła katolickiego. Edyta Stein jest patronką Europy.

(88kB)

(205kB)Towarzystwo Karpackie
zaprasza do cerkwi w Łopience
na 6. nocne czuwanie
w wigilię święta
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w poniedziałek, 14 sierpnia 2017 r.
od godz. 19:00 do północy
Serdecznie zapraszamy wszystkich pragnących modlić się o pojednanie i za ofiary Akcji "Wisła"
oraz szukających pocieszenia w czułym spojrzeniu Matki Bożej Pięknej Miłości.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Dziś 6 sierpnia dziewiętnasta niedziela zwykła, I niedziela miesiąca Msza Święta o godz. 8:00 i 11:00. Zmiana tajemnic różańcowych na obu Mszach Świętych oraz krótka Adoracja Najświętszego Sakramentu
2. W poniedziałek 7 sierpnia - Święto Boga Ojca. W 1932 roku Bóg Ojciec objawił się kilkukrotnie Matce Eugenia Elisabetta Ravasio* Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Apostołów. Orędzia, te zostały wydane w pod tytułem "Bóg Ojciec mówi do Swoich dzieci". Jest to jedyne objawienie otrzymane od Boga Ojca i uznane przez Kościół. (szczegóły wyżej), Msza Święta o godz. 19:00.
3. We wtorek 8 sierpnia, wspomnienie św. Dominika, prezbitera, Msza Święta o godz. 19:00.
4. W środę 9 sierpnia, święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy, Msza Święta o godz. 19:00.
5. W czwartek 10 sierpnia, święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, Msza Święta o godz. 19:00.
6. W piątek 11 sierpnia, wspomnienie św. Klary, dziewicy, Msza Święta o godz. 19:00.
7. W sobotę 12 sierpnia wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy, Msza Święta o godz. 19:00.
(101kB) 8. W niedzielę 13 sierpnia 19. niedziela zwykła. Msze Święte w Górzance o godz. 8:00 i 11:00 oraz o godz. 14:00 na cerkwisku Tyskowej w intencji zmarłych mieszkańców.
9. W poniedziałek 14 sierpnia odpust ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbe w Wołkowyi, Msza Święta o godz. 12:00.
10. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
11. W 2017 r. podejmujemy kolejne ważne prace konserwatorskie:
- odnowienie feretronu z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzącego z kościoła w Wołkowyi zatopionego spiętrzonymi wodami Sanu w październiku 1967 roku,
- odnowienie ambony z baldachimem pochodzącej także z kościoła w Wołkowyi,
- odwodnienie terenu i ułożenie chodnika wokół Świątyni.
Koszty prac ok. 130 tys. złotych, przyznane dofinansowanie 50 tys. złotych. Drodzy Przyjaciele i Pielgrzymi i Turyści bardzo liczymy na wsparcie naszych działań modlitwą i darem serca. Ofiary prosimy przekazywać do skarbonek w kościele lub na konto:
Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Górzanka 50, 38-610 Polańczyk,
Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk 17 8642 1012 2003 1201 9577 0001.
Z wyrazami wdzięczności i darem modlitwy.
12. Kochani, dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji mojej Mamy - Róży, wyniki badań po 3 miesiącach od zakończenia leczenia są dobre. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei na powrót do pełni sił. Dziękuję i pozdrawiam z darem modlitwy w Waszej intencji w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Ursynowie i w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
13. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
14. Zawierzajmy Wszystkich młodzież i dzieci, aby nie ulegały wakacyjnym pokusom, a także chorych, cierpiących i opiekujących się nimi Matce Najświętszej.
Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko...
15. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy przeżywania każdego dnia z Bogiem, czasu na modlitwę i udziału w codziennej Mszy Świętej. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.
(261kB)

30 LIPCA - 17 niedziela zwykła
(13kB) Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 13,44-52

Jezus opowiedział tłumom taką przypowieść:
"Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Uradowany poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę.
Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją".
"Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
Zrozumieliście to wszystko?" Odpowiedzieli Mu: "Tak".
A On rzekł do nich: "Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare".

(22kB)

Rozważanie Ojca Zbigniewa Bruzi, Misjonarza Redemptorysty z Elbląga.
Wiara wyraża się w konkretnych czynach...

Gdy spojrzymy na polskie statystyki odnoszące się do wiary, okaże się, że jesteśmy narodem w znakomitej większości wierzącym. Gorzej już przedstawia się sprawa z praktykowaniem wiary. Tutaj zaledwie 1/3 osób (33% osób) deklarujących się jako wierzący praktykuje swoją wiarę choćby poprzez udział w niedzielnej Mszy św.
Dla wszystkich nas jest chyba oczywiste, że jeżeli jestem uczniem, to mam określone obowiązki:
Chodzenie do szkoły, noszenie książek, zeszytów, odrabianie lekcji. Jeżeli tego nie będę robił, to moja kariera naukowa zawiśnie na włosku.
Oczywiste jest, że jeżeli pracuję w jakimś zakładzie, firmie, to moim podstawowym obowiązkiem jest chodzenie do pracy i wywiązywanie się z powierzanych mi zadań. Jeśli tego nie będę robił, to osiągnę status bezrobotnego bez prawa do zasiłku.
Również gdy chodzi o wiarę, musimy zdać sobie sprawę, z tego, że domaga się ona od nas konkretnych zachowań. Dzisiejsze słowo Boże podaje nam w tym względzie wspaniałe przykłady.
Król Salomon modli się. To jest pierwszy wyraz jego wiary. Ale jeszcze ważniejszym przejawem jego wiary jest to, o co się modli. A prosi Pana Boga o mądrość. Pan Bóg jego prośbą jest tak urzeczony, że nie tylko ją spełnia, ale dodaje do niej specjalne bonusy:
Ponieważ poprosiłeś o to, a nie poprosiłeś dla siebie o długie życie ani też o bogactwa, i nie poprosiłeś o zgubę twoich nieprzyjaciół, ale prosiłeś dla siebie o umiejętność rozstrzygania spraw sądowych, oto spełniam twoje pragnienie i daję ci serce mądre i pojętne, takie, że podobnego tobie przed tobą nie było i po tobie nie będzie.
Święty Paweł w drugim czytaniu podpowiada nam, że jeżeli będziemy miłowali Pana Boga, to On będzie współdziałał z nami. A więc mamy tu ukazaną wiarę nie jako jakąś niezrozumiałą deklarację, ale wiarę wyrażającą się w miłości.
I wreszcie Pan Jezus w Ewangelii pokazuje nam przykłady dwóch ludzi ogromnie zaangażowanych w poszukiwania: skarbu i perły. To jest, to powinien być obraz wiary każdego z nas. Wiara jako proces poszukiwań skarbu, jakim jest sam Pan Bóg. Czy tak jest w naszym przypadku?
U nas dosłownie nakarmisz swoje ciało i ducha. Naszą klubo-restaurację tworzymy z myślą o wszystkich, którzy nie boją się w życiu poszukiwać czegoś więcej: prawdziwych, głębokich wartości, w każdej dziedzinie swojego życia - mówi założyciel klubo-restauracji DOCELOWO.
To jeden z przykładów przeżywania swojej wiary bardzo poważnie i pomaganie w odkrywaniu wiary innym. W Polsce powstają takie chrześcijańskie klubo-restauracje, których celem jest właśnie dzielenie się wiarą i pomaganie innym w jej odnajdywaniu.
Dziś Pan Jezus bardzo wyraźnie prowokuje nas do zapytania się: jakim jestem człowiekiem? Biernym, czekającym, aż wszystko samo się stanie, czy też jestem zaangażowany, szczególnie w przeżywanie swojej wiary.
Weźmy przykład z człowieka poszukującego pięknych pereł. Weźmy przykład ze znalazcy skarbu w roli. Niech wiara będzie nasza perłą, naszym skarbem. Uczyńmy wszystko, aby wiara była naszą radością i przynaglała nas do dzielenia się nią z naszymi braćmi i siostrami. Amen.
Źródło: Redemptorski Portal Kaznodziejski

(32kB)

30 LIPCA - WPROWADZENIE KOPII IKONY MATKI BOŻEJ LESKIEJ DO KOŚCIOŁA NAWIEDZENIA NMP
POCZĄTEK UROCZYSTOŚCI O GODZ. 11:30 W LESKU

Pierwsze informacje o cudownej ikonie Matki Bożej Leskiej pochodzą z 1570 roku. Według przekazów cudowna ikona Matki Bożej miała się ukazać na cmentarzu, na pniu ściętego dębu. W związku z ikoną, cerkiew w Lesku stała się dość głośnym miejscem Maryjnym. Przed I wojną światową ściągali tutaj pielgrzymi z dalekich okolic Galicji, a nawet ze Słowacji i Węgier.
W okresie międzywojennym pień dębu był zamurowany w głównym ołtarzu cerkwi, a cudowna ikona umieszczona została w bocznym ołtarzu. Najstarszą częścią obiektu było prezbiterium, natomiast nawa została potem przebudowana. Do osobliwości cerkwi należał stary ikonostas o dużej wartości zabytkowej.
Leska cerkiew parafialna pw. Soboru Matki Bożej i św. Mikołaja zbudowana w 1837 roku i była zbudowana z modrzewia, bez gwoździ, zbijana kołkami, kryta gontową łuską została rozebrana w 1962 roku. Przez setki lat towarzyszył jej wiekowy dąb - jeden z największych pomników przyrody ożywionej na Podkarpaciu. Olbrzymie drzewo podzieliło los cerkwi podczas budowy budynków na ulicy Ossolińskich. W roku 1946 cudowna ikona podzieliła tułaczy los swoich wiernych i została przeniesiona do stryjskiej cerkwi.
Dziś na miejscu cerkwi znajduje się budynek banku PKO BP.
Źródło: fragment artykułu z 17 lipca 2009 r. "500-lecie cudownej ikony Matki Boskiej Leskiej na Ukrainie - Bieszczady"

31 LIPCA - PIELGRZYMKA W INTENCJI TRZEŹWOŚCI DO MIEJSCA PIASTOWEGO

(444kB)
(9kB)

1 sierpnia - wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła, założyciela Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystów)
kilka myśli z nauczania św. Alfonsa

Rano, zaraz po przebudzeniu, rozpocznij dzień od modlitwy (...), wieczorem zrób rachunek sumienia, zakończony aktem skruchy.
Próżne jest pokładanie nadziei w zbawienie i uświęcanie duszy bez Maryi!
Błogosławiony ten, kto może powiedzieć "Jezu mój, z miłości do Ciebie zostawiłem wszystko. Ty jesteś moją jedyną Miłością. Ty mi wystarczasz".
Kto się modli zbawia się, kto się nie modli, skazuje się na potępienie.
Nadzieja sprawia, że rośnie miłość, a miłość sprawia, że rośnie nadzieja. Z pewnością nadzieja w Boską dobroć sprawia, że rośnie miłość ku Jezusowi Chrystusowi.
Żołnierz męstwo okazuje nie w pokoju, lecz na wojnie, a sługa Boży w przeciwnościach.
Gdybyśmy byli zjednoczeni z Bożą wolą we wszystkich przeciwnościach, stalibyśmy się z pewnością świętymi i bylibyśmy bardziej szczęśliwi na świecie.
Nic nie może zadowolić tego, kogo nie zadawala Bóg.
Bez Mszy świętej ziemia dawno zostałaby unicestwiona z powodu grzechów ludzi.
Tego możesz być pewien: jeśli praktykujesz miłość w swojej rodzinie, Bóg pomoże ci kochać także poza nią.
Będę to ciągle powtarzał, że trzeba się modlić, trzeba zawsze się modlić: Boże mój, pomóż mi, pośpiesz mi z pomocą.
Dwie najważniejsze łaski, których powinniśmy pragnąć, to miłość Boga i łaska wytrwałości.

(10kB)

4 sierpnia - wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera, proboszcza z Ars
Módlmy się o potrzebne Łaski Boże dla Księdza Proboszcza, na kolejny rok posługi duszpasterskiej w Górzance

Święty Janie Mario Vianneyu z podziwem wspominamy twoje oderwanie się od rzeczy doczesnych, głęboką pokorę i akceptację upokorzeń; twoje męstwo w przeciwnościach i atakach szatana; twoją czystość, zjednoczenie z Bogiem i miłość do Eucharystii; twoje współczucie dla wszystkich ludzi, zwłaszcza dla chorych, ubogich i grzeszników. Przyjdź z pomocą naszym kapłanom w dążeniu do nabycia tych cnót, którymi ty na co dzień żyłeś, tak aby mogli stać się kapłanami według Bożego Serca. Amen

(45kB)

W GÓRZANCE
4 sierpnia - I piątek miesiąca, dzień poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Spowiedź o godz. 18:00, Msza Święta z nabożeństwem o godz. 19:00.
5 sierpnia - I sobota miesiąca, dzień poświęcony czci Niepokalanego Serca Maryi.
Msza Święta z Różańcem Fatimskim o godz. 16:30.

(71kB)

W ZWIERZYNIU NAD SANEM
5 sierpnia
Nabożeństwo Pięciu Pierwszych Sobót Miesiąca
Sakrament Pokuty i Pojednania od godz. 18:00.
Msza Święta i nabożeństwo różańcowe
w intencjach wynagradzających o godz. 19:00.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Dziś niedziela 30 lipca, 17. Niedziela Zwykła - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Po obu Mszach Świętych błogosławieństwo Kierowców i pojazdów.
2. Dziś w niedzielę 30 lipca, w Parafii Nawiedzenia NMP w Lesku 17. Niedziela Zwykła - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Po obu Mszach Świętych błogosławieństwo Kierowców i pojazdów.
3. W poniedziałek 31 lipca, wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, prezbitera, Msza Święta o godz. 19:00.
4. W poniedziałek 31 lipca, Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Przemyskiej zaprasza w poniedziałek 31 lipca do Sanktuarium w Miejscu Piastowym na XIII Ogólnopolską Modlitwę o Trzeźwość Narodu "Ku trzeźwości narodu z pomocą Apostołów trzeźwości", początek spotkania o godz. 17:00, szczegóły.
5. We wtorek 1 sierpnia, wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła, założyciela Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystów). Módlmy się w intencji Ojca Zbigniewa Bruzi - Misjonarza Redemptorysty, zaprzyjaźnionego z naszą Parafią, Msza Święta o godz. 7:00.
6. We wtorek 1 sierpnia, rozpoczynamy miesiąc trzeźwości, módlmy się o trzeźwość Narodu Polskiego. Zapoznajmy się z Apelem Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości o abstynencję w sierpniu 2017 r. (Word). Módlmy się w intencji trzeźwości i dar abstynencji dla rodzin, młodzieży i dzieci.
7. We wtorek 1 sierpnia, także 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Módlmy się w intencji Obrońców naszej Ojczyzny.
8. W środę 2 sierpnia, wspomnienie Matki Bożej Anielskiej, a w Archidiecezji Przemyskiej wspomnienie bł. Augusta Czartoryskiego, Kapłana, Salezjanina, Msza Święta o godz. 19:00.
9. W czwartek 3 sierpnia - I czwartek miesiąca przez wstawiennictwo św. Jana Balickiego módlmy się w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Msza Święta o godz. 19:00.
10. W piątek 4 sierpnia - I piątek miesiąca, dzień poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera, proboszcza z Ars, módlmy się także o potrzebne Łaski Boże dla naszego Księdza Proboszcza, na kolejny rok posługi duszpasterskiej w Górzance. Spowiedź o godz. 18:00, Msza Święta z nabożeństwem o godz. 19:00.
11. W sobota 5 sierpnia - I sobota miesiąca, dzień poświęcony czci Niepokalanego Serca Maryi. Msza Święta z różańcem fatimskim o godz. 16:30.
12. W niedzielę 6 sierpnia, Święto Przemienienia Pańskiego, 18. Niedziela Zwykła - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Po obu Mszach Świętych zmiana tajemnic różańcowych. Módlmy się w intencji Webmasterki o Dary Ducha Świętego, siły i zdrowie.
13. W niedzielę 6 sierpnia, Święto Przemienienia Pańskiego, Msza Święta odpustowa w Polanie o godz. 11:00.
14. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
15. W 2017 r. podejmujemy kolejne ważne prace konserwatorskie:
- odnowienie feretronu z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzącego z kościoła w Wołkowyi zatopionego spiętrzonymi wodami Sanu w październiku 1967 roku,
- odnowienie ambony z baldachimem pochodzącej także z kościoła w Wołkowyi,
- odwodnienie terenu i ułożenie chodnika wokół Świątyni.
Koszty prac ok. 130 tys. złotych, przyznane dofinansowanie 50 tys. złotych. Drodzy Przyjaciele i Pielgrzymi i Turyści bardzo liczymy na wsparcie naszych działań modlitwą i darem serca. Ofiary prosimy przekazywać do skarbonek w kościele lub na konto Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Górzanka 50, 38-610 Polańczyk, Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk 17 8642 1012 2003 1201 9577 0001. Z wyrazami wdzięczności i darem modlitwy.
16. Kochani, dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji mojej Mamy - Róży, wyniki badań po 2 miesiącach od zakończenia leczenia są dobre. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei na powrót do pełni sił. Dziękuję i pozdrawiam z darem modlitwy w Waszej intencji w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Ursynowie i w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
17. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
Zawierzajmy Wszystkich młodzież i dzieci, aby nie ulegały wakacyjnym pokusom, a także chorych, cierpiących i opiekujących się nimi Matce Najświętszej. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko...
18. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy przeżywania każdego dnia z Bogiem, czasu na modlitwę i udziału w codziennej Mszy Świętej. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

(6kB)

PAPIESKIE INTENCJE MODLITWY - LIPIEC 2017

Za ewangelizację:
Za naszych braci i siostry, którzy oddalili się od wiary, aby dzięki naszej modlitwie i naszemu ewangelicznemu świadectwu ponownie odkryli obecność Pana bogatego w miłosierdzie oraz piękno życia chrześcijańskiego.
Módlmy się w intencji Ojca Świętego Franciszka!
Módlmy się w intencjach Ojca Świętego Franciszka!

23 LIPCA - 16 niedziela zwykła
(41kB) Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 13,24-30

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść:
"Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swojej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł.
A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: "Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast?" Odpowiedział im: "Nieprzyjazny człowiek to sprawił". Rzekli mu słudzy: "Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?"
A on im odrzekł: "Nie, byście zbierając chwast, nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza"".

27 lipca 1898 - Dzień Urodzin Sługi Bożego Ks. Jana Siuzdaka

(18kB)

Módlmy się o beatyfikację Sługi Bożego Ks. Jana Siuzdaka.
Sługa Boży ks. Jan Siuzdak urodził się w 1898 r. w Huciskach k. Leżajska., gdzie w 1926 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od 1931 r. pełnił obowiązki najpierw administratora, a następnie proboszcza parafii w Wołkowyi. Zasłynął jako społecznik, otwierał szkoły dla wiejskich dzieci, zrzeszał chłopców w młodzieżowych organizacjach, wspomagał budowanie dróg oraz zorganizował dożywianie dla biedniejszych dzieci i młodzieży. Swoją działalność kontynuował także po wybuchu II wojny światowej. W kwietniu 1940 r., tuż przed Wielkanocą, został aresztowany przez gestapo za wspieranie AK. Wpierw był przetrzymywany w więzieniach w Baligrodzie i Sanoku, a następnie przewieziono go do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł z wycieńczenia w 1942 r.
(38kB)
MODLITWA
o beatyfikację Sługi Bożego ks. Jana Siuzdaka
- proboszcza Wołkowyi (1931 -1940)

Boże bogaty w miłosierdzie. Ty litujesz się nad swoim ludem i dajesz mu pasterzy według swego serca. Ty przez Twojego umiłowanego Syna, Jezusa Chrystusa, powołujesz kapłanów, aby ku Twojej chwale i dla zbawienia ludzi mężnie głosili Ewangelię, z wiarą sprawowali misteria zbawienia i wypraszali Twoje miłosierdzie. Ty przez Ducha Świętego dajesz im moc, aby składali Tobie Najświętszą Ofiarę Eucharystii i, łącząc się w niej z Chrystusem Arcykapłanem, sami składali siebie w miłej ofierze. Bądź uwielbiony w życiu, pasterskim posługiwaniu i męczeńskiej śmierci Twojego sługi kapłana Jana. Prosimy Cię pokornie, abyś obdarzył go chwałą błogosławionych Kościoła. Spraw, byśmy mogli mieć w nim orędownika w naszych potrzebach i wzór życia oddanego Tobie. Udziel nam za jego przyczyną potrzebnej łaski..........................,o którą z ufnością prosimy. Przez Chrystusa Pana Naszego.
Amen.
Ojcze nasz.... Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...
- do prywatnego odmawiania -
O otrzymanych łaskach należy powiadomić Parafię Rzymskokatolicką pw. św. Maksymiliana Kolbego w Wołkowyi.
L. dz. 347/151/2007
Ks. Bp Marian Rojek

(282kB)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Dziś 23 lipca 16. Niedziela Zwykła - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00.
2. W najbliższym tygodniu Msze Święte w dni powszednie codziennie o godz. 19:00:
- w poniedziałek 24 lipca, wspomnienie św. Kingi, dziewicy,
- we wtorek 25 lipca, święto św. Jakuba, apostoła,
- w środę 26 lipca, wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny
- w sobotę 29 lipca, wspomnienie św. Marty
3. W niedziela 30 lipca, 17. Niedziela Zwykła - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00. Po Mszach Świętych błogosławieństwo Kierowców i pojazdów.
4 W dniach 23-30 lipca 2017 obchodzimy XVIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Hasło Tygodnia: "Niesiemy Dobrą Nowinę drogami świata". MIVA Polska po raz kolejny zaprasza wszystkich kierowców, członków ich rodzin oraz Przyjaciół misji do udziału w Akcji św. Krzysztof 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. http://www.miva.pl/index.php/akcje/akcja-sw-krzysztof.
5. Ojcowie Franciszkanie serdecznie zapraszają młodzież na 30 Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej w dniach 23-30 lipca, pod hasłem "PERSPEKTYWY". Szczegółowe informacje http://fsm.franciszkanie.pl/
6. Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Przemyskiej zaprasza w poniedziałek 31 lipca do Sanktuarium w Miejscu Piastowym na XIII Ogólnopolską Modlitwę o Trzeźwość Narodu "Ku trzeźwości narodu z pomocą Apostołów trzeźwości", początek spotkania o godz. 17:00. Szczegóły: http://przemyska.pl/wydarzenie/xiii-ogolnopolska-modlitwa-o-trzezwosc/trzezwosc-narodu/
7. W 2017 r. podejmujemy kolejne ważne prace konserwatorskie:
- odnowienie feretronu z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzącego z kościoła w Wołkowyi zatopionego spiętrzonymi wodami Sanu w październiku 1967 roku,
- odnowienie ambony z baldachimem pochodzącej także z kościoła w Wołkowyi,
- odwodnienie terenu i ułożenie chodnika wokół Świątyni.
Koszty prac ok. 130 tys. złotych, przyznane dofinansowanie 50 tys. złotych. Drodzy Przyjaciele i Pielgrzymi i Turyści bardzo liczymy na wsparcie naszych działań modlitwą i darem serca. Ofiary prosimy przekazywać do skarbonek w kościele lub na konto Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Górzanka 50, 38-610 Polańczyk, Bank Spółdzielczy, Oddział Polańczyk 17 8642 1012 2003 1201 9577 0001. Z wyrazami wdzięczności i darem modlitwy.
8. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.

9. Kochani, dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji mojej Mamy - Róży, wyniki badań po 2 miesiącach od zakończenia leczenia są dobre. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei na powrót do pełni sił. Dziękuję i pozdrawiam z darem modlitwy w Waszej intencji w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Ursynowie i w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
10. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
Zawierzajmy Wszystkich młodzież i dzieci, aby nie ulegały wakacyjnym pokusom, a także chorych, cierpiących i opiekujących się nimi Matce Najświętszej. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko...
11. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy przeżywania każdego dnia z Bogiem, czasu na modlitwę i udziału w codziennej Mszy Świętej. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

16 LIPCA - 15 niedziela zwykła
(27kB) Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 13,1-9

Owego dnia Jezus wyszedł z domu i usiadł nad jeziorem. Wnet zebrały się koło Niego tłumy tak wielkie, że wszedł do łodzi i usiadł, a cały lud stał na brzegu. I mówił im wiele w przypowieściach tymi słowami:
"Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał, jedne ziarna padły na drogę, nadleciały ptaki i wydziobały je. Inne padły na grunt skalisty, gdzie niewiele miały ziemi; i wnet powschodziły, bo gleba nie była głęboka. Lecz gdy słońce wzeszło, przypaliły się i uschły, bo nie miały korzenia. Inne znowu padły między ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je. Inne wreszcie padły na ziemię żyzną i plon wydały, jedno stokrotny, drugie sześćdziesięciokrotny, a inne trzydziestokrotny.
Kto ma uszy, niechaj słucha!"

(261kB)

STUDNIA IM. BŁ KS. MICHAŁA SOPOĆKI W CZADZIE
MAKULATURA = WODA

(616kB)
(60kB)

(282kB)
(652kB)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Dziś 16 lipca 15. Niedziela Zwykła - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00.
2. Dziś 16 lipca - odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej w Terce o godz. 12:00.
3. W poniedziałek 17 lipca, Msza Święta o godz. 7:00.
4. We wtorek 18 lipca wspomnienie Szymona z Lipnicy - prezbitera, Msza Święta o godz. 7:00.
5. W środę 19 lipca - Msza Święta o godz. 19:00.
6. W czwartek 20 lipca wspomnienie bł. Czesława - prezbitera, Msza Święta o godz. 19:00.
7. W piątek 21 lipca wspomnienie św. Wawrzyńca z Brindisi, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Apolinarego, biskupa i męczennika, Msza Święta o godz. 19:00.
8. W sobotę 22 lipca Święto św. Marii Magdaleny, Msza Święta o godz. 19:00.
9. Dziś 23 lipca 16. Niedziela Zwykła - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00.
10. W dniach 23-30 lipca 2017 obchodzimy XVIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Hasło Tygodnia: "Niesiemy Miłosierdzie drogami świata". MIVA Polska po raz kolejny zaprasza wszystkich kierowców, członków ich rodzin oraz Przyjaciół misji do udziału w Akcji św. Krzysztof 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. http://www.miva.pl/index.php/akcje/akcja-sw-krzysztof
11. Ojcowie Franciszkanie serdecznie zapraszają młodzież na 30 Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej w dniach 23-30 lipca, pod hasłem "PERSPEKTYWY". Szczegółowe informacje http://fsm.franciszkanie.pl/
12. Kto by chciał wybrać się na Jasną Górę osobiście, zaproszony jest na doroczną pielgrzymkę dziękczynną z Woli Michowej w dniach 29-30 lipca 2017 r. Wyjazd 29 lipca o godz. 6:00 spod Kościoła w Zagórzu, powrót w niedzielę 30 lipca w godzinach wieczornych. W programie także opactwo Benedyktynów w Tyńcu i Sanktuarium w Łagiewnikach. Koszt (przejazd i nocleg) - 150 złotych. Zgłoszenia tel. 537-997-357.
13. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
14. Przygotowujemy się do podjęcia kolejnych prac konserwatorskich - odnowienia ambony oraz ułożenia chodnika z kamienia naturalnego wokół świątyni. Do konserwatorów oddany został feretron z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzący z kościoła w Wołkowyi zatopionego w październiku 1967 roku. Prace konserwatorskie można wspomóc ofiarą na konto Parafii. Serdeczne Bóg zapłać z darem modlitwy w intencji wszystkich ofiarodawców.
15. Kochani, dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji mojej Mamy - Róży, wyniki badań po 2 miesiącach od zakończenia leczenia są dobre. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei na powrót do pełni sił. Dziękuję i pozdrawiam z darem modlitwy w Waszej intencji w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Ursynowie i w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
16. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
Zawierzajmy Wszystkich młodzież i dzieci, aby nie ulegały wakacyjnym pokusom, a także chorych, cierpiących i opiekujących się nimi Matce Najświętszej. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko...
17. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy przeżywania każdego dnia z Bogiem, czasu na modlitwę i udziału w codziennej Mszy Świętej. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

(27kB)

9 LIPCA - 14 niedziela zwykła
Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 11, 25-30

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: "Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić. Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie".

Jezu cichy i pokorny uczyń serca nasze według Serca Twego!

(261kB)

STUDNIA IM. BŁ KS. MICHAŁA SOPOĆKI W CZADZIE
MAKULATURA = WODA

(616kB)
(60kB)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Dziś 9 lipca I niedziela miesiąca, 14. Niedziela Zwykła - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00.
2. W poniedziałek 10 lipca, Msza Święta o godz. 19:00.
3. W wtorek 11 lipca święto św. Benedykta, opata, patrona Europy, Msza Święta o godz. 19:00.
4. W środę 12 lipca wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika, Msza Święta o godz. 19:00.
5. W czwartek 13 lipca wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta, Msza Święta o godz. 19:00.
6. W piątek 14 lipca wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka, Msza Święta o godz. 19:00.
7. W sobotę 15 lipca wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła, Msza Święta o godz. 19:00.
8. W niedzielę 16 lipca - 15 niedziela zwykła, wspomnienie NMP z Góry Karmel, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00.
9. W dniach 8-9 lipca - XXVI Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Początek uroczystości na Jasnej Górze w sobotę o godz. 18:00, zakończenie w niedzielę Koronką do Miłosierdzia Bożego.
10. Trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu w Dekanacie Lutowiska. Księża z Dekanatu zapraszają do wspólnej modlitwy adoracyjnej w ciągu dnia od godz. 8:00 do Mszy Św. wieczornej: w poniedziałek 10 lipca - w Lutowiskach, we wtorek 11 lipca - w Polanie, w środę 12 lipca - w Ustrzykach Górnych, w czwartek 13 lipca - w Wetlinie.
Główną intencją adoracji jest usilna prośba i modlitwa o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne, misyjne oraz modlitwa za powołanych. Św. Jan Paweł II pisał: "Naszym podstawowym obowiązkiem jest bowiem modlić się do "Pana żniwa" za tych, którzy już teraz w sposób szczególny naśladują Chrystusa w życiu kapłańskim czy zakonnym, oraz za tych, których On w swoim miłosierdziu nie przestaje powoływać do tych ważnych posług w Kościele" (Jan Paweł II, Orędzie na XLI Światowy Dzień Modlitw o Powołania, nr 1).
11. Trwa 37. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymów powierzamy Matce Najświętszej, by szczęśliwie dotarli do celu i pielgrzymujemy duchowo oczekując też wsparcia Maryi w naszych codziennych obowiązkach.
12. Kto by chciał wybrać się na Jasną Górę osobiście, zaproszony jest na doroczną pielgrzymkę dziękczynną z Woli Michowej w dniach 29-30 lipca 2017 r. Wyjazd 29 lipca o godz. 6:00 spod Kościoła w Zagórzu, powrót w niedzielę 30 lipca w godzinach wieczornych. W programie także opactwo Benedyktynów w Tyńcu i Sanktuarium w Łagiewnikach. Koszt (przejazd i nocleg) - 150 złotych. Zgłoszenia tel. 537-997-357.
13. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
14. Przygotowujemy się do podjęcia kolejnych prac konserwatorskich - odnowienia ambony oraz ułożenia chodnika z kamienia naturalnego wokół świątyni. Do konserwatorów oddany został feretron z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzący z kościoła w Wołkowyi zatopionego w październiku 1967 roku. Prace konserwatorskie można wspomóc ofiarą na konto Parafii. Serdeczne Bóg zapłać z darem modlitwy w intencji wszystkich ofiarodawców.
15. Kochani, dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji mojej Mamy - Róży, wyniki badań po 2 miesiącach od zakończenia leczenia są dobre. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei na powrót do pełni sił. Dziękuję i pozdrawiam z darem modlitwy w Waszej intencji w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Ursynowie i w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
16. W naszej wspólnocie Parafialnej, w rodzinie, w gronie przyjaciół i spotykanych ludzi dostrzegajmy bliźnich, którzy potrzebują konkretnej pomocy, wsparcia, dobrego słowa, a przed wszystkim modlitwy.
Zawierzajmy Wszystkich młodzież i dzieci, aby nie ulegały wakacyjnym pokusom, a także chorych, cierpiących i opiekujących się nimi Matce Najświętszej. Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko...
17. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom, także jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy przeżywania każdego dnia z Bogiem, czasu na modlitwę i udziału w codziennej Mszy Świętej. Niech każdemu towarzyszą wszelkie Łaski Boże i Opieka Matki Bożej. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

(56kB)

2 LIPCA - 13 niedziela zwykła
Z NIEDZIELNYCH CZYTAŃ LITURGICZNYCH
Ewangelia według św. Mateusza 10,37-42

Jezus powiedział do swoich apostołów:
"Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.
Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał.
Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma.
Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody".

2 LIPCA - NIEDZIELA ADORACYJNA

(88kB)

MODLITWA ANIOŁA Z FATIMY O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, mam nadzieję w Tobie i kocham Cię.
Proszę Cię o przebaczenie dla tych, którzy w Ciebie nie wierzą, nie uwielbiają Ciebie, nie mają w Tobie nadziei i nie kochają Cię.
O Przenajświętsza Trójco, Ojcze, Synu i Duchu Święty, w najgłębszej pokorze uwielbiam Cię i ofiaruję Ci Przenajdroższe Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa, obecne na wszystkich Ołtarzach świata, jako wynagrodzenie za zniewagi, świętokradztwa i obojętności, jakimi On Sam jest obrażany.
Przez nieskończone zasługi Jego Najświętszego Serca i przez Niepokalane Serce Maryi błagam Cię o nawrócenie biednych grzeszników. Amen.
Boże, Ty jesteś Drogą, Prawdą i Życiem.
Drogą, którą pragnę podążać,
Prawdą, której lękam się stracić,
Życiem, które w Tobie ma początek i koniec
Niech ten dzień mi przyniesie tylko to,
czym Ty chcesz mnie obdarzyć.
Przyjmę radość i szczęście,
zniosę ból i cierpienie, jeśli Ty będziesz ze mną.
Wyruszam w Twoje Imię, prowadź mnie, Boże! Amen.
Boże Ojcze Wszechmogący zawierzamy Ci kolejny miesiąc naszego życia,
czas naszego zasłużonego wypoczynku, oczekiwania na urlop,
powrotu do pracy z nowymi siłami.
Boże Ojcze Wszechmogący zawierzamy Ci dzieci i młodzież,
abyś chronił ich przed złem i wakacyjnymi pokusami.
Boże Ojcze Wszechmogący zawierzamy Ci chorych i słabych,
z nadzieją szukających Łaski zdrowia
i tych, którzy w ciężkim stanie oczekują na wypełnienie się Twojej Woli.
Boże Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za wszelkie dobro,
jakie jest naszym udziałem dzięki Twojej Świętej Opatrzności. Amen.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1. Dziś 2 lipca I niedziela miesiąca, 13. Niedziela Zwykła - Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00, na obu Mszach Świętych zmiana tajemnic różańcowych. Po Komunii Świętej trwajmy w dziękczynieniu i uwielbieniu Pana Jezusa.
2. Serdecznie dziękujemy Ojcu Zbigniewowi Bruzi za dar modlitwy, głoszone Słowo Boże i łaskę posługi sakramentalnej.
3. W poniedziałek 3 lipca święto św. Tomasza Apostoła, Msza Święta o godz. 19:00.
4. W wtorek 4 lipca wspomnienie Św. Elżbiety Portugalskiej oraz św. Piotra Jerzego Frassati, Msza Święta o godz. 19:00.
5. W środę 5 lipca wspomnienie Św. Antoniego Marii Zaccarii, Prezbitera oraz Św. Marii Goretti, Dziewicy I Męczennicy, Msza Święta o godz. 19:00.
6. W czwartek 6 lipca I czwartek miesiąca, wspomnienie Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, Dziewicy, Msza Święta o godz. 19:00.
7. W piątek 7 lipca, I piątek miesiąca, wspomnienie Bł. Ralfa Milnera i Rogera Dickensona, męczenników, Sakrament pokuty i pojednania od godz. 18:00, Msza Święta o godz. 19:00.
8. W sobotę 8 lipca wspomnienie Św. Jana z Dukli, Prezbitera, Msza Święta o godz. 7:00. Msza Święta z udzieleniem Sakramentu Małżeństwa o godz. 13:00.
9. W niedzielę 9 lipca - 14 niedziela zwykła, wspomnienie Świętych św. Augustyna Zhao Rong i towarzyszy - męczenników oraz św. Weroniki Giuliani, Msze Święte o godz. 8:00 i 11:00,
10. W dniach 1-2 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Nowego Życia w Zagórzu przeżywać będziemy 10 rocznicę koronacji cudownego obrazu. Ksiądz Kustosz Józef Kasiak zaprasza 1 lipca na różaniec o godz. 17:00 i Mszę Świętą o godz. 18:00 pod przewodnictwem abp Adama Szala Ordynariusza Archidiecezji Przemyskiej oraz 2 lipca na różaniec o godz. 9:30 i Mszę Świętą odpustową o godz. 11:00 pod przewodnictwem abp Józefa Michalika - Arcybiskupa Seniora Archidiecezji Przemyskiej.
11. W dniach 29 czerwca-2 lipca przeżywamy uroczystości odpustowe także w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Bieszczad w Ustrzykach Dolnych - Jasieniu. W niedzielę 2 lipca o godz. 7:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu, przy łaskami słynącej Ikonie, 7:30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, 8:00 Msza Święta, 11:00 Dróżki różańcowe - Tajemnice chwalebne, 12:00 Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem Ojca Generała Zgromadzenia św. Michała Archanioła - ks. Dariusza Wilka.
12. W najbliższym tygodniu i następnym w przeżywać będziemy Adorację Najświętszego Sakramentu w Dekanacie Lutowiska. Księża z Dekanatu zapraszają do wspólnej modlitwy adoracyjne w ciągu dnia od godz. 8:00 do Mszy Św. wieczornej, w piątek 7 lipca - w Czarnej, w sobotę 8 lipca - w Dwerniku, w poniedziałek 10 lipca - w Lutowiskach, we wtorek 11 lipca - w Polanie, w środę 12 lipca - w Ustrzykach Górnych, w czwartek 13 lipca - w Wetlinie.
Główną intencją adoracji jest usilna prośba i modlitwa o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne, misyjne oraz modlitwa za powołanych. Św. Jan Paweł II pisał: "Naszym podstawowym obowiązkiem jest bowiem modlić się do "Pana żniwa" za tych, którzy już teraz w sposób szczególny naśladują Chrystusa w życiu kapłańskim czy zakonnym, oraz za tych, których On w swoim miłosierdziu nie przestaje powoływać do tych ważnych posług w Kościele" (Jan Paweł II, Orędzie na XLI Światowy Dzień Modlitw o Powołania, nr 1).
13. We wtorek, 4 lipca 2017 r. wyruszy do Częstochowy po raz 37. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Koszt wpisowego (na pokrycie kosztów pielgrzymki) wynosi 130 zł od osoby. Jeśli z najbliższej rodziny wybiera się kilka osób, to tylko jedna z nich uiszcza opłatę, tj. 130 zł, a pozostałe po 70 zł (Przez najbliższą rodzinę rozumie się tu rodziców i ich dzieci). Zapisy w Lesku do grupy św. Andrzeja prowadzi ks. Tomasz Podolak - tel. 661 871 881; szczegóły pielgrzymka.przemyska.pl
14. Doroczna pielgrzymka dziękczynna z Woli Michowej na Jasną Górę w dniach 29-30 lipca 2017 r. Wyjazd 29 lipca o godz. 6:00 z Zagórza, powrót w niedzielę 30 lipca w godzinach wieczornych. W programie także Tyniec i Łagiewniki. Koszt (przejazd i nocleg) - 150 złotych. Zgłoszenia tel. 537-997-357.
15. W dniach 8-9 lipca - XXVI Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę . Początek uroczystości na Jasnej Górze w sobotę o godz. 18:00, zakończenie w niedzielę Koronką do Miłosierdzia Bożego.
16. Pielgrzymów i turystów zapraszamy do wspólnej modlitwy i odwiedzenia naszego Kościoła. W sąsiedztwie, na skarpie znajduje się pracownia ikon czynna od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 i jest możliwość zwiedzania Świątyni.
17. Przygotowujemy się do podjęcia kolejnych prac konserwatorskich - odnowienia ambony oraz ułożenia chodnika z kamienia naturalnego wokół świątyni. Do konserwatorów oddany został feretron z II poł. XIX z obrazami Matki Bożej i św. Jan Chrzciciela, pochodzący z kościoła w Wołkowyi zatopionego w październiku 1967 roku. Prace konserwatorskie można wspomóc ofiarą na konto Parafii. Serdeczne Bóg zapłać z darem modlitwy w intencji wszystkich ofiarodawców.
18. Kochani, dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji mojej Mamy - Róży, wyniki ostatnich badań mówią o remisji (czyli cofnięciu się) choroby. Trwajmy w dziękczynieniu i nadziei na powrót do pełni sił po wyczerpującym leczeniu. Dziękuję i pozdrawiam z darem modlitwy w Waszej intencji w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Ursynowie i w Świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Wilanowie. Magdalena.
19. Mając chorych i cierpiących, także z powodów alkoholowych, w gronie rodziny i przyjaciół módlmy się w intencji naszych bliskich i za wszystkich opiekujących się chorymi. W kręgu wzajemnej modlitwy prośmy Boga o Jego Łaski, dar trzeźwości i siły do przezwyciężania trudności i słabości. Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku teraz i zawsze i na wieki, wieków. Amen.
20. Drogim Parafianom, Gościom i Pielgrzymom życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Bożej w nowym tygodniu. Pozdrawiamy ludzi chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła i łączymy się z nimi w modlitwie.

© Na chwałę Boga w Trójcy Jedynego i Niepokalanej, ku ratowaniu dusz.